Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Belediye Meclisi Torba Yasa’yı Onayladı

Yalova Belediye Meclisi Torba Yasa olarak bilinen teklifin ayrı ayrı oylanmak üzere geri gönderilen 9 maddesi için evet diyerek 1/25 binlik plandaki değişikliği onayladı.

Haber Giriş Tarihi: 01.08.2011 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Belediye Meclisi Torba Yasa’yı Onayladı

Yalova Belediye Meclisi Yalova gündeminde yerini koruyan Torba Yasa konusu Yalova Valisi Osman Çapalı’nın İl Genel Meclisi Başkanı Atalay Beştaş ve Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal’la yaptığı görüşme sonrasında maddeler halinde görüşülmek üzere meclislere iade edilmişti. Bunun üzerine Yalova Belediye Meclisi Temmuz ayında yaptığı olağan üstü toplantı yaparak konuları komisyonlara havale etmişti. Belediye Meclisi Ağustos ayı olağan toplantısının ilk oturumunu bugün gerçekleştirdi. Toplantı öncesinde söz alan Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal İl Genel Meclisi’nin CHP’li üyesi Bahar Doğan’ın, “Mart’ta aldığımız kararda TİGEM konusu da vardı. Biz o zaman paket olarak karar aldık ve her iki kurumun müdürüyle imzasıyla askıya çıkıldı. Askıya çıkan kararlara yapılan itirazları İl Genel Meclisi kabul etti, biz ise reddettik. Biz TİGEM’le ilgili diğerlerinden bağımsız, paketten ayrı bir karar almadık. İl Genel Meclisi de itirazları kabul edince paketteki maddelerin hükmü kalmadı. Biz bunu anlatamadık arkadaşlara” dedi.

Koçal, amaçlarının TİGEM’in tüm sahil şeridini, deprem anıtının sonundan başlayarak Koru’ya kadar halka açmak olduğunu ifade ederek “Bizim tüm gayemiz bu. Üniversiteyle ilgili yaşanan tartışma da eksik bilgilerden kaynaklanıyor. Bizim orada plan yapma yetkimiz var. Yalova’nın patronu Yalova Belediyesi’dir. Yol, yeşil alan, otopark gibi kesintiler sadece üniversiteden gitmiyor. Diğer mülkiyet sahiplerinden de aynı oranda alınacak. Ben üniversite hocalarımıza bunu anlattım ve onlar da kabul ettiler. Ortada bir sıkıntı yok. Zaten bizim meclisteki hiçbir üyemiz üniversite aleyhine bir karara imza atmaz” diye konuştu.

Ardından 1/25 binlik Çevre Düzeni Planında yapılması gereken değişiklikleri içeren 9 maddelik Torba Yasa’nın görüşülmesine geçildi. Görüşmelerde yasanın maddeleri ile ilgili komisyon raporları okunarak tek tek onaylandı. 9 maddelik torba yasanın Hacımehmet Ovasında ki yoğunluğun değiştirilmesi, Tigem arazisinin eğitim ve üniversite alanına dönüştürülmesi maddelerinin de yer aldığı ilk 5 maddesi AKP, DP ve CHP’li Belediye Meclis üyelerinin oy birliği ile kabul edildi. Yalovaspor Tesisleri ve Arboretum alanı gibi maddelerinde yer aldığı son 4 madde ise CHP’li üyelerin red oylarına rağmen oy çokluğu ile meclisten geçti. Buna göre Yalova Belediye Meclisi 1/25 binlik Çevre Düzeni Planında istenen değişikliği onaylamış oldu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.