Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Bisiklet Devrimi İçin Geri Sayım Başladı

Yalova’yı kelimenin tam anlamıyla bir bisiklet kentine dönüştürecek olan Organik Ulaşım’ın ilk somut adımları atılmaya başlandı.

Haber Giriş Tarihi: 14.12.2011 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Bisiklet Devrimi İçin Geri Sayım Başladı

Milli Eğitim Müdürlüğü, Yalova Emniyet Müdürlüğü ve Yalova Belediyesi il merkezindeki 25 okulda 15 bin öğrenciye bisiklet kullanımına yönelik eğitim verecek. Yine GPRS’den takibi mümkün olan Akıllı bisikletlerde 2012 yılıyla birlikte Yalova sokaklarında dolaşmaya başlayacak.

Türkiye’nin bisiklet kullanımını en kapsamlı biçimde içine alan tek organik Ulaşım Projesinde geri sayım başlandı. 2012 yılının Haziran ayına kadar hayata geçirilmesi planlanan projeye bağlı olarak somut adımlarda atılıyor. İlk olarak okullarda eğitimlere başlanacak. Milli Eğitim Müdürlüğü, Yalova Emniyet Müdürlüğü ve Yalova Belediyesi’nin ortaklaşa çalışması ile ildeki 24 okulda bisiklet kullanımı ve ilde devreye girecek organik ulaşım sistemi anlatılacak. Teorik eğitimlerin yanı sıra uygulamalı eğitiminde verileceği adımda okul bahçelerine eğitim alanları da oluşturuluyor. Şu anda 6 okul bahçesinde yapılan eğitim alanları 2012’nin ilk ayları ile birlikte diğer 19 okulda da hayata geçirilecek. Sonrasında ise okullardaki trafik derslerinde Belediye ve Emniyet Müdürlüğünden yetkililerin katılımı ile teorik ve uygulamalı eğitimlere başlanacak. Bu eğitimler kapsamında toplam 15 bin öğrenci eğitilecek. Eğitimler sadece ilk ve orta öğretim öğrencileri ile sınırlı kalmayarak STK’lara da yayılacak.AKILLI BİSİKLETLER GELİYOR

Yalova Belediyesi’nin hayata geçirmeye hazırlandığı organik Ulaşım Projesi’nin en önemli ve yenilikçi adımı ise “Akıllı Bisikletler” olacak. İlk etapta 110 adet olarak planlanan bu bisikletler oluşturulacak olan 6 noktadan temin edilebilecek. Belediye tarafından verilecek akıllı kartlarla alınabilecek olan bu bisikletler 6 durakta bulunacak Kiosklara vatandaşların TC Kimlik Numaralarını girerek de alınabilecek. Bu bisikletlerin en önemli özelliği ise GPRS vasıtası ile her an takibinin mümkün olacak olması. Bisikleti alan kişi belirlenen süre zarfında bisikleti kullanıp akıllı bisikletlerin yer aldığı 6 duraktan birine bırakabilecek. Bisikletlerden her hangi birisinin arızalandığı da yine GPRS ile tespit edilip anında müdahale edilebilecek. Akıllı bisiklet teknolojisini Türkiye’de kullanan birkaç ilden birisi de Yalova olacak.“AMACIMIZ GÜVENLİ VE RAHAT ULAŞIM”

Konuyla ilgili bilgi veren Yalova Belediye Başkan Yardımcısı Nurettin Yılmaz ve Ulaştırma Müdürü Mehmet Nuray Tozlu, “Bu sistemde amaç Yalova’da trafik sorununu en aza indirmek. Zira ilde 16 bin bisiklet var. İlk etapta biz 4 bin bisikletin kullanılmasını hedefliyoruz. Bu yaklaşık bin aracın trafikten çekilmesi demektir. 5 Km’lik bir parkura sahip olan Yalova’da bisiklet kullanımının da kısa sürede kabul göreceğini ve yaygınlaşacağını düşünüyoruz. Bütün yapılan bu çalışmaların tek hedefi ise güvenli ve rahat bir ulaşım sağlamak” diye konuştular.2 OTOPARK 14 AYDA DEVREYE GİRECEK

Pazaryeri ve İstanbul Caddesi’nde yapılacak olan katlı otoparklarla ilgili de bilgi veren Yalova Belediye Başkan Yardımcısı Nurettin Yılmaz, “Fevzi Çakmak Mahallesindeki spor alanının bulunduğu noktada yapılacak olan otoparkla ilgili bazı sorunlar yaşıyoruz. Onu aşmak adına çalışmalar devam ediyor. Ancak Pazaryeri ve İstanbul Caddesinde yapılacak olan otoparklarla ilgili hiçbir sorun yaşamıyoruz. 14 ayda planlandığı gibi bu otoparklar tamamlanarak hizmete girecek. Bu parkların devreye girmesi ile yine ilimizin ulaşımında ciddi bir rahatlama yaşayacağız” dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.