Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

"Herkes Elini Taşın Altına Soksun"

AKP Yalova İl Başkanı Mustafa Pehlivan, AKP Yalova Milletvekili Temel Coşkun ve Yalova Garden A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Okul düzenledikleri basın toplantısı ile Tigem ihalesinin kazanılmasına kadar gelinen süreci özetlediler.

Haber Giriş Tarihi: 27.11.2012 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
"Herkes Elini Taşın Altına Soksun"

AKP Yalova İl Başkanı Mustafa Pehlivan ve AKP Yalova Milletvekili Temel Coşkun herkese, "Bu yatırımla ilgili elini taşın altına sokun" çağrısı yaptı.

Yalova Garden AŞ'nin Tigem arazisinin blok olarak kiralanması ihalesini kazanması ilde sevince neden oldu. Bu kapsamda AKP Yalova İl Başkanlığında da bir basın toplantısı düzenlenerek gelinen süreç özetlendi. İlk konuşmayı yapan AKP Yalova İl Başkanı Mustafa Pehlivan herkesi taşın altına elini sokmaya davet ederek, "Tigem'in bir kısmı üniversiteye tahsis edildi. Bir kısmı ise blok kiralama ile ihaleye çıktı. Biz her zaman bu arazinin Atatürk'ün mirasına uygun olarak bir Yalova firması tarafından kullanılmasını istiyorduk. Bundan 25 yıl önce Çevko üyesiyken de bu yönde açıklamalarım vardı. Burasının ihalesi geçtiğimiz günlerde gerçekleşti. Ve ihaleyi Garden AŞ. aldı. Bu saatten sonra herkese iş düşüyor. Herkes taşın altına elini koyacak" şeklinde konuştu."Atatürk Çok Huzurludur"

Pehlivan'ın ardından söz alan AKP Yalova Milletvekili Temel Coşkun ise Atatürk'ün Tigem'in gerçek amacına uygun olarak kullanılacak olmasından çok huzurlu olduğunu düşündüğünü dile getirerek, "Yalova'da göreve geldiğimizden beri hedefimiz hep bayrağı daha ilerilere taşımak oldu. Biz Yalova'ya hep ne kazandırırızın kaygısı içerisinde olduk. Çiçekçilikte bizim öncelikli konumuz oldu. Bu kapsamda Tigem ihalesine Garden A.Ş girdi. Değişik platformlarda şirket yöneticileri ile görüştük. Yalova'ya 1 çivi çakanın yanında olacağımızı onlara söyledik. İhale gerçekleşti ve ihaleyi Garden A.Ş Büyük bir ihtimalle bu iş bitmiştir artık. Büyük bir ihtimalle olur alınacak. Çiçekçilerin burada yapacakları sektörün hayatını devam ettirmesi, istihdamın arttırılması ve öne çıkartılması için çok önemlidir. Bazıları Tigem'in üniversiteye verilmesi, Garden A.Ş'ye verilmesi ile ilgili çıkıp Atatürk'ün kemikleri sızlıyordur diyor. Ulu önderin ruhu son derece huzurludur bundan kimsenin şüphesi olmasın. Burasını parselleyip satsak, betonlaştırsak o zaman Atatürk'ün kemikleri sızlar. Ama kamunun malının kamunun hizmetine sunulmasından Atatürk sadece mutlu olur. Tabi her konuda olduğu gibi bu konuda da ağzı olan konuşuyor" dedi."Çiçekçilik OSB'nin Sorunlarını Aşmak İçin Çalışıyoruz"


Ankara'da gece gündüz ile hizmet getirmek için ter döktüklerine de vurgu yapan Coşkun, "Yalova'ya bu 10 yıllık süreçte çok şey yapıldı. Geçtiğimiz günlerde sadece Denizcilik Anadolu Meslek Lisesinin eğitim araç gereçlerinin alınması için 206 bin TL ödenek çıkartıldı. Hep Ankara'da Yalova'ya ne getiririz telaşı ile koşturup duruyoruz. Hizmet için koşuyoruz. İhale, rant peşinde koşmuyoruz. Çiçekçilik OSB'nin su sorununu, kamulaştırma sorununu ortadan kaldırmak için koşuyoruz. İstihdam alanları sağlamak, Yalova açısından önemli yatırımların önünü açmak için ter döküyoruz" şeklinde konuştu."Kapımız Tüm Sektör Temsilcilerine Açık"

Yalova Garden AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Okul ise tüm çiçekçilere kapılarının açık olduğunu dile getirdiği konuşmasında şu sözlere yer verdi; "İl Başkanımıza ve vekilimize bize sağladıkları destekten ötürü çok teşekkür ediyoruz. Bundan 2.5 yıl önce Tarım bakanı Mehdi Eker'in Yalova ziyareti esnasında bu arazinin tahsisini talep etmiştik. O günden bu Tigem arazilerinin kiralanma sürecine gelinene kadar tahsisle ilgili bir hayli yol almıştık. Ancak kiralama süreci başladığında burasının alınabilmesi için bunun son şansımız olacağını biliyorduk. Önce ildeki tüm çiçekçileri toplantıya çağırdık. 80 firma toplantıya katıldı. Ardından firma sayısı önce 48'e daha sonra da 40'a düştü. Biz kalan bu 40 firma ile Garden AŞ'yi kurduk. Projemizi hazırlayıp ihaleye katıldık. Bizimle birlikte 8 firma bu arazi için talip oldu. Ancak sadece 4'ü proje hazırlayabildi. Ancak sadece bizim projemiz yeterlik aldı. Dolayısıyla ihaleyi biz kazandık. 30+30 yıllığına Tefe ve Tüfe oranına göre bir kira artışı ile ihaleyi aldık. Şimdi burası ile ilgili son onayı bekliyoruz. Biz tüm çiçekçilik sektörünü kucaklayacağız. Gelmek isteyen kimse dışarıda bırakılmayacak. Burada birde botanik bahçesi yer alacak ve böylece 12 aya yayılmış bir çiçekçilik fuarı oluşturulmuş olacak"

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.