Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Gültekin “Sektör İçin Bu Son Fırsat”

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Yalova Temsilciliği Oda Başkanı İsmail Hakkı Gültekin, Tigem arazisinin çiçekçilik sektörüne tahsis edilmesi için tüm Yalova’nın gerekli gayreti göstermesi gerektiğini söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 27.03.2012 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Gültekin “Sektör İçin Bu Son Fırsat”

Yalova ve Çiçekçilik sektörü için bunun son bir fırsat olduğunu söyleyen Gültekin, “Türkiye’deki Çiçekçilik ilk kez İstanbul Adalar ve Yalova’da başlamıştır. Çiçekçiliğin başlangıcı 1930’lu yıllara kadar uzanır. İlk kez Laledere ve Koruköy’de başlayan çiçekçilik daha sonra diğer köylere de yayılmıştır. 1993 yılında çevrede çiçek üreticilerine teknolojik yenilikleri aktarmak ve ara eleman yetiştirmek için Türkiye’de ilk defa süs bitkileri meslek lisesi Yalova’da kurulmuştur. 17 Ağustos 1999 depreminde Yalova’ya sıcak parayı getiren tek sektör çiçekçilik sektörüdür. Çağdaş yaşam derneği “ÇİÇEKLERLE YENİDEN YALOVA” sloganı adı altında süs bitkileri okulunun çiçek satış yeri olarak kullanacağı bir konteyneri İdo iskelesine koymuştur. Şimdi Belediye Başkanımız Sayın Yakup Bilgin KOÇAL satış yeri konusunda yardımcı olmaktadır. Satış yerinin yapımında çiçekçilik sektörüne büyük önem veren Ticaret Odası başkanı Sayın Celal ÖZEL tarafından yaptırılacağı inancını taşımaktayız. Mimarlar Odası olarak bizde her türlü katkıda bulunacağız.

Elmamızı kaybettiğimiz Yalova’da Çiçekçilik sektörüne sahip çıkmalıyız. Şuanda Tigem arazisinin kiraya verilme süreci devam etmektedir.

Saksılı süs bitkileri üreticileri derneği(SASBÜD) başkanı Sayın Abdullah OKUL tarım arazilerinin amacına hizmet edecek şekilde Yalova’nın da sektörü olan Çiçekçilik ve süs bitkilerine tahsisinin yapılması için büyük bir gayret sarf etmektedir.
Siyasiler, kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum kuruluşları Yalova için birleşebilirse bu olayı başarabileceğimizin inancı içindeyiz.

Valimiz Sayın Esengül CİVELEK’in bu konuda yardımcı olacağına inanıyoruz.

Süs bitkileri okulu ve Fuar alanının da yer alacağı bir yapılaşma Yalova’yı geleceğe hazırlayacaktır. 17 Ağustos 1999’da “ÇİÇEKLERLE YENİDEN YALOVA” sloganının yaşatmak için hep birlikte olmalıyız. Elimize geçen bu son fırsat’ın ilk fırsat olması dileğiyle” dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.