Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Kırtay: “CHP, Yalova’daki Tüm Belediyeleri Kaybedecek”

Bağımsız Yalova Belediye Meclis Üyesi Faruk Kırtay, 2019 Mart ayında  yapılacak yerel seçimlere Yalova’nın Bütünşehir olarak katılacağını ve CHP’nin  elinde tuttuğu belediyeleri kaybedeceğini  savundu. 

Haber Giriş Tarihi: 02.10.2017 10:32
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Kırtay: “CHP, Yalova’daki Tüm Belediyeleri Kaybedecek”

Kırtay “ Yalova CHP’deki durum açıkçası; nasıl iktidar oluruzla değil;  CHP’de nasıl iktidar oluruz düşüncesi ağır basmaktadır” dedi

Bağımsız Yalova Belediye Meclis Üyesi Faruk Kırtay, 2019 Mart ayında  yapılacak yerel seçimlere Yalova’nın Bütünşehir olarak katılacağını, İl Genel Meclisinin ve Belde Belediyelerin kapanarak bağlı bulundukları ilçelerin birer mahallesi olacağını, tüm ilçe, belde ve köylerin Yalova Bütünşehir için oy vereceğini belirterek CHP’nin Yalova’daki tüm Belediye başkanlıklarını kaybedeceğini vurguladı.

Yalova’da Bütünşehir uygulamasının tüm kapılarının Ak partiye çıktığını belirten Bağımsız Yalova Belediye Meclis Üyesi Faruk Kırtay” Yalova’nın 44 köyünün 41 köyünde Ak Parti ezici bir çoğunlukta önde. Sadece, Denizçalı, Tokmak ve Laledere köyleri olmak üzere 3 köyde CHP önde. Köylerden ve beldelerden gelecek oylarla CHP Yalova’daki tüm belediye başkanlıklarını kaybedecek” dedi.

‘Bütünşehir’ düzenlemesine geçilmesi ile yerel seçimlerde belde ve  köylerdeki oylar a hem bütünşehir hemde ilçe belediye başkanlarına verileceğini belirten Kırtay, CHP’nin kırsalı önemsemediğini , son dönemlerde tüm enerjisini parti içi çekişmelere harcadığını belirterek”

Son 2015 Kasım seçimlerine göre, Yalova’nın tüm köylerinden, beldelerinden  ilçelerinden çıkan sonuçlara baktığımızda böylesi bir tablodan CHP’nin belediye Başkanı çıkarması pek mümkün gözükmüyor.  Tablo bu kadar açık olmasına rağmen, CHP son dönemlerde parti içi rekabete kurban edilmektedir.  Cumhuriyeti kuran iradenin partisinde yer almanın nimetini kendi çıkarı için kullananlar CHP’yi  yıpratmaktadır.  Yalova CHP’deki durum açıkçası; nasıl iktidar oluruzla değil;  CHP’de nasıl iktidar oluruz düşüncesi ağır basmaktadır. Son günlerde mahalle delegeliği için bile gösterilen çabanın, enerjinin küçük bir bölümü halkla kucaklaşmak için harcansa CHP bugün Yalova’nın  tüm köylerinde kırsal kesimde etkilir olurdu. Ancak CHP,Yalova’da  44 köyün sadece 3’ünde önde çıkmış bir parti iken, kırsal kesimden oy almadan nasıl seçimleri kazanacaktır?” dedi.

Bağımsız Yalova Belediye Meclis Üyesi Faruk Kırtay, 2019 yerel seçimlerinde ‘bütünşehir’ düzenlemesinin uygulanabilmesi için, yasal çalışmalar başlatıldığını belirterek. çalışmaların 25 Mart 2018 tarihine kadar tamamlanması düşünüldüğünü, yasanın yürürülüğe girebilmesi için 1 yıl geçmesi gerektiğini belirterek “. Bu da yerel seçimlerin 2019 Mart ayında  yapılması öngörülüyor demektir.. Böylelikle  Büyükşehirlerin dışındaki Yalova’da dahil tüm iller de Bütünşehir uygulamasıyla gerçekleşecek bir seçim yaşanacak.” diyerek şu açıklamayı yaptı.

“Yalova’da Belde Belediyeleri Kapanarak Köylerle Birlikte Mahalle Olacak…”

Bu kapsamda, hazırlanan taslağa göre, nüfus sınırı şartı olmadan 30 büyükşehrin dışında kalan tüm iller ‘bütünşehir’ sayılacak.  Büyükşehirlerde olduğu gibi tüm belde belediyeleri kapanacak ve merkeze bağlanacak.  Bu belediyelerde çalışan personeller ise  ilgisine göre bakanlıklara yada il ilçe belediyesine devredilecek. Yalova’da ; Kaytazdere, Subaşı, Tavşanlı, Taşköprü, Kadıköy, Koru, Teşvikiye, Esenköy  Belde belediyeler kapanacak. Merkeze bağlı köyler de mahalleye dönüştürülecek. İl Genel Meclisi de kalkacak.  İl özel idareleri aracılığı ile verilen hizmetler kaynaklarıyla birlikte il Belediyesi ( Yalova Bütünşehir’e) geçecek.Bir başka ifadeyle,  Bütünşehir, ilin tamamının tek bir belediyeye bağlanarak yönetilmesidir. Daha açık bir ifadeyle tüm ilçelerin tek bir belediyeye bağlanmasıdır. Her ilçenin yine kendi belediyeleri olacak. Bunlar küçük yatırımları ve yönetimleri gerçekleştirecek.

“Yalova’nın İlçeleri ve Köyleri Yalova Belediye Başkanlığı İçin Oy Kullanacak”.

‘Bütünşehir’ düzenlemesine geçilmesi ile yerel seçimlerde kırsaldaki seçmen de il belediyesine oy atmış olacak. Yerel seçimlerde köylerdeki oylar da il belediye başkanlığına etki etmiş olacak. .  ‘Bütünşehir’ düzenlemesine geçilmesi ile yerel seçimlerde kırsaldaki seçmen de il belediyesine oy atmış olacak. Yasa çıktığı takdirde;2019 yılında yapılacak olan yerel seçimlerde Yalova’nın 5 ilçesi, Altınova, Çiftlikköy, Termal, Çınarcık ve Armutlu ile 45 köyünde yaşayan seçmenler de Yalova belediye başkanını (Bütünşehir  Belediye Başkanını)seçmek için oy kullanacaklar.

“Yalova Bütünşehir Olursa Neler Olacak?”

Bütünşehir uygulaması ile birlikte Yalova’daki  tüm ilçelerin imar yetkisi de Yalova Belediyesine devredilecek. İlçe belediyelerinin imar yetkileri ile itfaiye ve zabıta hizmetleri Bütünşehir’e devrolacak Buna göre ilçelerde ve tüm yerleşim yerlerinde ana arterlerinden, su, elektrik ve kanalizasyon gibi temel hizmetlerden Yalova Belediyesi sorumlu olacak. Köylerin mahalle olmasıyla birlikte, Köyde oturan bir vatandaş bulunduğu yere tek odalı bir yer  ilave etmek isterse; şehre gelecek para ödeyerek mimara çizdirecek, para ödeyerek yapı denetim firması bulacak, inşaat ruhsatı  iskan raporu alacak. Yalova’nın köylerine cephe düzenleme, tabela vergisi, otopark ücreti, yol ve altyapı katılım payı gibi fazladan harcama yükü getirebilecek …

“Nufusu Az Olan Yerlere Hizmet Yeterince Gitmeyecek…”

 Hal böyle olunca, Belediye başkanları oy odaklı çalıştıklarından dolayı nüfusu daha az bölgelere daha az yatırım götürürken, nüfusu çok olan bölgelere daha çok yatırım gidecek. Cumhuriyetin kuruluşundan buyana  faaliyette bulunan  İl Özel İdarelerin kapatılması ile ilçe ve köylere tecrübesiz belediyelerin hizmet verecek olması beraberinde birçok sorunu getirecek.  Köylerin tüzel kişiliğinin kaldırılması ve belediye sınırlarına alınması ile bu alanlarda tarım arazileri imara açılarak hatta yabancılara toprak satışının da önü de açılabilecek.

“Yalova Bütünşehir Olursa Belediyeleri Kim Kazanır…”

2019 Mart ayında Bütünşehir yasasıyla yapılacak olan seçimlerde sadece Yalova ve 5 ilçesi, Altınova, Çiftlikköy, Termal, Çınarcık Armutlu’d6a belediye başkanları seçilirken, tüm ilçelerde, beldelerde  ve köylerde Bütünşehir Belediyesi için seçmenler oy kullanacak. Altınova’dan Armutlu’ya kadar tüm seçmlenler hem ilçe belediyesi hemde Yalova Bütünşehir belediyesi için sandığa gidecekler. Hal böyle olunca da  son yapılan 2015 Kasım seçimlerine baktığımızda,  Yalova’nın 5 ilçesinde de Ak Parti ezici bir çoğunlukta olduğundan gerek Bütünşehir’i,  gereksede ilçe belediye başkanlarını kazanmış olacak. Çünkü; Yalova’nın merkez köylerinin tamamında  Ak parti üstünlük sağlarken, Yalova’nın  toplam 44 köyünden CHP sadece 3 köyde birinci parti çıkmıştır.

Ak Parti 5 İlçe ve Bütünşehir’i Alabilecek…

Son  yapılan 2015 Kasım seçim sonuçlarına  baktığımızda Yalova ve  ilçelerinde Bütünşehir yasasıyla  birlikte  Ak parti tüm belediyeleri  toplayacak. Armutlu ilçesindeki seçmenlere baktığımızda;  son 2015 Kasım seçimlerinde Ak Parti, %53.5, CHP 23.4. oy almış. Armutlu köylerinin tamamında ezici bir farkla Ak parti önde. CHP’nin kalesi durumundaki Çınarcık ilçesini Koru beldesi de kurtaramayacak. Son 2015 seçimlerinde  Çınarcık’da  Ak Parti, %42.8, CHP 38.6. oy almıştı. Çınarcık belediyesine oy verecek olan Esenköy’de ise Ak parti %60, CHP %15, Teşvikiye beldesinde ise Ak Parti %51, CHP %22 oy almış durumda. Çınarcık ilçesinin 4 köyünde ise tamamında Ak Parti CHP’yi ikiye katlamış durumda. Termal ilçesinde Ak Parti %60, CHP %23 oy alırken Termal köylerinde de Ak parti ezici bir çoğunlukta önde. Çiftlikköy ilçesinde  Ak Parti %49.6, CHP %32.3 oy alırken Çiftlikköy belediyesine oy verecek olan Taşköprü ‘de %Ak parti %49, CHP %35 oy alırken, Çiftlikköy ilçesinden 9 köyden 7’sinde Ak parti birinci, 2 köy de ise CHP birinci çıktı. Altınova ilçesinde ise Ak Parti %53.6, CHP %29.9 oy alırken Altınova köylerinde ise 3 beldede birinci parti çıkarken, Altınova köylerinden  Ak parti 11 köyden ezici bir farkla önde çıkarken, CHP sadece Tokmak köyünde birinci parti olabildi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.