Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Kahvehanelere Kamera Takma Zorunluluğu Kalktı

Daha önce Yalova Eski Valisi Dursun Ali Şahin tarafından yayınlanan bir genelge ile içkili mekanlar, restoranlar ve kahvehanelere kamera takma zorunluluğu kaldırıldı.

Haber Giriş Tarihi: 11.02.2011 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com

Konuyla ilgili Yalova Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklama şöyle; “İlimiz merkez ve ilçe polis sorumluluk bölgelerinde faaliyet gösteren ve belediye tarafından ruhsatlandırılan genel kolluğun denetimine tabi “Kahvehane, oyun salonu, bar, birahane, meyhane, gazino, disko, diskotek, pavyon, otel, motel, pansiyon” gibi umuma açık istirahat ve eğlence yerlerinde can ve mal güvenliğinin korunmasına yönelik olarak kamera sistemi kurulması ve sistemlerin kurulumunun tamamlanma süresi ile hangi teknik özelliklere sahip olacağı hususları daha önce Valilik Makamının olurlarıyla kararlaştırılmıştı.

Bilindiği üzere suçların önlenmesi, olay vukuunda suç faillerinin tespit ve yakalanmasına yönelik ilimiz merkez polis sorumluluk bölgesinde ana arterler baz alınarak konumu itibariyle hassasiyet arz eden nokta ve mahallere MOBESE sistemi konuşlandırılmıştır.

Esas itibariyle, İlimiz merkezinde kamu düzeni, genel güvenlik ve genel asayiş kolluk görevlilerimizce sağlanmakla birlikte, kentimizin belli mahallerine konuşlandırılan MOBESE sistemiyle kesintisiz kontrol ve gözetim altında tutulmakta olup MOBESE sistemi uygulamasının İl bazında genişletilerek kentin ihtiyaç görülen diğer alanlarının da etkin bir şekilde kontrol ve izleme altına alınması planlanmıştır.

Bahse konu işyerlerinde olay meydana gelmesi halinde, genel kollukça anında müdahale edilebileceği ve bu önleyici tedbirlerin fiziki olarak MOBESE sistemiyle de desteklendiği göz önüne alındığında mevzuat gereği alarm taktırma zorunluluğu olan işyerleri hariç olmak üzere, diğer işyerlerinin alarm, kamera Vb. sistemlerle tedbir alma zorunluluğu olmayıp kendi özgür iradelerine bırakılması gerektiği değerlendirilmiş ve sözü geçen işyerlerine takılması zorunluluğu getirilen kamera sistemleri uygulaması kaldırılmıştır.

Hali hazırda daha önceden sistemini kurmuş olanlar ile sistemlerini kurmak isteyen işyeri sahipleri üzerinde herhangi bir tedbir ve yükümlülük getirilmeksizin, güvenlik birimlerimizce güvenliğe katkıda bulunacak hassas noktaların tespiti halinde işyeri sahipleri kamera hususunda sadece bilgilendirilecek olup, bu uygulama özgür iradelerine bırakılmıştır.”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.