Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Engelliler Günü Yalova'da Kutlandı

3 Aralık Dünya Engelliler Günü Yalova’da düzenlenen bir törenle kutlandı.

Haber Giriş Tarihi: 04.12.2012 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Engelliler Günü Yalova'da Kutlandı

Engelliler konusunda toplumsal bilincin geliştirilmesi ve duyarlılığın arttırılması amacıyla Birleşmiş Milletler tarafından 1992 yılında kabul edilen 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Yalova’da da çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Yalova’daki engelliler dernekleri ortak bir program düzenledi. Yalova Belediyesi Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleşen organizasyona Yalova Valisi Esengül Civelek, AK Parti Yalova Milletvekili Temel Coşkun, Yalova Belediye Başkan Vekili Şenol Ulutürk, Yalova Belediye Başkan Yardımcısı Hikmet Yavuz, AK Parti İl Başkanı Mustafa Pelivan, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Hilmi Uzun, İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet Yurtman ile sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve engelliler katıldı.
Programda açılış konuşmalarını engelli derneklerinin temsilcileri yaptı.“Tüm Gönüllülere Sorumluluk Düşüyor”

Ardından AK Parti Yalova Milletvekili Temel Coşkun bir konuşma gerçekleştirdi. Yeni kurulan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın engellilerin sorunlarına dönük tedbirleri en kısa sürede hayata geçirdiğini söyleyen Vekil Coşkun, “Engelli nüfus tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde önemli bir orana sahiptir. Bu gerçekten hareketle engellilerimize yönelik hizmet kapasitemizi artırmak için, hükümetimizce birçok uygulamayı ilk defa hayata geçirdik. Sivil toplum örgütlerine ve engelli kardeşlerimiz adına çalışma yapan tüm gönüllülere de büyük bir sorumluluk düşmektedir.

Engellilerimizin yaşam kalitesinin yükseltilmesi, sosyal güvenlik sistemimizin tüm engellileri kapsayacak biçimde genişletilmesi, sağlıktan beslenmeye, barınmadan rehabilitasyona tüm gereksinimlerinin karşılanması konusunda, hizmetlerimizi daha dün gıpta ettiğimiz ülkelerin seviyesine doğru yükseltmeye başladık hatta birçok alanda geçtik” dedi.Engelliler Konusundaki İlerlemeden Bahsetti

Cumhuriyet tarihinde ilk defa 2005 yılında özürlüler kanununu çıkarıldığını belirten Vekil Coşkun, “Engelli vatandaşlarımız yasal güvence altına alınmıştır. 2010 yılı referandumunda engelli vatandaşlarımıza yönelik pozitif kapsamında, engelli vatandaşlarımız böylece de Anayasal güvence altında korunmuştur. Evde bakım ücreti adı altında engelli vatandaşlarımızın ailelerine ücret ödenmeye başlanmıştır. Engelli vatandaşlarımıza yönelik başlatılan sosyal sorumluluk kampanyaları ile eğitim altyapısının ve kalitesinin zenginleştirilmesi sağlanmıştır. Engellilerin istihdam edilmeleri için ayrıcalıklı kadroların tahsis edilmesi sağlanmıştır. Özürlü Memur Seçme Sınavı (ÖMSS) ile engelli kardeşlerimiz, kendi kategorilerinde sınava tabi tutularak memuriyet hakkı elde edebilme imkânına kavuşmuşlardır” diye konuştu.


Yalova’da Engellilerin Durumu

Yalova’da bin 130 aileye evde bakım ödemesi yapıldığını dile getiren Vekil Coşkun şöyle konuştu:
“Yalova’mızda 2007 yılından itibaren bin 130 aileye Evde Bakım Ödemesi yapılmaktadır. Sadece bu engelli bireylerimiz için yılda 7 milyon lira ödeme yapılmaktadır. Tüm masrafları devlet tarafından karşılanan resmi ve özel bakım merkezlerinde 150’ye yakın engelli vatandaşımız 24 saat yatılı hizmet almakta ve hükümetimiz bu bireyler için de her yıl yaklaşık 1.5 milyon lira ödenek ayırmaktadır. Çabamız engelliliğin bir çile ve sıkıntı konusu olmaktan çıkarılıp, gerçekten herkes için yaşanabilir bir dünya olması içindir. Bu çabamıza destek veren, herkese teşekkür ediyor, değerli engellilerimize ve ailelerine kalbi duygularla sağlıklı ömürler diliyorum.”


“Güç Birliğiyle Çalışmalarımızı Sürdürüyoruz”

Yalova Valisi Esengül Civelek ise yaptığı konuşmada güç birliği içerisinde engelliler için çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti. Vali Civelek, “Bizler engelsizler ve engelli olanlar bir arada yaşıyoruz. Şu an bizler engelsiz olabiliriz ancak hiç beklenmedik anda, beklenmedik şekilde engel de olabiliriz. Hepimiz birer engelli adayıyız. Toplumsal yaşamda engelliler engelli olmayanlarla aynı sosyal ekonomik siyasal haklara sahiptir. Ülkemizde engellilerimize yönelik hizmetlerin düzenlenmesi etkin ve verimli bir şekilde yönetilmesi, topluma katılımının sağlanması konularında son 10 yılda rekor niteliğinde yasal düzenlemeler gerçekleştirilmiş ve ulusal politikalar belirlenmiştir. Yasal düzenlemeler çerçevesinde engellilerimizin eğitim seviyesini yükseltecek imkânların, fırsatların sağlanması, yeteneklerinin, yaratıcıklarını geliştirme yönünde sosyal, kültürel ve sportif imkânların arttırılmasıyla kendi kendilerine yeterli birer birey olarak hazırlanmaları hepimizin görevidir. Kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşları güçlü bir işbirliği içerisinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yasal düzenlemelerin yaşama geçirilmesinde bir takım sorunlarla karşılaşılması bir gerçektir. Bu yasal düzenlemeleri gerçekleştiren güçlü Türkiye Cumhuriyeti devleti uygulamadaki zorlukların da üstesinden gelebilecek güce sahiptir. Engellilerimiz için engelsiz bir dünya oluşturmak el birliğiyle, gönül birliğiyle, işbirliğiyle ve onları anlamamızla mümkündür” dedi.
Yapılan konuşmaların ardından engelliler çeşitli gösterilerde ve müzik dinletilerinde bulundu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.