Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Kocadere Beldesi Köye Dönüşecek mi?

Yalova'nın Çınarcık ilçesine bağlı Kocadere beldesinin yasalaşması beklenen Büyükşehir Belediyesi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'la birlikte köy statüsüne geçmesinin beklendiği bildirildi.

Haber Giriş Tarihi: 03.11.2012 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Kocadere Beldesi Köye Dönüşecek mi?

Kocadere Belediye Başkanı İlhan Aslan, gazetecilere yaptığı açıklamada, beldenin özellikle turizm açısından önemli bir yerleşim yeri olduğunu, köye dönüşmesinin sıkıntı olacağını söyledi.

Kanunun henüz yasalaşmamasına karşın kendilerine İçişleri Bakanlığı tarafından bir genelge gönderildiğini ve bu genelgeyle birçok resmi işlemi Yalova Valiliği'nin onayı ile yürüttüklerini söyledi.

Aslan, yayınlanan genelgeyle nüfusu 2 binin altında kalan belediyenin her türlü taşınmaz tahsisi, satışı ve kiralaması, yeni personel istihdamı, iş ve toplu iş sözleşmesinin yapılması, yeni nazım ve uygulama imar planı yapılması, imar planı değişikliği ve revizyonu, her türlü imar uygulaması, iş makineleri ve diğer taşıtların satılması, borçlanması ve ticari plaka verilmesi ile ilgili işlemlerini Yalova Valiliği'nin onayı ile yapabildiklerini belirtti.

İlhan Aslan, şunları kaydetti: "2012 yılına ait nüfus rakamları da belli değil. Beldemizin 2011 yılı adrese dayalı nüfus kayıt sistemine göre nüfusu bin 418 olarak görünüyor, ama kendi sayımlarımıza göre bu bin 700-bin 800'ler civarında çıkıyor. Köy olmamız durumunda Yalova'nın turizm potansiyeli bundan ciddi zarar görür. Yazın beldemizden 25 bin kişi hizmet alıyor. Bu gibi turizm beldesi olan yerler bu statünün dışında tutulmalıdır. Bu kazanılmış bir haktır. Biz gideriz başkası gelir ama köye dönüşürsek bir daha belde olmamız çok zor olur. Belde halkım buna üzülür."
Aslan, köy statüsüne dönüşmeyle birlikte belediyeye ait taşınmazların İl Özel İdaresi'ne geçeceğini, bunun da kanalizasyon, su ve çöp toplama gibi hizmetlerde sıkıntıya yol açacağını savundu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.