Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

CHP’li Belediye Meclis Üyelerinden Soru Önergesi

Cumhuriyet Halk Partili Yalova Belediye Meclis Üyeleri Belediye Meclis Başkanlığı’na Arberetumla ilgili olarak bir soru önergesi verdiler. CHP’li üyeler önergelerinde, “Arberetum Şu An Fiilen Kamu Hizmetindedir ve Haczedilemez” dediler.

Haber Giriş Tarihi: 28.08.2009 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com

Cumhuriyet Halk Partili Yalova Belediye Meclis Üyelerinin verdiği önerge şöyle;

SORU ÖNERGESİ: “ARBORETUM şu an fiilen kamu hizmetindedir ve haczedilemez.”
Belediyemizin bu konu ile ilgili ne gibi çalışmalar yaptığı hususundaki soru önergesi.

1996 yılında inşasına başlanan, 1998 yılında 390 ağaç ve bitki türünün dikilmesiyle canlı ağaç müzesi olarak hizmet vermeye başlayan ve o zaman itibarı ile imar planlarına da işlenen ARBORETUM daha sonra plan tadilatıyla turizm alanı olarak gösterilmiş olmasına rağmen bugün hala ekilen ağaçları ve bitki örtüsüyle park görünümündedir ve halkımıza fiilen kamu hizmeti vermektedir. Bu yere Belediye alacaklılarının haciz koydurduğu ve diğer alacaklıların da buraya yöneleceği Yalova Belediye Başkanının basındaki beyanatlarından anlaşılmaktadır.
Ancak “5393 sayılı Belediye Kanununun 15 inci maddesinin son fıkrasında; belediyenin kamu hizmetlerinde fiilen kullanılan malları haczedilemez hükmüne yer verilmiştir. Ayrıca YARGITAY İCTİHATLARINA GÖRE de hakkında Belediye Meclisi tarafından verilmiş bir kamu hizmetine tahsis kararı bulunmasa dahi, fiilen Park, otogar, itfaiye garajı, toptancı hali, nikah salonu gibi taşınmazlar ile belediyece kamulaştırılmış taşınmazlar haciz edilemez. Bu nedenle Yalova Belediyesinin malı olan ve kamu hizmetlerinde fiilen park ve canlı ağaç müzesi olarak kullanılan ARBORETUM haciz edilemez. Bu durumun Belediye Başkanı Sayın Yakup Koçal tarafında İcra mahkemesi ve ilgili mercilere yazılı olarak bildirilerek ARBORETUM ’un üzerindeki haczin kalkması istenmeliydi.

5393 Sayılı Belediye Kanununun 38/c maddesi uyarınca Belediyeyi temsil eden Belediye Başkanı veya vekil tayin edeceği kişi tarafından icra mahkemesi ve ilgili mercilerle haczin kaldırılması için gerekli yazışmalar yapıldı ise mesele yok. Belediye Başkanı Sayın Yakup Koçal bunları yapmadı ise, konunun Meclis gündemine alınmasını da engellediğine göre ARBORETUM ’un satılmasını kendisi istiyor demektir. Bu durumda ARBORETUM icra yolu ile satılır ise tek sorumlusu da Belediye Başkanı Sayın Yakup Koçal olur. .
Bu nedenle 5393 sayılı Belediye Kanununun “Meclisin bilgi edinme ve denetim yolları kısmındaki” 26. maddesi gereğince aşağıdaki sorulara cevap verilmesini arz ederiz.
1- ARBORETUM alınırken kamulaştırma kanununun 30. maddesine göre alınıp alınmadığının tarafımıza bildirilmesi, eğer bu kanuna göre yer kamulaştırarak alınmış ise YARGITAY İCTİHATLARINA GÖRE (12.HD. 22.10.1984 T. 7542/10641 belediyece kamulaştırılmış taşınmazlar haciz edilemez. Bu durumu icra mahkemesine ve ilgili mercilere bildirdiniz mi?
2-Yalova için fevkalade önem arz eden, halen ve fiilen kamu hizmetinde park ve ARBORETUM olarak kullanılan bu yerin üzerindeki haczin kaldırılması için İcra mahkemesi ve ilgili mercilerle gerekli yazışmalar yapılmış mıdır? Yapıldı ise içeriği ve sonuç nedir?
3- Yalova Belediyesinin malı olan ve kamu hizmetlerinde fiilen park ve canlı ağaç müzesi olarak kullanılan ARBORETUM ‘un üzerindeki hacizler ne kadardır. Hangi firma ve şahıslara aittir?

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.