Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Doğan, “Coşkun, Vopak’ı Ciddiye Almıyor”

Cumhuriyet Halk Partisi İl Genel Meclis üyesi Altuğ Doğan yazılı bir açıklama yaparak, VOPAK konusunda AKP Milletvekili Temel Coşkun’u uyardı.

Haber Giriş Tarihi: 24.03.2012 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Doğan, “Coşkun, Vopak’ı Ciddiye Almıyor”

Altuğ Doğan açıklamasında, “Sayın Temel Coşkun, gazetelere vermiş olduğunuz VOPAKla ilgili açıklamanızda, ‘VOPAK’ı Ankara’da takip ediyorum. Çed süreci dondurulmuştur. Bakanla ve müsteşar yardımcısıyla görüştüm. Çed raporu olmadan meşrulaşması mümkün değildir’ beyanatınızdan VOPAK konusundaki tehlikenin bizzat şahsınız tarafından yeterince ciddiye alınmadığını düşünmekteyim. VOPAK konusunun gündeme geldiği günden bu güne kadar olan süreçte, VOPAK kimyasal tesisine tüm seçilmişlerin, il genel meclisi ve belediye meclisi çoğunluğunun ve Yalova halkının karşı olduğu bilinmektedir. VOPAK sorununun çözüm yerinin Ankara olduğu gerçeğinin de bilinmesi gerekmektedir. Sorunun kaynağı AKP hükümetinin bakanlıkları ve bakanlık bürokratlarıdır. Bakanlık bürokratları Yalova’nın geleceğini Ankara’dan planlama yanlışı içerisindedirler. Sizin iktidar milletvekili olarak VOPAK’ı engellemek konusunda yeterince direnmediğinizi ve engelleyici tepkiler vermediğinizi düşünmekteyim. İktidar milletvekili olarak Ankara’dan genel bütçe ve Milli Eğitim Bakanlığı’ndan rutin olarak her sene ayrılmak zorunda olan hizmet yatırımlarının açıklanmasının ve Yalova’daki yerel bürokratlara yapılan nezaket ziyaretlerinin VOPAK sorununun çözümünde yeterli olmadığını belirtmek zorundayım. Sayın vekilim, VOPAK konusunda Ankara’daki bakanlıklar mehter marşı düzenlemeleri ile bir adım geri iki adım ileri hamle yapmaya devam etmektedir. VOPAK konusunda yerel meclislerin hiçbir yetkisi kalmamıştır. Yerel meclisler direnç gösterebilir, engellemeye çalışabilir ancak yerel meclislerin yetkisi Ankara’dan yapılan hamlelerle gasp edilmektedir.

Bildiğiniz üzere AKP hükümeti 644 sayılı kanun hükmündeki kararnameyi çıkarmıştır. Bu kararnameye göre her tür ölçekteki imar planları, parselasyon planları ve değişiklikleri resen yapma yetkisi bakanlığa verilmiştir. Hükümetin çıkardığı bu kararnameye göre kişilere ait olan taşınmazlar da dahil olmak üzere her tür plan ve değişiklikleri resen yapmak, yaptırmak, onaylamak ve başvuru tarihinden itibaren ruhsatlandırma yapılmaması halinde resen ruhsat ve yapı kullanma izni verme yetkisi bakanlık yetkisindedir.

Bu tespitlerden sonra bugüne kadar sizin gerekli girişimleri yapmadığınızı düşünüyorum. Eğer siz Yalova halkı dinamiklerinin tepkisini il başkanlığınız ve milletvekilliğiniz döneminde yeterince sevk ve yönlendirme yapmış olsaydınız, Çevre ve Şehircilik bakanlığınca VOPAK tesis projesinin 5000 ölçekli nazım imar planı ile 1000 ölçekli uygulama imar planında onaylanması engellenebilirdi. Bugün çevre ve şehircilik bakanlığınca VOPAK ile ilgili onaylanan planlar il özel idaresine gelmiştir. Yerel meclisler bu konuda sonuna kadar direnecektir. Ancak bu direnişin sonucunda bakanlıkların resen yetki kullanıp VOPAK’ın kurulmasına müsaade etmesi tehlikesi kapıdadır. Bunun engellenmesinin sorumluluğu öncelikle başta AKP iktidarının temsilcileri olarak sizin ve yönetim kadronuzun sonra hepimizindir.
Çevre düzeni planının ruhu depremselliktir. Çevre düzeni planının vizyonu çağdaş bir kentte yaşamsal standardın korunması ve yükseltilmesidir. Bu konuda aynı görüşleri paylaşıyor isek VOPAK konusunda AKP iktidarının Ankara odaklı uygulamalarına karşı haklı gerekçelerimizi yeterince ve etkili bir şekilde seslendirmemiz ve tepki vermemiz gerekmektedir. Lütfen sorumluluğunuzun gereğini yerine getirmeye başlayınız. Bizler sizin olumlu her türlü girişiminizde yanınızda olmayı görev biliriz” dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.