Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Egemen Bağış Yalova’da Anayasa Değişikliğini Anlattı

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Türkiye’nin 1960 yılından bu yana darbe anayasalarıyla yönetildiğini ve o tarihten bu yana da Avrupa Birliğ’ne girmeye çalıştığını söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 27.08.2010 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com

Deniz yoluyla Yalova’ya gelen Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, ilk olarak partisinin il başkanlığını ziyaret etti. Burada İl Başkanı Temel Coşkun ve partililerle birlikte olan Bağış, daha sonra göreve yeni başlayan Vali Dursun Ali Şahin’i makamında tebrik etti. Bakan Bağış ve Vali Şahin ziyaretin anısına karşılıklı hediye verdi.

Partisinin il başkanlığı tarafından Anadolu Turizm ve Otelcilik Meslek Lisesi Uygulama Oteli’nde düzenlenen “Avrupa Birliği Perspektifinden Türkiye’de Demokratikleşme ve Anayasa Değişikliği” konulu programa katılan Bakan Bağış, eski Başbakan Adnan Menderes’in Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne ilk başvurusunu yapan siyasetçi olduğunu hatırlattı. Bağış, şöyle devam etti: “31 Temmuz 1959’da Sayın Menderes’in ilk imzayı atmasıyla Türkiye o zamanki adıyla Avrupa Ekonomik Topluluğu’na başvurmuştur. 60’ta rahmetli Menderes’in başına neler geldiğini biliyoruz. 60’tan bu yana Türkiye, Avrupa Birliği’ne üye olmaya çalışıyor ama olamıyor. Ne tesadüftür ki 60’tan bu yana bu ülke darbe anayasalarıyla yönetiliyor ve askeri bir anayasayla ancak asgari demokrasi yaşayabiliyor. İşte 12 Eylül’ün bu paketle ilk bağlantısı AB standartlarında anayasaya kavuşturmak olacak. Cumhuriyet tarihindeki en kapsamlı anayasa değişiklik paketlerinden birini oylayacağız. Bu paketin içerisindeki her bir maddenin Türkiye’nin AB standartlarında demokrasi olması için, küresel bir ekonomik güç ekonomi olması için çok önemli katkıları olacak”

Bakan Egemen Bağış, anayasada darbecileri koruyan maddeyi de kaldıracaklarını ifade ederek “Emekli bir generalin eski görüntüleri çıkıyor televizyonlarda. Dengeyi sağlamak için bir sağdan asmış, bir soldan asmış. Bunu da övünerek anlatıyor. Ben öyle bir ülkenin Avrupa Birliği nezdindeki temsilcisi olmak istemiyorum. Generallerin çocukları astığını anlatmaktan onur duydukları bir ülkenin vatandaşı olmak ağrıma gidiyor. Onun için anayasa değişiklik paketi içine geçici 15. Maddeyi kaldırmayı da koyduk. Darbecileri koruyan maddeyi ortadan kaldırıyoruz” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na seslenen Bağış, şunları söyledi: “Bu ülkenin çok değerli ana muhalefet partisi, eski adıyla Cumhuriyetçi Halk Partisi yeni adıyla Cumhuriyetçi Hayır Partisi, demokrasiye inandığını ispat etmek zorundadır. Seksen yıldır demokrasiden beslenen bu siyasi parti demokrasi adına bu ülkeye hiçbir katkıda bulunmamıştır. Bu partinin yeni bir genel başkanı var. Kendisine buradan sesleniyorum. Partisinin demokrasiye bağlı olduğunu gösterecek bir adım atsın. Çünkü bu millet demokrasinin yüksek yaşam standartlarını, Atatürk’ün hedef gösterdiği çağdaş medeniyetler seviyesine gelmek için gerekli olan kuralların en iyisine layıktır. Bu millet o darbeci zihniyete layık değildir. Bu millet baskıcı rejimlere layık değildir”

Hâkimler Savcılar Yüksek Kurulu’nun bir broşür hazırlattığını ve neden ‘hayır’ denilmesi gerektiğini anlattığını ifade eden Egemen Bağış, “Siyasi partilerin özellikle ana muhalefet partisinin ne kadar yetersiz olduklarını gördükleri için bu referandum kampanyasında neden hayır denmeli diye bir broşür hazırlamış. Devletin hakimleri, savcıları, bu siyasi konuda bir broşür hazırlamışlar. Broşürde diyor ki aslında paketin içeriği yüksek demokratik standartlar açısından değerlendirildiği zaman doğrudur. Ama Türkiye bu standartlara hazır değildir. Yazmışlar bunu. Bu millet demokrasiye layık değil diyorlar. Bu millet bidon kafalıdır diyen zihniyetten bunların ne farkı var. Bu millet göbeğini kaşır diyenlerden ne farkı var. Bu milletin kafası basmaz diyenlerden ne farkı var. İşte onun için bu pakete kimler hayır diyor diye bakıp kararınızı ona göre vermemiz lazım” dedi.

Bağış’a Yalova İl Başkanı Temel Coşkun tarafından Atatürk’ün kahve içtiği fincanın benzeri hediye edildi. Bakan Bağış, daha sonra deniz yoluyla Yalova’dan ayrıldı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.