Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

İnce’den Üniversite İçin Teşekkür

Yalova Üniversitesi’nin en önemli adımı 7 Mayıs 2008 Çarşamba günü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu toplantısında atıldı ve Yalova Üniversitesi kurulması kararı alındı.

Haber Giriş Tarihi: 09.05.2008 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com

Daha önce AKP iktidarı döneminde 15 İle üniversite kurulması sırasında, 2007 yılında 17 ile üniversite kurulması sırasında bir türlü listelere giremeyen Yalova, ülke genelinden sonra kalan 9 il ile birlikte üniversitesine kavuşuyor.

Yalova Milletvekili Muharrem İnce’nin ilk dönemde 2, ikinci döneminde 1 kez verdiği üniversite tasarı teklifi kabul görmez iken bu kez Bakanlar Kurulu tasarısı ve Yalova Milletvekili İlhan Eivcin’in tasarısı teklifi ile birleştirilen teklifler TBMM Plan ve Bütçe komisyonu’ndan kabul edildi. Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edilen tasarıya göre Yalova Üniversitesi Hukuk Fakültesi. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Yalova Meslek Yüksek Okulu, Fen Bilimleri Enstitüsü, Sosyal Bilimler Enstitüsü ile oluşturuluyor.

Yalova Üniversitesi’nin kurulmasını da içeren kanun tasarısı ve tekliflerinin Çarşamba günü TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda görüşülmesi esnasında komisyon toplantısına katılarak bir konuşma yapan Muharrem İnce, Yalova Üniversitesi’nin kurulmasından emeği geçen herkese teşekkür etti.
Konuşmasında, 70 bin gencimizin yurt dışında yükseköğrenim gördüğünü ve ülkemizin kaybının 2 milyar dolar olduğunu belirten İnce, ABD üniversitelerinde yaklaşık 550 bin yabancı öğrencinin öğrenim gördüğünü ve ABD’nin bundan kazancının 200 milyar dolar olduğunu vurguladı.

Geçtiğimiz dönem Yalova Üniversitesi’nin kurulması için TBMM’nde kanun teklifi veren Yalova Milletvekili Muharrem İnce komisyondaki konuşmasında kanun teklifini yeniden milletvekili seçilmesinden hemen sonra tekrar verdiğini anımsattı ve Atatürk’ün benim kentimdir dediği Yalova’ya bir üniversite kurulmasından dolayı mutlu olduğunu ve üniversitenin kurulmasında emeği geçen herkese teşekkür etti.


Geçtiğimiz dönem Yalova Üniversitesi’nin kurulmasına ilişkin verdiği kanun teklifinin muhalefet milletvekilinin kanun teklifi olarak değerlendirilip kanunlaşmasının engellendiğini iddia eden İnce, AKP hükümetinin üniversitelerin devlet bütçesinden aldıkları payı sürekli azalttığına dikkat çekti ve tabela üniversitesi istemiyoruz dedi.

10 bin öğrencili bir üniversite için 100 milyon dolar civarında bir kaynak gerektiğini söyleyen Muharrem İnce, hükümetten yeni kurulacak olan üniversiteye gerekli ve yeterli kaynağın aktarılmasını istedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.