Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Kabotaj Bayramı Coşkuyla Kutlandı

Denizcilik ve Kabotaj Bayramı 85. yıldönümünde coşkuyla kutlandı. Yalova Valisi Osman Çapalı ise Atatürk ve Deniz Şehitleri anısına denize çelenk bıraktı.

Haber Giriş Tarihi: 01.07.2011 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Kabotaj Bayramı Coşkuyla Kutlandı

Denizcilik ve Kabotaj Bayramı 85. yıldönümünü dolayısıyla ilk tören Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlendi. Törene Yalova Valisi Osman Çapalı, Karamürselbey Eğitim Merkezi Komutanı Tuğmiral Levent Erkek, Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal ile askeri ve mülki erkan katıldı. Anıta çelenklerin konması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından günün anlam ve önemine yönelik konuşmalar gerçekleştirildi.

Yalova Liman Başkanı Cumhur Yayla yaptığı konuşmada, “Yalovamız 10 km’lik sahil şeridi ile ülkemizin en uzun sahil şeridine üye illerinden birisidir. Sahip olduğu ılıman iklim ile Yalova halkına deniz sporlarının yanı sıra diğer denizcilik faaliyetlerini de ircaa etme fırsatı sunmaktadır. Altınova Tersaneler Bölgesi, ülke genelinde en geniş alana sahip sektör temsilcisidir. Burada ürettiğimiz gemiler dış piyasada, “Yalova Yapımı Gemi” ismi ile tanınmaya başlanmıştır. Tersanelerimiz dünya üzerinde marka olma yolunda hızla ilerlemektedir ve ve Yalovamızı temsil etmektedir. Ülkemizde uluslar arası yükleme boşaltma yapabilen yegane liman işletme tesisi AKSA A.Ş uhdesinde olup faaliyetlerini dünya standartlarına uygun bir şekilde yürütmektedir. Planladığımız yeni kuru yük ve konteynır iskelelerinin hizmete girmesi ile Yalova üreticisinin Dünya Denizlerine açılma noktası olacaktır” dedi.

Denizciler adına söz alan Dnz.Kd.Yzb.Utku Atik ise, “Bugün Türk Denizcilik tarihinde çok önemli yeri bulunan Kabotaj hakkının kazanılmasının 85. yıldönümünü kutluyoruz. Bir milletin karasuları, gölleri ve akarsuları deniz ticareti yapma veya ticaret uygulayabilme hakkını kendi bayrağını taşıyan gemilere vermesine kabotaj hakkı denilmektedir. Bir çok ülkede bu hakkın tanınması oldukça eski bir geçmişe sahip olduğu halde ülkemize nispetle yenidir. Ülkemizde Osmanlı İmparatorluğunun kuruluşundan Cumhuriyetin ilanına kadar ki dönemde ulusal denilebilecek bir deniz taşımacılığı daha doğrusu deniz ticareti kavramı olanakları yoktu” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından protokol mensupları ile askeri ve mülki erkan hep birlikte Kaptan Mehmet Akardaş isimli tekneye binerek denize açıldı. İldeki teknelerde Kabotaj Bayramı dolayısıyla denize açılarak denizde görülmeye değer bir tablo oluşturdular. Atatürk’ün Yürüyen Köşkü açıklarında duran tekneden Yalova Valisi Osman Çapalı Atatürk ve Deniz Şehitleri anısına denize çelenk bıraktı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.