Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Koçal Amerika Ziyaretini Değerlendirdi

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) organizasyonunda ABD’ye giden Yalova heyeti, burada yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Haber Giriş Tarihi: 12.12.2012 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Koçal Amerika Ziyaretini Değerlendirdi

5 ili kapsayan MARKA’nın organizasyonunda 8 gün boyunca ABD’de çeşitli temaslarda bulunan Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal, İl Genel Meclis Başkanı Ali Rıza Alkış ile Yalova Ticaret ve Sanayi Odası (YTSO) Başkanı Celal Özel geziyi değerlendirdi. Belediye Encümen Toplantı Salonu’nda gerçekleşen basın toplantısında ilk olarak söz alan Başkan Koçal, gezinin çok verimli şekilde geçtiğini dile getirdi. 8 gün içinde Los Angeles, San Francisco ve New York’ta bir takım temaslarda bulunulduğunu kaydeden Koçal, “Son yıllardaki en verimli gezimiz oldu. Amerika başka bir dünya. Dünyanın ekonomik anlamda merkezi olan bir yer. Türkiye’nin büyük dersler çıkaracağı bir yer. İş adamlarımızla, gençlerimizle temaslarımız oldu. Gezinin iki tane amacı vardı. Biri afete yönelik tecrübe paylaşımıydı. Özellikle Kalifornia Eyaleti bizim gibi depremle yaşayan bir bölge. Bir de San Francisco’da silikon vadisi dediğimiz bilgi toplumunun en önemli, dünyadaki dinamik merkezinin olduğu alana gittik. Bilgi toplumu ve afet ile ilgili toplantılar yapıldı. New York’ta da son olarak konseptli bir toplantı oldu” dedi.

Marmara Depremi’nden sonra Türkiye’de afet konusunda ciddi adımlar atıldığına dikkat çeken Koçal, “Türkiye’nin 1999 depreminden sonra azımsanmayacak bir mesafe aldığını gördük. ABD’de koordinasyonu iyi yapmışlar, afet yönetimini iyi yapmışlar” dedi.

Yalova’da kurulmak istenen bilişim OSB’nin San Francisco’daki silikon vadisinden yararlanabileceğini kaydeden Koçal, “Amerika’da bile bilgi toplumuna geçemeyen bölgelerin çöktüğünü gördük. Hep bildiğimiz şeylerdi ama orada yaşayarak sorgulayarak bilgi toplumunun gereğini yapmadığımızda biz toplumsal gelişmeyi sağlayamayacağımızı gördük” diye konuştu.

Başkan Alkış ise ABD’deki Türk iş adamlarının iyi bir şekilde örgütlendiğini dile getirerek, şöyle konuştu: “Türkiye’yi temsil eden kurumların tamamen yapısal bir değişikliğe gittiğini gördük. İş adamlarımız kendi menfaatlerini bir yana bırakıp ülkeye Türkiye’den sanayicilerin nasıl çekilebileceğine yönelik çalışma yapılıyor. Çok faydalı bir ziyaret oldu. İlimize ve Marmara Bölgemize bakış açım değişti. Kendimizin ne olduğumuzun farkında değiliz. Orada bunu gördüm. Amerikalılar Türkiye’den çok şeyler bekliyor”

“Gezinin amacı ufuk çizgimizi daha yukarı boyutlara getirmek” diyen Başkan Özel ise şunlar kaydetti: “Dünyanın süper gücü olan ABD’nin gelmiş olduğu çizgiyi görmek ve burada gördüğümüz bilgilileri nasıl Yalova ve ülkemizde geliştirebiliriz bunun için gittik. Son derece yararlı teknik bir gezi gerçekleştirdik. ABD’de bize olan ilgi üst düzeydeydi. Zafer Çağlayan ticari ataşemizi arayarak gezimizin başarılı geçmesini diledi. Böylece hükümet tarafından da gezimizin izlendiğini izlemini edindik. ABD’den edineceğimiz çok fazla kazanımlar var. ABD’yi daha iyi değerlendirmemiz lazım. YTSO Başkanı olarak olaya ticari, sanayi ve ekonomik kalkınmışlık açısından baktım.”

Türkiye ve Yalova’nın ABD’ye olan ihracatını artırması gerektiğinin altını çizen Özel, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Burada ABD’nin Türkiye’ye ihracatı 5 milyar dolar civarında. ABD müthiş bir tüketim toplumu. Yalova’nın Türkiye’nin ABD’ye olan ihracatını artırması gerekiyor. Türkiye’nin 2023 hedefinde 2 trilyon dolarlık bir gayri safi milli hâsılası olacak deniliyor. Türkiye’nin 500 milyar dolar ihracatı, 700 milyar dolar civarında da ithalatı olacak deniliyor. Dolayısıyla Türkiye’nin her sene ithalatını yüzde 12 artırması gerekiyor. Türkiye Cumhuriyet tarihi rekorunu kıracak, 150 milyar dolar ihracatı aşacak gibi görünüyor. ABD’ye yapılan 5 milyar dolar ihracat çok düşük. 2023’te ABD’ye ihracatın rahatlıkla 50 milyar dolara çıkarabileceği ön görülüyor. Kalifornia Bölgesi’nin sadece ithalatının 88 milyar dolar olduğu söyleniyor. Büyük imkânlar var. Bunları değerlendirmemiz lazım. Türk Amerikan İş Adamları Dernekleri var. Biz bu derneklere üye olmak için oda olarak başvuruda bulunmuştuk”

“Gezinin flaş noktası Silikon vadisini gezimizdi” diyen Özel, buradaki izlenimlerini ise şu şekilde değerlendirdi: “Burada dünyanın en büyük arama motoru firması Google’yi ziyaret ettik. Google şu anda dünyanın en değerli şirketi. Yapılan çalışmalar, şirket politikaları hakkında bilgiler aldık. İnternet ekonomisinin getirdiği katkılar çok fazla. Google’den sonra Eseray Stanford Research Institute gittik. Üst düzey yöneticiler de bize bilgiler verdi. İnovasyon müthiş şekilde önemli. Bunu yapamayan şirketlerin gelecekleri yok.”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.