Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Hayvan Severlerden, "İmdat Mektubu"

Yalova Doğayı Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği ayvanları Koruma Kanununun bazı maddelerini değiştirilmesi ve eklenmesine yönelik taleplerini içeren mektubu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a iletilmesi için AKP Yalova İl Başkanı Pehlivan'a verdi.

Haber Giriş Tarihi: 07.11.2012 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Hayvan Severlerden, "İmdat Mektubu"

Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) tarafından 81 ilde eş zamanlı olarak gerçekleştirilen eylemin Yalova ayağı Yalova Doğayı Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği üyelerinin AKP Yalova İl Binası önünde yapacağı basın açıklamasına izin verilmemesi üzerine Uğur Mumcu Kültür Merkezinde gerçekleştirildi. Ardından hep beraber AKP Yalova İl Binasına giden hayvan severler 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanununun bazı maddelerini değiştirmek ve eklemeler yapmak amacıyla hazırlanan Yasa Tasarısına yönelik "İmdat Mektubu"nu AKP İl Başkanı Mustafa Pehlivan'a verdiler. AKP İl Başkanı Mustafa Pehlivan ise bu mektubu Ankara'ya ulaştıracağını dile getirdi.

HAYTAP tarafından hazırlanan ve Yalova Doğayı Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği tarafından AKP Yalova İl Başkanlığı'na sunulan mektup şöyle;
“İMDAT mektubu muzdur
Yüzlerce yılın en büyük katliamına geçit vermeyeceğinize olan inancımız, boşa çıkmadı, müteşekkiriz. Talimatınız üzerine tasarı tekrar incelemeye alındı.
Hayvanları Koruma Kanunu Değişiklik Tasarısının, milyonlarca Kedi ve Köpeğin öldürülmesine zemin hazırlayacak maddelerine karşı on binlerce insanın meydanlara çıkmasına rağmen, Orman Bakanlığı ısrarla “pembe, aldatıcı ve gerçeklerden uzak” tablolar çizerek teklifin “aynen” geçmesini sağlamaya çalışmaktadır.
Şimdiye kadar, STK ların veya bilim kuruluşunun görüşü alınmadan hazırlanan bu Yasa teklifinin TBMM komisyonlarına ineceği bu günlerde biz tekrar son umudumuz olarak siz Sayın Başbakanımıza sesleniyor ve “ Hayvanlarımız la da beraber yürümek istiyoruz biz bu yollarda” diyoruz.
Hayvanların katli ile sonuçlanacak maddeleri bilgilerinize sunuyoruz:
1.Bu kanun teklifine konan “m) ………. ve sahipsiz hayvanları belediye sınırları içinde veya dışında başıboş bırakmak YASAKTIR” maddesi, çok açık bir şekilde dışarıda hiç bir kedi-köpek kalmamasını hükme bağlamıştır. Ayrıca, sokakta ki sahipsiz hayvan başına 300 tl idari para cezası konduğu için, bu cezaya da tek muhatap belediyeler olacağı için, kedi ve köpekler için sürek avı başlatacaklardır.
TALEBIMIZ: Su anda yürürlükte ki kanunun 6. maddesinde ki “Kısırlaştır, aşılat ve aldığın yere bırak” maddesinin DEĞİŞMEDEN kalmasını, sorunun çözümü için yurt çapında kısırlaştırma seferberliği yapılmasını istiyoruz. Zaten bu toplama uygulansa bile 2-3 ay içinde sokaklar yeniden kedi ve köpeklerle dolacak ve katliam sürekli yapılacaktır.
2. “MADDE 3…hayvan bakım evinde rehabilite edilen sahipsiz hayvanlar, sahiplendirilinceye kadar doğal hayat parklarında barındırılır“ ibaresi ile kedi ve köpeklerin bu uçsuz bucaksız ölüm parklarına doldurulmaları amaçlanmıştır.
TALEBIMIZ: Doğal Parklar Kedi ve köpeklerin etolojisine hem bilimsel hem de vicdani olarak uygun değildir, onlar on binlerce yıldır insanla birlikte yaşamaktadırlar. Bunun yerine “insandan uzak ve izole olmayan, geniş bahçeli, bitkili, ağaclı bakım evleri” oluşturulmasını talep ediyoruz.
3- .”3.Geçici MADDE bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç ay içinde tehlikeli olarak tanımlanan köpeklerini bakım evlerine teslim etmek, bakım evleri de bu hayvanları öncelikle almak zorundadır.”ibaresi yasa teklifine konmuştur. Şehirlerin %90ında hala daha bakım evi yokken bu hayvanlar HANGİ bakım evine konacaktır? Bu hayvanların da öldürüleceği açıktır.
TALEBİMİZ: Hiç bir hayvan türü tehlikeli olarak sınıflanamaz. Hayvanlara değil sahiplerine “yasal zorunluluklar” getirilmelidir.
4. “Meskende barındırılabilecek ev ve süs hayvanı tür ve sayısı, …… Bakanlıkça çıkarılan yönetmelikle belirlenir” maddesi ile evlerde hayvan beslenmesini sınırlama ve hatta yasaklama yetkisi kayıtsız şartsız bakanlığa verilmiştir. Bu madde ile evlerde sahipleri ile yasayan on binlerce hayvan ailesinden kopartılıp yok edilecektir.
TALEBIMIZ: Sahipli hayvanların meskenlerde beslenmesine hiç bir şekilde kısıtlama veya koşul getirilmemelidir. Zaten sakıncalı durumlarda mahkemeler yetkilidir ve gerekli kararları hızla alabilmektedirler.
5. Petshoplarda hayvan satışı, üretimi ve ithalatı da yasaklanarak, üretim kontrol altına alınmalıdır.
6. Hayvanat bahçelerini teşvik eden ve hayvanlar için en büyük ızdırap kaynağı olan deneylere kolaylıklar getiren maddeler yasada yer almamalıdır.
7. Yasa teklifiyle işkence yapanlara 750 tl para cezası yer almakta, ancak işkence yapılan hayvanın ölmesi halinde para cezasına çevrilecek 1 yıla kadar hapis cezası öngörülmektedir. “Öldürme şartı” içeren bu madde direkt olarak “işkenceye” hapis cezası getirmeli, diğer cezalar da ağırlaştırılmalıdır.
Sayın Başbakanımız,
Tarihin en büyük katliamına ortam ve imkan sağlayacak olan bu tasarıya DUR diyeceğinize, STK lar ve bilim kuruluşlarının görüşlerine göre bu tasarının yeniden düzenlenmesini sağlayacağınıza inanıyoruz ve “Imdat elinizi” umutla bekliyoruz.”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.