Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Gürel’den Alternatif Arboretum Projesi

Yalova Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Mehmet Gürel, kent kamuoyunun son dönemde gündeminde olan arboretum arazisi için alternatif bir proje önerdi.

Haber Giriş Tarihi: 14.08.2012 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Gürel’den Alternatif Arboretum Projesi

Gürel, büyük ve tek bir otel projesi yerine içinde 100’e yakın butik otelin, 15-20 sokaklı bir turistik mahallenin bulunduğu bir alternatif üzerinde durdu.

Odadaki makam odasında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan YTSO Meclis Başkanı Mehmet Gürel, ortaya koyduğu projenin oda veya siyasi bir parti adına değil kişisel değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Arboretum projesinin Yalova kamuoyunda yeteri kadar tartışılmadığını, kurumların bu konu üzerinde çok fazla bilgisi olmadığını hatırlatan Gürel, “Bu veya benzeri kentsel boş alanlara oluşturulabilecek yatırımlar için yerel yönetim daha profesyonel bir yaklaşımda bulunmalıdır. Bu alanlara yapılacak yatırımların şeklen ve içerik olarak nasıl olması gerektiği yerel yöneticilerin, halkın, sivil toplum örgütlerinin ve üniversitelerin ortak çalışmaları sonucunda şeffaf bir şekilde ortaya konmalıdır. Bu alanlar kentteki en önemli nadir boş alanlar özelliğini taşıdıklarından dolayı sadece ticari açıdan değil sosyal, kültürel ve kentsel estetik açısından da ciddi şekilde değerlendirilmelidir” dedi.

37 bin 500 metrekare alan içine 15-20 sokaktan oluşan bir turistik çekim merkezi önerisinde bulunan Gürel, projeyle ilgili şu detayları anlattı:“Bu projede 3 katlı ve 2 katlı yapılar bulunmaktadır. Yapıların alt katları kafe, restoran, mağaza gibi fonksiyonlar içerirken üst katları butik otel kullanımındadır. Bu yaklaşımda değişik ticari-sosyal fonksiyonlu sokaklar da geliştirilebilir. Kuyumcular Sokağı, sanat sokağı, kafeler sokağı, restoranlar sokağı vb. gibi sokaklar oluşturulabilir. Bu binaların cepheleri, yolların kaplamaları, peyzajı, aydınlatması estetik bir şekilde detaylandırılmalı ve bu sokaklar Yalova’nın bu alanı çevreleyen caddelerine açılmalıdır. Böylelikle Avrupa’daki gibi gün boyu hareketli, estetik açıdan bir cazibe merkezi haline gelmiş ve kent hayatından soyutlanmamış ayrıca ciddi istihdam yaratan bir bölge oluşturulabilir.”

Gürel, bu projeyle tek bir 5 yıldızlı otel yerine 100 adet butik otel, 200 adet dükkândan oluşan bir turistik mahalle konsepti ortaya koyduğunu ve bu sayede Yalovalı yatırımcıların da bundan faydalanabileceğini aktardı. Kongre fonksiyonu için de 5 bin metrekarelik bir alanda çözümlenebileceğini dile getiren Gürel, “Termal su kullanımında; 5 yıldızlı bir otel olmasıyla 100 tane butik otel olması durumu arasında herhangi bir fark yoktur. Aynı şekilde tüm otellere termal suyu bağlanabilir. Mevcut durumdaki turizm yaklaşımı ne yazık ki “belediyenin paraya ihtiyacı var. Bu alana nasıl bir imar verirsek en çok paraya satabiliriz” düşüncesi üzerine kurgulanmıştır. Bu yaklaşım bilimsel olmayan, kamu yararı kavramını öteleyen ve orta ve uzun vadede diğer yöneticiler için kötü bir örnek oluşturacak yaklaşımdır. Bu anlayış kent yönetiminde yer ederse her belediye yönetimi, Yalova’yı sadece daha fazla maddi getiri uğruna her alanın imarının değiştirilebildiği bir toprak parçası bütünü olarak algılamaya başlayacaktır. Turistik Mahalle Projesi’nde belediye arsayı kısım kısım veya tamamen satma zorunluluğunda değildir. Belli bir süreliğine üst kullanım haklarını verme, hasılat paylaşımı oluşturma, tamamen veya parça parça kiralama veya kapalı alan karşılığı verme gibi mantıklarla hareket edebilir. Yaptığım hesaplarla belediye bu alanda oluşacak dükkanlardan yaklaşık 100 adetini hiçbir bedel harcamadan mülkiyetine alabilir ve sürekli bir ciddi kira gelirine sahip olabilir.
Turistik Mahalle’de belediyenin edinebileceği dükkanların bir kısmının kiraları projenin başında Yalovaspor da yatırımcı olarak projeye dahil edilerek kentin spor takımına kazandırılabilir” diye konuştu.

Arboretumla ilgili fikirlerin tartışılması gerektiği üzerinde duran Mehmet Gürel, “Gerekirse konu yatırımlar hakkında yerel yönetimler yarışmalar düzenlemelidir” diye konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.