Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

İl Başkanlarının 19 Mayıs Mesajı

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle birer açıklama yapan İl Başkanları günün anlam ve önemini belirterek gençlerin bayramını kutladılar.

Haber Giriş Tarihi: 18.05.2008 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com

CHP İl Başkanı Özcan Özel yayınlamış olduğu mesajında ;

''Ulusların tarihinde önemli günler vardır: Zaferlerin, başarıların yada büyük acıların, yenilgilerin yaşandığı özel günler.
19 Mayıs 1919’da Türk Ulusu’nun tarihinde özel bir gündür.
19 Mayıs 1919, “yenilmiş, zedelenmiş, yorgun ve fakir” düşmüş bir halkın vatanını sahiplenerek, geleceğini yeniden kurmaya giriştiği gündür.
Böyle bir günün, Gençlik Bayramı olarak kutlanması ise 1919 öncesi ve sonrasında yaşanılan siyasi ve toplumsal olaylarla yakından ilgilidir. Çünkü bu dönemde gençlik, köhnemiş bir zihniyetin, bir ulusun onurunu ve gururunu ayaklar altına alınacak hale getirmesi karşısında yükselen mücadelenin dayandığı temel güç olmuştur.
Yeni düşünceleri, idealleri, geleceğe ancak gençler taşıyabilirdi ve öyle de olmuştur. Gençliğin bu özelliği, haklı olarak onları, ulusal kazanımlarımızın emanetçisi yapmıştır. Atatürk bu gerçeği, “Gençler, benim gelecekteki emellerimi gerçekleştirmeyi üstlenen gençler! Bir gün bu memleketi sizin gibi beni anlamış bir gençliğe bırakacağımdan dolayı çok memnun ve mesudum!” sözleriyle ifade etmiştir.
Ülkemizin içinde bulunduğu durum, dünyada yaşanılanlar, gençlerimize bu emaneti koruma sorumluluğunu daima hatırlatmaktadır.
Unutmayalım ki gençlik, bir ulusun tarihinde “sabah güneşi” gibidir; karanlığı yırtan ve etrafına aydınlığı taşıyan.
Bayramınız kutlu olsun!'' dedi.AKP İl Başkanı Şinasi Bayrak yayınlamış olduğu mesajda şu sözlere yer verdi;

“Aziz milletimizin yaşadığı o tarihin karanlık günlerinde Büyük Kurtarıcı Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve kahraman silah arkadaşları büyük bir mücadele ortaya koymuşlar, kutsal vatan topraklarının asla işgal edilemeyeceğini, Türk Milleti’nin esaret altında yaşamasının mümkün olmadığını verdikleri kurtuluş mücadelesi ile tüm dünyaya ispatlamışlardır.
19 Mayıs 1919’da Samsun’dan başlayan kurtuluş mücadelesi, bugünkü mevcudiyetimizin temelini oluşturmaktadır. Milli egemenliğimizin, milli iradenin gerçek anlamını bulduğu o kritik günler tarihimiz açısından büyük önem arz etmektedir. Türkiye Cumhuriyeti’nin yaşatılması sorumluluğunu Türk Gençliği’ne veren ve 19 Mayıs’ı gençlerimize armağan eden Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve kahraman silah arkadaşlarını bir kez daha rahmetle ve minnetle anıyor, gençlerimizin bu anlamlı gününü kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum”MHP İl Başkanı Hasan Topçular ise yayınlamış olduğu mesajında;

''
Değerli Hemşehrilerim;
Türk milletinin şanlı tarihinde tartışmasız önem ve ayrıcalığa sahip olan, bağımsızlık ve özgürlüğe duyulan özlemin, son yurdumuz Anadolu coğrafyasında yankılanıp kabul edildiği 19 Mayıs 1919’un yıldönümünü yeni bir milli başlangıca vesile olması temennilerimizle kutluyoruz.
19 Mayıs 1919, aziz vatanımızın işgal ve istilaya uğradığı bir dönemde milliyetçi kahramanların her türlü imkânsızlık içinde, sadece büyük Türk milletinin asaletinden doğan manevi kudretine inanarak mücadeleyi başlattıkları günün adıdır.
Türk milliyetçiliği bu kutlu yolda milli mücadelenin esası, özü ve vazgeçilmez bir değeri olmuş; milli şuur ve milli vicdan politik bir tutumun bileşkesinde yaşam alanı bularak Cumhuriyetimizin kurulmasına zemin hazırlamıştır.Umutların tükenip teslimiyet ve aczin kural haline geldiği bir zamanda; Türk milletinin birlik ve dayanışma ruhu milliyetçi şuurlarda harekete geçerek bağımsızlık meşalesini yakmış; işgal ve esaret kesin bir şekilde reddedilmiştir.
Bu kapsamda “millî hâkimiyete dayanan, kayıtsız şartsız, bağımsız yeni bir Türk devleti kurmak” üzere yola çıkan kahramanlar 89 yıl önce milletimize biçilmiş esaret kefenini yırtacak kararlılığı ve cesareti göstermişlerdir.1919 yılında aziz vatanımızın harap ve bitap düştüğü bir ortamda; Türk milletinin sarsılmaz inancıyla kazanılan muhteşem değerlerimizin maalesef bugün yeniden tartışıldığı, pazarlandığı, dışlandığı hazin bir döneme şahit olmaktayız.
İşbirlikçi bir iktidarın gayri milli politikaları sonucunda Türk milletinin geleceği başka merkezlerden kurgulanmaya başlanmış, Türk milletinin birlik ve dirliği tehditlere maruz kalarak; bir arada yaşama iradesi tehlikeye düşmüştür. Türk milletinin tamamının birlik duygusuyla ortaya çıkardığı milli mücadele ruhunu, millet olma kararlılığını, bir ve bütün olma idealini sorgulayan ve zedeleyen iktidardan kurtulmak artık milli bir görev ve zorunluluk haline gelmiştir.
Milli hâkimiyetin, bağımsızlığın, bugüne kadar hiç olmadığı kadar siyasi çıkar hesaplarına alet ve feda edildiği bu dönemde, haysiyet yoksunu işbirlikçilerin tasfiye edilmeleri için demokratik bir fırsat çok yakında bizleri beklemektedir.
Bugünümüzü gelecekle birleştirecek; birlik, beraberlik ve devamlılığımızın güvencesi şüphesiz gençler olacaktır. Lider Türkiye’ye ulaşmak için yüreğinizdeki vatan ve millet sevgisi; bağımsızlık ve özgürlük duygusu, çalışma ve başarma azmi milletimizin dünya durdukça var olacağının en büyük ispatıdır.
Bu duygu ve düşüncelerle 19 Mayıs 1919’un 89. yıldönümünde; bayramımızı bir kez daha içtenlikle kutluyor; Atatürk’ü, silah ve dava arkadaşlarını, gazilerimizi ve şehitlerimizi şükran, minnet ve rahmetle anıyoruz.'' dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.