Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Ertan, “ÇED Raporunun Alınmasına Neden Göz Yumuldu”

Aksa’nın yapacağı tesisin tek sorumlusunun Taşköprü Belediyesi olmadığını belirten Belediye Başkanı Şaban Ertan, tüm sorumluluğun kendilerine yüklenmek istediğini söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 22.12.2009 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com

2006 yılında Çed raporları Orman ve Çevre Bakanlığı tarafından verildigini, 2007 yılında 1/25.000’lik yapılarak Yalova Belediye Meclisi ve İl Genel Meclisinde onaylanarak yürürlüğe girdiğini söyleyen Taşköprü Belediye Başkanı Şaban Ertan, “Halbuki Bu Tesissin ÇED raporu Devlet yani Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından verilmekte, madem bu Aksa’nın tesisinin yapılmasını istemiyorlardı neden Çed raporunun alınmasına göz yumuldu” dedi.

Bu Plan Yalova Valiliği öncülüğünde yaptırıldığını ve o yıllarda kendilerinin muhatap alınmadığını belirten Ertan basın açıklamasına şöyle devam etti, “. Bu konu ile ilgili ilk Resmi yazı 11.11.2009 tarihinde Denaş yapı denetim Firması tarafından Aksa Akrilik Kimya Sanayi Tic. A.Ş. adına kayıtlı arsa üzerine “KAZAN” İnşaatı Proje Ruhsatı talebi ile gelmiş olup
Belediyemiz tarafından Dosya 26.11.2009 tarihinde Denetim Firmasına iade edilmiş olup söz konusu Kazan İnşaatı 3.12.2009 tarihinde yapılan denetim sonucu mühürlenerek durdurulmuş, 15.12.2009 tarihinde Belediye Encümenine getirilerek cezai işlem yapılmış durumdadır.

3194 sayılı İmar Kanununa göre 30 gün içinde Ruhsata bağlanması veya yıkılması karşı tarafa tebliğ edilmiştir. Aksa Akrilik Kimya Sanayi A.Ş. 07.12.2009 tarihinde verdiği iki adet dilekçe ile tekrar ruhsat talebinde bulunmuş olup evraklarının tamamlanması beklenmektedir.

Benim şahsi yorumlarıma gelince yapılan tenkitlerde ve ithamlarda ya bilgi eksikliği var. Yoksa art niyet olduğu kanısındayım.

1- Burada kurulması talep edilen tesisin bütün izinleri Taşköprü Belediyesi tarafından verilecekmiş gibi, tek sorumlu Taşköprü Belediyesi gösterilmektedir. Halbuki Bu Tesissin ÇED raporu Devlet yani Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından verilmekte, 1/25000’lik planları Valilik ve Yalova Belediyesi tarafından yapılarak tasdiklenmektedir. Her türlü ortamın sağlandığı durumla koşulları ve kriterlere uymak şartı ile Taşköprü Belediyesinden sadece İNŞAAT Ruhsatı talep edilmekte ve bundan sonraki G.S.M. ruhsatını yani İş Yeri Açma ve Çalıştırma Ruhsatını Yalova Valiliği verecektir. Benim Yalova Kent Konseyi Üyelerinden dileğim bu İnşaatın yapılmasını istemiyorlar ise niye ÇED raporunun alınmasına göz yumdular. Neden 1/25.000 lik planlara bizim karşı çıkmamıza rağmen Taşköprü’nün tamamına yakınını sanayi Bölgesi ilan edilmesine mani olmadılar. Bakalım aynı duyarlılığı gösterebilecekler mi merak ediyorum.

2- Hava Meydan Komutanlığı’nın görüşü alınmadığı iddia edilmektedir. Hava Meydan Komutanlığının Mania Kriterlerine göre söz konusu yerde 56 m. yükseklik verilmekte iken DENAŞ Firması Yetkililerinin verdiği Projedeki yükseklik olarak 45.72 cm. gösterilmektedir.

Taşköprü Belediyesi kimseyi gözetmek ve kollamak durumunda değildir. Kimseye kin ve garezi bulunmamaktadır. Kanunlar karşısında Sivil Toplum Örgütleri ve Sanayi Kuruluşlarını eşit mesafede gördüğümüzü Yalova Halkının bilmesini isteriz.

Yıkıcı olmak ve yıkmak çok kolaydır. Bizler her zaman yapıcı olduk ve olmaya devam edeceğiz. Hayatında hiç kimseye iş vermemiş, SSK Primi ödememiş kişi ve kurumlara bir anımı anlatmak istiyorum.

Belediye Başkanlığını kazandığım 2004 yılında Beldemizde yaşayan Eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ahmet İsvan Aksa konusunda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinden konuşurken Şöyle dedi: “Eğer Başkan o gün Ben haklı olmama rağmen İnsan Hakları Mahkemesi Benim haklılığımı kabul edip, sağlık koruma Bantını kaldırıp AKSA Fabrikasını kapatsaydı, bu yüzden Yalova esnafı ve halkı işsiz kalsaydı Ben bugün Yalova sokaklarında gezemezdim” diye itirafta bulunmuştu. O’nun bu sözleri hala kulaklarımda çınlıyor” sözlerini noktaladı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.