Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Başkan Dağ’dan ‘Birleşelim’ Çağrısı

Çiftlikköy Belediye Başkanı Metin Dağ, Yalova’nın geleceğine yön verecek yatırımlar konusunda geniş kapsamlı bir platform oluşturularak ortak hareket edilmesi gerektiğini söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 17.12.2009 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com

Başkan Metin Dağ yaptığı yazılı açıklamada son günlerde Yalova’da özellikle sanayi alanındaki yatırımlar konusunda bilinçsiz şekilde yorumlar yapıldığını belirterek “Bunu ortadan kaldırmak için geniş kapsamlı bir platform oluşturulmalı” diye konuştu. Bursa 3. İdare Mahkemesi’nin 1/ 25 binlik Çevre Düzeni Planı’nın sanayi alanları konusundaki iptal kararının kamuoyu tarafından pek iyi bilinmediğini ve yeterince tartışılmadığını belirten Başkan Dağ, “Yalova, kritik bir dönemeçten geçiyor. Ülkemizin ve bölgemizin de içinde bulunduğu ekonomik koşullar düşünüldüğünde kentimizin ekonomik yönden gelişmesi için yatırımlara ihtiyaç var. Ancak bu yatırımları yapacak kuruluşları, sanayicileri Yalova’ya çekmek için Yalova olarak kendi içimizde bir birlik beraberlik ortamı oluşturmamız gerekiyor” dedi. Başkan Dağ, Çevre Düzeni Planı’nda yaşanan iptal sonrası belediye olarak zor durumda kaldıklarını ifade ederek “Kılıç’ta planladığımız kentsel servis alanının da iptal edilmesi sonucu hem biz yatırımcıya yer göstermekte zorlanıyoruz hem de yatırımı planlayanlar sıkıntı çekiyoruz. Bu da ilçemizin ve kentimizin gelişmesi adına önemli bir dezavantaj doğuruyor” diye konuştu.

Metin Dağ, sözlerine şöyle devam etti: “Yatırımcı kuruluşların önünü açmamız gerekiyor. GESAD’ın ilçemize kuracağı organize sanayi bölgesi konusunda yaşanan gelişmeleri hepimiz takip ediyoruz. Nedense bunun gibi ilçemize bir yatırım yapıldığında çevreciliğin arkasına sığınarak siyasi kaygılarla kararlar alınıyor, sözler söyleniyor. Dahası kişisel siyasi beklentiler ilin menfaatlerinin önüne konarak ilçemiz ve ilimiz aleyhine kararlar alınıyor. Aynı şekilde ilimizde açılmak istenen taş ocakları konusunda, sanayi kuruluşlarının yapmayı planladığı ilave tesisler konusunda da ortak bir görüş dile getirilemiyor.”

Özellikle Yalova’ya yapılması düşünülen yatırımlar konusunda en büyük sivil toplum örgütü YTSO’nun öncülük yapması gerektiğini belirten Başkan Dağ, “YTSO’nun önderliğinde, milletvekillerimiz, belediye başkanlarımız, siyasi parti temsilcilerimiz, sivil toplum örgütü mensupları ve bürokratlarımız bir araya gelmeli; ilimizde yapılacak yatırımlar konusunda bir platform olmalı. Kurulacak şeffaf, açık, herkese eşit mesafede, siyaset üstü bir platformla acilen Yalova’da neyin nasıl yapılması gerektiği karara bağlanmalıdır. 3 dönem belediye başkanlığı yapmış bir seçilmiş olarak ben; yetkililerimizden, büyüklerimizden bir an önce böyle bir girişimin yapılmasını temenni ediyorum. Bunun da öncülüğünü Yalova Ticaret ve Sanayi Odası yapmalıdır” diye konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.