Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

"Bakanlık Yalova'nın Tek Su Kaynağını Tehlikeye Atıyor"

CHP İl Genel Meclisi üyesi Altuğ Doğan Gökçe Barajı'nın çevresinin özel hükümler altında imara açılmasının Yalova'nın tek su kaynağını tehlikeye atacağını söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 07.06.2012 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
"Bakanlık Yalova'nın Tek Su Kaynağını Tehlikeye Atıyor"

Doğan Bakanlığın Yalova iradesini hiçe sayarak aldığı kararı Yalova'ya dayatmasını ise eleştirdi.

Gökçe Barajı'nın çevresindeki ilk 300 metreden sonraki 700 metrelik bölümün özel hükümler altında imara açılması konusu Yalova gündeminde tartışmalara neden oluyor. Bu kapsamda bir tepkide İl Genel Meclisi'nin CHP'li üyesi Altuğ Doğan'dan geldi. Doğan bölgenin Orman ve Suişleri Bakanlığı tarafından yapılaşmaya açılmasını son derece tehlikeli olduğunu dile getirerek, "Barajın çevresindeki ilk 300 metre mutlak koruma alanı. Zaten oraya hiçbir şey yapılmıyor. Sorun ilk 300 metre ile ondan sonraki bin metre arasında ki 700 metrelik bölümün Orman ve Suişleri Bakanlığı tarafından yapılaşmaya açılması. Gökçe Barajı bizim tek su kaynağımız. Bu ile su veren en önemli nokta. DSİ burasının yapılaşmaya açılmasına karşı. DSİ mevcut barajın yeterli olmayacağını düşünerek yan havzalar açarak genişletmeyi planlamış. Bu konu mahkeme de ve bilir kişi raporları var. Burasının yapılaşmaya açılması arazi kullanımına yönelik bir karar olduğu için bilim adamlarınca kabul edilmiyor. Orada 4 kat imar izni verilmesi Barajın dolayısıyla Yalova'nın tek su kaynağının geleceğini tehlikeye atar. Akköy sırtlarında ki bir turizm yatırımına açılma durumuna karşı değiliz. Ancak baraj çevresinde ki 300 ile bin metre arasında ki 700 metrenin imara açılması ve bakanlığında bu konuda diretmesi Yalova'nın geleceği anlamında büyük tehlike.

İl Genel Meclisi Bakanlığın bu onayını görmezden gelebilir ve onay vermez. Ancak bakanlık ben reysen bu planı işledim diyebilir. Ama bu Yalova iradesini hiçe saymak olur. Orman ve Suişleri Bakanlığı'nın baraj çevresinde yapılaşma yoğunluğuna yol açacak özel hükümler altında burasını imara açmasını ve bunu Yalova'ya diretmesini de hiç yerinde bulmuyorum. Ankara merkezli Yalova'nın geleceğine yönelik bir planlama var. Bu da Yalova'nın çıkarına değil tehlikesine" dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.