Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Geofit Bahçesi Yalova’nın Marka Değerini Arttıracak

Yalova’nın marka değerini arttıracak önemli projelerden birisi olan Türkiye’nin ilk Geofit Bahçesi Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü’nde hayata geçiriliyor.

Haber Giriş Tarihi: 10.10.2013 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Geofit Bahçesi Yalova’nın Marka Değerini Arttıracak

Bünyesinde 450 endemik türün de yer alacağı ve bilimsel araştırmaların yanı sıra sağlık sektörüne de hizmet etmesi beklenilen 1200 türün sergileneceği Geofit Bahçesi’nin sözleşme teslim tutanağı Araştırma Enstitüsü’nde düzenlenen törenle imzalandı. 2014 yılında hizmete sunulması beklenilen Türkiye’nin ilk Geofit Bahçesi için Araştırma Enstitüsü’nde düzenlenen törende tutanağa, Enstitü adına Müdür Dr.Yılmaz Boz ve yetkili firma adına Kenan Gülsüm imza attı.
Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal’ın yanı sıra YTSO Başkanı Tahsin Becan, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Selim Karahan, AKP Yalova İl Başkanı Mustafa Pehlivan’ın da hazır bulunduğu törende konuşan Enstitü Müdürü Dr.Yılmaz Boz, projenin Yalova’nın dünyaya açılacak penceresi olacağına vurgu yaparak, “Geçen yıl göreve başladığımda bu projenin düşüncesi bile heyecan vermeye yetiyordu. Büyük bir çalışmanın ürünü olacak bu proje insanlığın yararına sunulacak, bilimsel araştırmalara da kaynaklık edecek dünyanın beklediği bir proje. Geofit Bahçesi ile birlikte pek çok bitki türünü burada bulmak mümkün olacak. Dünyanın dört bir tarafından bilim adamları buraya gelecek. Sayın Belediye Başkanımızın ‘Mutlu Yalova’ sözüne atfen, biz de Araştırma Enstitüsü olarak mutlu Yalova’ya yeni bir halka eklemekten mutluyuz. Yalova Belediye Başkanımıza da katkıları için teşekkür ediyoruz” dedi.

Törende söz alan Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal da projenin sadece Yalova için değil, ulusal ölçekte sağlığa ve bilime hizmet edecek önemli bir proje olduğuna dikkat çekerek, “ Yalova’da sahip çıkılması gereken önemli bir proje. Yalova hızla kentleşme sürecinde olan bir şehir. Bu tür mekanların artması Yalova’nın turizm değeri açısından da önemli katkı sağlayacak, şimdiden hayırlı olsun” diye konuştu.

Proje ile ilgili bilgi veren Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü’nden Ziraat Yüksek Mühendisi Erdal Kaya, “Ilıman iklimde bulunan Yalova bitki zenginliği açısından önemli bir değere sahip.Yalova’da enstitümüz bünyesinde hayata geçecek Geofit Bahçesi’nde ayrıca 450 endemik tür de yer alacak.Endemik türler dünyada oldukça ilgi görüyor.Hatta bunları görebilmek için dünyanın bir köşesine bilimsel turlar düzenleniyor.Geofit Bahçemiz bu açıdan bakıldığında Yalova için önemli turistik değeri de bünyesinde barındırıyor” dedi.
Geofit Bahçesi’nin yapımını üstlenen Yalovalı firma adına konuşan Kenan Gülsüm de, “Yalova’da hayata geçirilecek ve Türkiye’de ilk dünyada sayılı projelerden birisi olan Geofit Bahçesi’ni Yalovalı bir firma olarak üstlenmekten dolayı mutluluk duyuyoruz, Yalova’nın marka değerini arttıracağına inandığımız önemli bir proje” diye konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.