Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Bakan Yılmaz Kültürler Buluşmasına Katıldı

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz bu yıl Altınova'da 11.si düzenlenen Kültürler Buluşmasına katıldı. Bakan Yılmaz, 2017/2018 Eğitim öğretim yılına yönelik mesajlar verdi.

Haber Giriş Tarihi: 31.07.2017 08:41
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Bakan Yılmaz Kültürler Buluşmasına Katıldı

Yalova’nın Altınova Belediyesi tarafından düzenlenen 11. Kültürler Buluşması festivalinin açılışı Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın da katıldığı programla gerçekleştirildi. Altınova Belediyesi Kent Ormanı’nda 20 farklı yörenin katılımıyla düzenlenen etkinlik, 3 gün boyunca sürecek. Açılış törenine Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın yanı sıra Yalova Valisi Tuğba Yılmaz, AK Parti Yalova Milletvekili Fikri Demirel, Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Programın açılış konuşmasını Altınova Belediye Başkanı Metin Oral yaptı. Oral, "Sayın Bakanımız, ilçemizdeki eserlerde imzası olan kişidir. Sayın Bakanımız zaten bizim fahri hemşerimiz. Sayın Bakanım geldiğiniz için, katıldığınız için çok teşekkür ediyoruz. Türkiye’nin tüm mozaiğini bir arada bulunduran bir ilçeyiz. Bu mozaiğin kardeşçe yaşadığı bir ilçeyiz. Bu akşam da bu kültürü yansıtıyoruz. Katılan herkese, katkı sunan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Oral'ın ardından kürsüye gelen AK Parti Yalova Milletvekili Fikri Demirel ise, "Altınova’mız gerçekten Yalova’nın hem sanayisine hem tarımına yön veren bir ilçemiz. Aynı zamanda da 25 bin nüfusuyla kısmen bütün etnik çeşitlileri burada barış ve kardeşlik içerisinde bir arada yaşadığı bir ilçe. Aynı zamanda 15 Temmuz hain FETÖ işgal girişiminde bir ay gece nöbetinin tutulduğu ilçelerden bir tanesi. Sayın Bakanımızla 2002 iktidarımızdan bu yana birlikte çalışıyoruz. Amacımız ülkemize hizmet etmek. Biz bu güzel insanla müsteşarlığında tanıştık. Yalova’nın tersane bölgesinde imzası var. Bugün de Milli Eğitim Bakanımız olarak karşımızda. Bizleri hiçbir zaman kapısından boş çevirmeyen bir bakanımız. Tüm Altınovalılar adına teşekkürlerimizi iletiyorum” diye konuştu.

Yalova Valisi Tuğba Yılmaz ise konuşmasında 15 Temmuz hain darbe girişimine değindi. Yılmaz konuşmasında, “Öncelikle 15 Temmuz gecesi hain darbe kalkışmasına karşı dilinde tekbir, göğsünde iman, elinde bayrağıyla dur diyen, vatanına milli iradeye, yarınlarına sahip çıkan aziz milletimizin bir ferdi olmaktan ve bu millete hizmet etmekten dolayı son derece gurur duyuyorum. İlimiz sanayide, ekonomide, tarımda her geçen gün büyüyen, zenginleşen ve gelişen bir il. Özellikle son 15 yılda yaklaşık 7 milyar TL tutarında kamu yatırımı gerçekleştirildi. Geçtiğimiz yıl Osmangazi Köprü’müzün de hizmete girmesiyle ilimizin lokasyonu bir kat daha arttı. İlimiz geçtiğimiz günlerde OSB’lerde ve diğer yatırım alanlarında da büyük bir kalkınma hamlesi başlattı. Ben bu konuda başta Sayın Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza ve hükümetimize, zatıâlinize son derece şükran duyduğumu ilimiz adına ifade etmek istiyorum. Özellikle 7 milyar TL tutarındaki kamu yatırımlarının üniversite dahil ilimizdeki eğitim altyapı yatırımları 350 milyon TL tutarında. İlimiz bütün bu gelişmelerin yanı sıra eğitimde de her geçen gün gelişen, akademik başarılarını artıran bir marka şehir durumuna geldi. Ben bu konuda da zatıâlinizin katkılarından dolayı şükranlarımızı bir borç biliyorum. Bu kültürel buluşmada emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Gerçekten ilimiz bir kültürler buluşması. Ben bu ilde hizmet ettiğimden dolayı son derece mutluyum. Teşekkür ediyorum, saygılar sunuyorum” dedi.

“Türkiye’nin tüm mozaiğini bir arada bulunduran bir ilçeyiz”
Tören alanında protokol tarafından karşılanan Bakan Yılmaz’a çeşitli yörelere ait yiyecekler ikram edildi. Farklı yörelerin oyun gösterileri ile başlayan programda ilk olarak konuşan Altınova Belediye Başkanı Metin Oral, “İnşallah 10-15 gün içerisinde yeni plajımız ile vatandaşımızı buluşturacağız. Sayın bakanıma teşekkür ediyorum. Türkiye’nin tüm mozaiğini bir arada bulunduran bir ilçeyiz. Bu mozaiğin bir arada huzurlu şekilde yaşadığı bir ilçeyiz. Burada tüm yöreler kendi oyunlarını, yemeklerini tanıtıyorlar” dedi.

“Eğitime ayırdığımız pay 122 milyar lira”
Bakan Yılmaz da, etkinliğe katılan vatandaşlara teşekkür ederek başladığı konuşmasında, “Kültür bir milletin ortak hafızasıdır. Milletin millet yapan değerlerin bütünüdür. Birbirimizi tanıyıp, farklılıklarımızı bileceğiz. Bunu bir zenginlik olarak göreceğiz. Çiçek bahçesini daha güzel kılan binlerce çiçeğin farklı renklerde olmasıdır. Dünyamız da insanların farklılığı ile güzeldir. Kültür bayramdır, düğündür, sevinçtir, üzüntüdür. Bu kimlik bizi diğerlerinden farklı kılar ama üstün kılmaz. Eğitimin amacı kültürü geliştirip nesilden nesile aktarmaktır. Eğitim sadece dört duvar arasında değildir ve her yer bir okul görevini üstlenebilir. Bu etkinlik bir okul yeri olduğunu göstermektedir. Halka verilecek hizmetlerin en değerlisi eğitimdir. Bundan daha iyi bir hizmet verilemez. Kendi hükümetlerimiz döneminde en çok desteği eğitime ayırdık. Bizim eğitime ayırdığımız pay 5.8. Avrupa ülkelerine göre çok daha fazla payı eğitime ayırdık. Eğitime ayırdığımız pay 122 milyar lira. Bu yılki bütçenin yüzde 22’sine tekabül ediyor. Zorunlu eğitim süresini 12 yıla çıkardık. Öğretmen eğitimin kilit taşıdır. Öğretmen her yerde eğitim verilebilir. Bizim dönemimizde en çok yatırım öğretmene yapıldı. Son atanan 20 bin öğretmeni eklersek 580 bin öğretmeni atadık. Her 3 öğretmenden 2’si bizim dönemimizde atandı. Öğretmenlerimizin özlük haklarını iyileştirdik. Bugün öğretmenimize ödediğimiz ücret 3 binin üzerinde” dedi.

“Özel okulların açılmasına destek vermeye devam edeceğiz”

“Bizim değişmez hedefimiz eğitimin kalitesini arttırmak” diyen Bakan Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü: “Teknolojiyi eğitimle buluşturmak için tabletleri, akıllı tahtaları dağıttık. Gelecek yıl 3 milyona yakın tablet bilgisayarı öğrencilerimize ve öğretmenlerimize dağıtacağız. Şartlı eğitim programı var. Bunu bilen yok ama 23 milyonunun üzerinde öğrenci faydalandı. Öğrencilerimizin ailelerine 4 buçuk milyar lira ödedik. Özel okullara önem verdik. Biz geldiğimizde özel okullardaki öğrenci sayısı 200 binken şimdi 1 milyon 200 binin üzerinde. Toplam desteklenen öğrenci sayısı 316 binin üzerinde. Her özel okulun açılması yeni öğretmen istihdamı demektir. Özel okulların açılmasına destek vermeye devam edeceğiz. OSB’lerde açılan meslek liselerine de destek verdik. 23 bin 654 öğrenciye bu kapsamda destek verdi. Burs veriyoruz, taşıma yapıyoruz. 80 binin üzerindeki engelli öğrencilerimizi okuldan eve, evden okula götürüyoruz. Lösemi hastaları okula gelemiyor. 13 binin üzerindeki okula gelemeyen öğrencinin evine de öğretmen gönderdik. Hastaneye yatmak zorunda kalan öğrencilerimize de eğitimlerinin sürmesi için öğretmen desteği verdik. Yüzde 44’ü meslek lisesine giden öğrenci sayısını yüzde 60’a çıkarmak istiyoruz. Bunu memleket meselesi olarak görüyoruz. Önümüzdeki yıldan itibaren 53 yeni kitap ile başlayacağız. İnşallah gelecekte, 21. yüzyılda evlatlarımıza gereken bilgileri, değerleri vereceğiz. Türkiye’nin geleceği daha aydınlıktır. İkili eğitimi de kaldıracağız.”

Konuşmaların ardından Altınova Belediye Başkanı Metin Oral, Yılmaz'a tablo hediye etti.

Yalova Valisi Tuğba Yılmaz ile AK Parti Yalova Milletvekili Fikri Demirel'in eşlik ettiği Yılmaz, etkinlik kapsamında kurulan yöresel stantları gezerek vatandaşlarla sohbet etti, yöresel yemeklerden tattı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.