Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Kent Estetik Kurulu İçin İlk Adım

Yalova Belediyesi bünyesinde oluşturulacak olan Kent Estetik Kurulu'na yönelik ilk adım atıldı.

Haber Giriş Tarihi: 10.11.2012 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Kent Estetik Kurulu İçin İlk Adım

Belediye Meclisi gündemine gelerek çalışma, esas ve usullerinin görüşüldüğü kurulun hayata geçmesi sonrasında bu kurulun onayını alamayan hiçbir bina ruhsatlandırılmayacak.

Yalova'da estetiğe aykırı yapılaşmanın önüne geçilmesini belediye mücavir alan sınırları içerisinde ki alanlarda nitelikli bir mimarinin uygulanmasını ve mevcut binalarda ise çözümlerin oluşturulması hedefleyen Kent Estetik Kurulu için ilk adım atıldı. Kurulun teşkiline yönelik çalışma ve esaslara yönelik yönetmelik ise Belediye Meclisi gündeminde görüşüldü. Yönetmeliğe göre kurul Yalova Belediyesi Plan ve Proje Müdürü, Plan ve Proje Müdürlüğü, İmar ve Şehircilik Müdürlüğü ile Fen İşleri Müdürlüğü teknik personellerinden oluşan 8 kişiden oluşuyor. Aldığı kararların bağlayıcı özelliği olacak kurulun onayı olmadan bir binaya ruhsat verilemeyecek.

Kurulun oluşumu maddesine itiraz eden AKP ve CHP'li meclis üyeleri ise kurulun sadece belediye personelinden teşkil edilmesinin yanlış olduğunu savundular. Kurulda Mimarlar ve Mühendisler Odası ile Yalova Üniversitesi'nden temsilcilerinde bulunmasını teklif eden CHP ve AKP'li üyeler Belediye Meclisini teşkil eden partilerin meclis üyelerinden de birer kişinin bu kurulda bulunmasını istediler. Bunun üzerine yönetmelikte yeniden düzenlemeye gidilmesi için yeniden çalışma yapılması talimatını veren Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal her meclis gruplarından birer kişinin bu çalışmalara da katılmasını yerinde bir karar olarak değerlendirdi.

Yönetmelikte gerekli düzenlemelerin yapılmasının ardından yeniden Belediye Meclisi onayına sunulacak olan Kent Estetik Kurulu Yönetmeliği onaylanırsa riyasetin emri ile çalışmalarına başlayacak.Yalova'da Yabancı Tabela Oranı Yüzde 2

Yalova Belediyesi tarafından kararlaştırılan ve onaylanan işyerleri isimlerinin Türkçeye çevrilmesi çalışmaları Zabıta Müdürlüğü tarafından yürütülecek. Bu çalışmanın yapılabilmesi içinse Zabıta Yönetmeliğine bu çalışmalara imkan sağlayacak 2 madde eklendi. Zabıta ekipleri tescilli marka ve isimler haricindeki işyeri isimlerini tespit ederek gerekli değişikliğin yapılmasını sağlayacak.
Bu çalışma ile ilgili de meclise bilgi veren Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal, "Yalova'da yapılan tespitlerde yabancı isme sahip işyeri oranı yüzde 2 oranında. O nedenle değişim çok zaman almayacak. Öte yandan Yalı Caddesi'nden başlayarak tabelalara da bir standart getiriyoruz. Artık tabelalar belediyenin belirlediği ölçülerin dışına çıkamayacak" dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.