Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Binler, "Taşocağı" İstemiyoruz Dedi

Yaklaşık 2 bin kişilik bir grup Yalova Platformu'nun düzenlediği eylemde Yalova'da taşocağı istemediklerini yüksek sesle haykırdılar.

Haber Giriş Tarihi: 16.02.2015 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Binler, "Taşocağı" İstemiyoruz Dedi

Yalova Platformu tarafından düzenlenen, "Yalova'da taşocağı istemiyoruz" eylemi 2 binin üzerinde vatandaşın katılımı ile gerçekleştirildi. Gazipaşa Caddesinden yürüyen grup Uğur Mumcu Kültür Merkezi önüne geldi. Burada bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Yalova'da 30'u aktif 50 taşocağının bulunduğunu dile getiren açıklamada şu sözlere yer verildi:
"Yalova'mız, coğrafi alan itibarı ile Türkiye'nin en küçük ili olmasına karşın, karşı karşıya olduğu çevresel yıkımlar ve kıyımlar itibarı ile ön sıralarda yer alıyor. Yakın bir zamana kadar tarımsal kimliği ön planda olan Yalova'mızın en önemli tarımsal toprakları zaman içerisinde yapılaşmaya ve sanayileşmeye açılarak yok edilmiştir. Halen de organize sanayi bölgeleri bahanesi ile yok edilmeye devam edilmektedir. İmar planı değişiklikleriyle kent içerisinde yeşil alanlar konut alanlarına dönüştürülmeye çalışılmaktadır. Su havzalarımız imara açılarak sınırlı su kaynaklarımız yok edilmeye çalışılmaktadır. Kamunun mülkü olan TİGEM ve Araştırma Enstitüsü'ne ait en verimli tarım arazileri özellikle kamu kurumları üzerinde yapılaşmaya açılmaktadır. Ve yıllardan bu yana devam eden vahşi bir talanın sonucu olarak Altınova'dan Armutlu'ya kadar yayılan, sayıları ve faaliyet alanları her geçen gün büyüyen taşocakları, ormanlarımızı, su kaynaklarımızı, tarımsal alanlarımızı adeta kanser hücresi gibi yıkıma uğratmaktadır. Bu yıkımın çapı her geçen gün daha da genişlemekte ve yüzlerce dönüm orman ve tarım arazisi, yüz binlerce orman ağacı yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalmaktadır. Resmi verilere göre ülke genelinde 85 bin den fazla taşocağı ruhsatı verilmiştir. Bu sayı Yalova'da 3o tanesi aktif olmak üzere 50'yi aşkındır. Son olarak Güneyköy/Paşakent havzasında ormanın ortasında faaliyette bulunan bir taşocağı işletmesinin kapasite artırımı talebi üzerine verilen ÇED olumlu raporu nedeniyle 485 dönüm orman arazisi yıkıma ve bu arazi üzerinde bulunan 192 bin adet orman ağacı da kıyıma uğrayacaktır. Bu tam anlamıyla bir çevre felaketi anlamına gelmektedir. Bizler aklı ve bilimi kendine rehber kabul eden insanlar olarak, bilim insanlarının yıllardan bu yana bırakmadan usanmadan dile getirdikleri uyarıları bir kez daha yineliyoruz. Bu doymak bilmez yağmaya, dur demez isek, çok uzak olmayan bir zamanda, gölgesine sığınacağımız tek bir ağacımız ve içilebilecek bir bardak suyumuz bile kalmayacak"

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.