Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Koçal Plan Değişikliğine İtiraz Etti

Yalova Belediye eski Başkanı Yakup Koçal Arboretum alanının Turizm Tesis Alanı statüsünden çıkartılarak konut alanına dönüştürülmesi ile ilgili itiraz dilekçesini Yalova Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne teslim etti.

Haber Giriş Tarihi: 01.10.2015 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Koçal Plan Değişikliğine İtiraz Etti

Yalova gündemine Arboretum arazisinin konut alanına dönüştürülmesi bomba gibi düşerken konuya ilk andan itibaren itiraz eden Yalova Belediye eski Başkanı Yakup Koçal'da itirazını resmi olarak yaptı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı nezdinde Çevre ve Şehircilik Yalova İl Müdürlüğü'ne itiraz dilekçesini sunan Koçal sonrasında yaptığı açıklamada, "Turizm alanını konuta çeviren 1/25000'lik karara Sehircilik Bakanlığı nezdinde itirazımı yaptım. Ayrıca Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Başbakanımıza konu ile ilgili gerekli bilgileri vererek, İçişleri Bakanlığına şikayet ettim. İtirazımızda ki talebim; yerin 5 yıldızlı Kongre Merkezli olmak şartıyla ihalesi yapıldığı tarihteki imar şartlarının muhafaza edilmesidir. Aksi durumda iki türlü kamu zararı söz konusu olacaktır. Hem Yalova Turizm projesi engellenmiş olacak, hem de ihale şartlarının hilafına kamu maddi zarar, şahıslar da çıkar sağlamış olacaktır" dedi.

Koçal dilekçesinde şu sözlere de yer verdi; "Yalova Belediyesi mülkü olan parseller 2007 yılında 1/25 binlik, 1/5000'lik ve 1/1000'lik imar planlarında turizm tesis alanı olarak işlenmiştir. Yalova Belediye Meclisi bu turizm yatırımının özel sektör tarafından yapılması amacıyla ekte sunulan ihale şartnamesinde görüldüğü gibi şartlı olarak satış işleminin 2012 yılında gerçekleştirmiştir. 1/1000 ve 1/25 binlik planın turizm ile ilintili plan notlarındaki çelişkiden dolayı mahkeme kararını uyarı kabul ederek bakanlığımız bu çelişkiyi ortadan kaldırmak amacıyla 25 binlik planda turizm alanını özel proje alanına çevrilmiştir. Özel Proje Alanının geniş tanımı gereği binlik ve beş binlik planlarda değişiklik yapmaya gerek kalmamıştır. Şu an itibarıyla da 1/1000'lik planlarda ihale zamanında ki şartlar geçerliliğini korumaktadır. Askıda bulunan özel proje alanından konut alanına çevrilmiş olması, 1/1000'lik planda da konuta dönüştürme zorunluluğunu doğuracaktır. Bu gelişme iki açıdan kamu aleyhinedir.
1-Yaklaşık 20 yıldır Yalova şehrinin en önemli vizyonel projesi olan turizm yatırımlarını engelleyerek kentimizin geleceğine çok ciddi zarar verecektir.
2-Konuta dönüşmesi halinde Yalova Belediyesi'nin konut rantının yüksekliğinden dolayı ölçülemeyecek derecede büyük kurumsal zararı oluşacaktır. Bu gerekçeler ile bu değişiklik kararına itiraz ediyorum. İlgili alanda yapılacak 25 binlik düzenlemenin şu an cari olan 1/1000'lik plan değişikliği zorunlu hale gelmeyecek şekliyle düzeltilmesini talep ediyorum"

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.