Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Koçal; "Beceriksizlik"

Yalova eski Belediye Başkanı Yakup Koçal bugün Yalova'da yaşanan susuzluğun altında kendi dönemlerinde alınan tedbirlerin hayata geçirilmesinde bu belediye yönetiminin ortaya koyduğu beceriksizliğin yattığını söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 13.09.2014 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Koçal; "Beceriksizlik"

Yalova'da yaşanan susuzlukla ilgili olarak kendisine yöneltilen eleştiriler karşısında ilk kez suskunluğunu bozan Yalova eski Belediye Başkanı Yakup Koçal yeni belediye yönetimini kendi dönemlerinde susuzluğa karşı alınan tedbirleri hayata geçirmekte gecikmeleri ve kasıtlı olarak işe hakim olan müdür ve personeli değiştirmekle suçladı.

Yalova'da sık sık gündeme taşınan tankerlere su satılması konusunu da aydınlatan Koçal, "Barajımızın su toplama kapasitesi 25 milyon metreküptür. 30 yıldır bölgenin su verimi bunun iki katı yani 50 milyon metreküptür. Tarla sulamamak kaydıyla 1 milyon nüfus için yeterlidir. fazlası nerelere satılıyor. Fabrikalara satılıyor. Aksa'ya satılıyor. Yine tankerlerle Gebze'de ki fabrikalara da su veriliyor. Ama onlarla yapılan sözleşmede Yalova'nın ihtiyacı olduğu durumda bu kesilecektir diye bir madde var. Yalova'dan 25 yıldır su satılıyor zaten. Günde barajdan 100 bin ton su çıkıyor. Bunun 40 bin tonu Yalova merkeze geliyor. 10 bin tonu Aksa Fabrikasına veriliyor. Tankerlere verilen su ise 400 ton. Yani Barajdan çıkan kapasitenin yüzde yarımı. Yalova'ya verilen 40 bin tonun 20 bin tonu Yalova'da ki insanların evlerinde kullandıkları su ihtiyacı. Diğer 20 bin ton da tarların sulanmasında kullanılıyor. Bu rakamlara baktığınız da tankere verilen suyun ne anlamı var. 400 tonla susuzluk çözülüyorsa 400 tonluk tankerle baraja su getirip dökün iş çözülsün. 400 ton ayda 12 bin ton yapar 5 ayda 60 bin ton eder. 5 ayda sattığınız su Barajdan çıkan yarım günlük su. Bugün Yalova'da yaşanan susuzluğun tek bir nedeni var. O da şu andaki belediyenin beceriksizliğidir. Zira bu kuraklık olağanüstü bir şey. 2 yıldır kuraklık var. Geçen sene Yuvacık Barajından su aldık öyle çözdük. Bu sene kuraklık devam edince bakanlığın katkısıyla yapılan çalışmayla kısa ve orta vadeli yatırım kararı alındı. Orta vadede Düzce'den Edirne'ye kadar tüm havzanın entegre su yönetim mantığına uygun olarak, planlaması ve yatırım kararları alındı. Kısa vadeli de üç karar alındı, Kurtköy deresinin bağlanması , 23 kuyu açılması ve Ortaburun sulama göletinin bağlanması. Şubat ayının ortasında olağanüstü meclis toplanmış ve gerekli kararlar alınarak, işlem başlamış olmasına rağmen seçimi müteakip işi bilen ve takip eden müdür Salih Kocabaş ve ekibi görevden alındı, yerine atamalar da geciktirildi. Böylece konu sahipsiz kalınca ,ilgisizlik son günlerde ki sıkıntılara sebep oldu. Şimdi DSİ'nin işe el koyması neticesinde işlem hızlanmış, kısa bir sürede tamamlanacaktır. Sadece Kurtköy deresinin ve 23 kuyunun kapasitesi yılda 20 milyon metreküptür? Yani kuraklığın devam etmesi durumunda da çare olacak düzeydedir. Şimdi kendi ihmallerini örtmek için geçmişi suçlamaya kalkışmaları, en azından ayıptır. Geçen sene ne yapılmalıydı diyebilirler. Birisi çıkıp şu yapılmalıydı desin. Alınacak tüm tedbirler zaten bizim dönemimizde alındı. Ama alınan tedbirleri zamanında devreye sokmayan bu belediye yönetimi ve ortaya koyduğu beceriksiz yönetim şeklidir" dedi.Yeşil Körfezin Değil Belediyenin Sorumluluğu

Yalova merkezdeki susuzluk sorununun çözümünün sorumluluğunun Yeşil Körfez Su Birliğinde olmadığını da hatırlatan Koçal, "Su konusunda Yeşil Körfez Su Birliğini de bir sorumluluğu yoktur. Belediyede İmar Komisyonu neyse Yeşil Körfez Su Birliği de aynı öyledir. Belediye İmar Konularında artık tüm sorumluluk İmar Komisyonundadır diyebilir mi. Suyu getirmekle ilgili sorumlu olan Yalova Belediyesidir. Yeşil Körfez Su Birliği Barajın gelirini giderini dengelemek, oradaki bakım ve onarımları yapmaktır. Suyun ana sorumlusu Yalova belediyesidir. Altınova Belediyesi ya da Çınarcık Belediyesi'nin Yeşil Körfez Su Birliği ile olan ilişkilerinde Yalova Belediyesi'nden bir farkı var mı. Onlar tedbirlerini aldılar. Kuyularını açtılar. bağlantılarını yaptı suyu vermeye başladı" dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.