Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Başkan Salman, “Dubai Ufkumu Açtı, Vizyonumu Genişletti”

Dubai'ye giden Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman Dubai'nin ufkunu açtığını söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 01.10.2014 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Başkan Salman, “Dubai Ufkumu Açtı, Vizyonumu Genişletti”

Dubai'nin Yalova'yı çok önemsediğini ve gereken desteği vereceğine de emin olduğunu dile getiren Salman, Dubai ve Yalova'nın önümüzdeki günlerde kardeş şehir anlaşması imzalayacağının da altını çizdi.

Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, Dubai seyahati önemli açıklamalarda bulundu. Yalova’nın birçok sorununa çözüm olacak projelerle ve olumlu görüşmelerle Yalova’ya döndüğünü belirten Başkan Salman, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

Dubai’den çok fazla etkilendiğini ve beklediğinin çok üstünde bir şehir bulduğunu belirten Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman; “Biraz fazla dua ettik herhalde. Kuraklık yaşıyorduk yağmur fazla yağdı ortalık sele döndü. Başka bir sıkıntı ortaya çıktı. Ciddi bir altyapı sorunu var. Bu benim suçum değil, 4 ayda da olmadı. Maalesef 30 yılda ellenmemiş bir altyapı var. Su ve kanalizasyon altyapısına parmak basacağız. 46 derece sıcaklıkta misafir olduğumuz bir evde Dubai’de şakır şakır yağmur başladı. Ev sahipleri herhalde uzun yıllardır yağmur görmüyorlar dışarı çıktılar. Tercüme ettirdim ‘Dubai’ye bile bereketli geldim, yağmur yağdırdım’ dedim. İşin esprisi bir yana ilk defa gittiğim Dubai ufkumu açtı, vizyonumu genişletti. Orada Dubai Belediye Başkanı, Belediye Başkan Yardımcıları, Dubai Maliye Bakanı ve Krala Danışmanlık yapan 3 ayrı kişiyle görüştüm. Hatta evlerinde misafir oldum. Ben misafirperverliği biz Türklerde var zannederdim gerçekten göstermiş oldukları misafirperverlikten çok etkilendim. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim. Dubai Yalova’yı çok önemsiyor. Neden önemsiyor? Belediye Başkan Yardımcılarından 3 tanesinin Yalova’da evi var. Maliye Bakanı’nın evi var. Kralın iki danışmanının evi var. Belediye Başkanı’na da ben Yalova’da konut sahibi olmaya davet ettim. 15 yıl önce 300 Bin olan nüfus bugün 10 Milyon. Ama 20 metreden aşağı caddesi, sokağı yok. Doğru planlama var. Onun için kenti en azından bundan sonra planlarken küçük Dubai gibi düşünmek lazım. Kralı da davet edeceğim buraya. Kafamda yoktu ama gidip gezdikten sonra Belediye’ye gittiğimizde ‘Ben Dubai ile kardeş şehir olmak istiyorum’ dediğimde ‘Yazışmaya başlayabilirsin’ sözünü aldım. Hemen çalışmalara başlayacağım. Büyük düşünmek Yalova için çok önemli. Yalova şuan ki yapısıyla, imar durumuyla bir adım öteye gidemez. İmara açılacak yer kalmadı. Bir çemberin içerisinde sıkıştık kaldık. Bu çemberi kırmaya mecburuz. Yoksa Yalova bırakın yerinde saymayı, geriye gider” dedi.“15 Yılda Çölü Nasıl Bağ Yapmışlar Görmek Lazım”

Dubai ziyaretinde bir değil birkaç tane çözümle geldiğini belirten Başkan Salman, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Sadece su talebinde bulunmadım. Başka görüşmelerimiz de oldu. Bunları paylaşmak için erken ama 3-4 tane proje sunacağım onlara. 10 gün içerisinde bir gelişme olacak. Devamı ondan sonra gelecek. Gayet olumlu geçti. Görüştüğümüz kişiler kraliyet divanına da yakın kişiler. Dubai Türkiye’den sadece İstanbul ile kardeş.Gerçekten korkunç bir şehir. Şehir içerisinde şehirler var. Festival Şehri, Yeni Şehir gibi. Zaten Yeni Şehir’de Amerika’da mısın Dubai’de misin anlayamazsın. İnsanlar son derece modern. 15 yılda çölü nasıl bağ yapmışlar onu görmek lazım. Yollara, otoparklara hayran olmamak mümkün değil. Yalova’nın köylerini de içerisine alan doğru bir planlama yapmamız lazım. Yoksa Yalova böyle gider ve hiçbir şey olmaz. Kralın danışmanıyla, belediye başkan yardımcısıyla Yalova’da da görüşeceğim. Sıcak, güzel ilişkiler oldu. Devamının geleceğine inanıyorum. Son derece umutluyum. Çünkü zengin bir ülke. 10 Milyon içerisinde Arap Dubaili sadece 700 Bin. Onların da ekonomik durumu muazzam. Hibe geleceğini düşünüyorum. Altyapıyla ilgili çalışma başladı. İller Bankası şuanda Yalova’da projelendirme çalışması yapıyor. Öncelikli olarak 400 kilometrelik su şebekesinin Samanlı, Kazımiye dahil yenilenmeye ihtiyacı var. 120 kilometre üstyapı, yol yenilemesine ihtiyaç var. Bir yağmurda tıkanıyor gidiyor. Bunun sorumlusu ben değilim. 30 senedir el sürmeyenler utansın. 1973-1977 Cumhuriyet Halk Partili Mehmet Durmam Belediye Başkanı ilk yer altına kazmayı vuran adam. Sonra 1984 Cengiz Koçal Sosyal Demokrat Halkçı Parti Adayı, 2014 Cumhuriyet Halk Partili Vefa Salman yer altına kazma vurduracak. Benim seçilmeme kaygım yok. Ben Yalova’nın geleceğini düşünmek zorundayım. Suda kayıp ortada. 18 Bin metreküp tahakkuk 55 Bin metreküplük sarfiyat var. Bu su yer altına gidiyor. İstediğin kadar bağlantı yap, yağmur ve kar duası yap çözüm değil. Önce kaçağı önlemek lazım. Bu işin doğrusu bu”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.