Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Bakan Özlü Sanayici Ve Esnaflarla Buluştu

Referandum çalışması yapmak ve tekerlekli sandalye dağıtım törenine katılmak üzere Yalova'ya gelen Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü Yalova'da sanayicilerle buluştu.

Haber Giriş Tarihi: 06.03.2017 08:11
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Bakan Özlü Sanayici Ve Esnaflarla Buluştu

Özlü burada yaptığı konuşmada, "2007 yılında sistemin ayarları bozuldu. Biz sistemi yeniden düzenlemek istiyoruz" dedi.

  Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü referandum çalışmalarında bulunmak için Yalova'ya geldi. Bakan Özlü Yalova programına Yalova Ticaret ve Sanayi Odası (YTSO) tarafından verilen kahvaltıya katılarak başladı. Özlü'yi Altınbalık'a gelişinde YTSO Başkanı Tahsin Becan ve yönetim kurulu üyeleri karşıladılar. Kahvaltının ardından açılış konuşmasını yapan YTSO Başkanı Tahsin Becan, "2016 çok zor bir yıl oldu. 2017'de oldukça zor şartlarda devam ediyor. Ama devletimizin bize verdiği destekler sayesinde ekonomimiz canlanıyor" dedi.

AK Parti Yalova Milletvekili Fikri Demirel ise konuşmasında, "Önümüzde bir referandum var. Bu referandum ülkemizin geleceği açısından çok önemlidir. Unutmayın ki vesayet odakları bu referandumun yapılmasını hiç istemedi, istemiyor da. Onlar kaos içerisinde bir ülke istiyorlar. Referandum sonrasında anayasa değişikliği ve sistem değişikliği gerçekleştiğinde bu ülkenin önü açılacak. İşte onlar buna karşılar" diye konuştu.

Yalova Valisi Tuğba Yılmaz'da yemek sonrasında sanayicilere seslendi. Yılmaz, "İlimiz çok küçük bir il olmasına rağmen 3 büyük ilin ortasında hızla gelişen bir yer. İlimiz, sanayi, tarım ve turizm alanlarında büyüyor" dedi.  Yalova Valisi Tuğba Yılmaz'ın ardından söz alan Bakan Özlü burada işadamlarına hitap etti. Sözlerine Yalovalı işadamlarına teşekkür ederek başlayan Özlü, "Yalova'nın ihracatı 2002 yılında 16 milyon dolar. Geçen yıl 360 milyon dolar. Dolayısıyla sizleri tebrik ediyorum" dedi.

"Parlamenter sistemi de referanduma sokalım dedik"
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, CHP'ye parlamenter sistemi ve başkanlık sistemini içeren 2 ayrı taslakla referanduma gitme teklifi sunduklarını söyledi. CHP'nin buna da evet demediğini dile getiren bakan Özlü, "Bütün siyasi partilerin seçim vaadinde yeni bir anayasa vaadi vardı. CHP'de MHP'de bu vaatte bulundu. Türkiye'nin yeni bir anayasaya ihtiyacı olduğu uzun süredir konuşulup tartışılıyordu. Biz her türlü teklife açık olduğumuzu ifade ettik. Hatta biz AK Parti olarak başkanlık sistemini istiyoruz, CHP parlamenter sistemi istiyor. Dedik ki oturup anlaşalım siz parlamenter sistemi esas alan bir taslak hazırlayın. Bizde Başkanlık sistemini esas alan bir taslak hazırlayalım. Bunu meclisten geçirip referandumda halka soralım. Aziz milletimiz hangisini isterse o olsun dedik. Bundan daha iyi bir teklif var mı. Buna da evet demediler" şeklinde konuştu.

"Cumhuriyet tartışması 1923'te bitti"
Anayasa değişikliğinin sınırlı olduğunu bu değişiklik paketinde başlangıç ilkelerinin bulunmadığını belirten Bakan Özlü, "Bizin hazırladığımız anayasa değişiklik paketi sınırlı bir paket. 18 madde içeriyor. Anayasanın tamamını değiştirmiyor. Başlangıç ilkeleri yerinde duruyor. Başlangıç ilkelerine sonuna kadar saygılıyız. Artık Türkiye'de Cumhuriyetten başka bir rejim tartışılmıyor. Bu tartışma 1923'te bitti. Cumhuriyette artık asla bir tartışma konusu değil. Cumhuriyeti sonuna kadar savunacağız" dedi.

"Bu sistem baba ile oğlu karşı karşıya getirir"
Bakan Özlü mevcut sistemin ciddi sıkıntıları olduğuna da değindiği konuşmasında, "Bu iktidar döneminde bir çok mega projeye imza attık. Osmangazi Köprüsü, Avrasya tüneli, Yavuz Sultan Selim Köprüsü otoyollar ve daha bir çok dev yatırım. İnanın bütün bunları sisteme rağmen yaptık. Mevcut sistem baba ile oğlu karşı karşıya getirebilecek bir sistem. Baba Cumhurbaşkanı, oğul başbakan olsa karşı karşıya gelirler" sözlerine de yer verdi.

"Sistemin ayarı bozuldu"
Bakan Özlü 2007 yılında yapılan seçim sonrasında yaşanan 367 krizine de atıfta bulunarak, bu seçim sonrasında yaşananlarla mevcut sistemin ayarlarının bozulduğunu söyledi. Bakan Özlü açıklamasında, "2007'de her zaman parlamentonun seçtiği Cumhurbaşkanı seçiminde bir takım güçler çıktı. Fetvalar verdiler. Dediler ki bu meclis 367 milletvekili salona girmezse Cumhurbaşkanını seçemez. Cumhurbaşkanı seçilemedi. Erken seçime gittik. Erken seçimden sonra da bir anayasa değişikliği oldu. Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi kararlaştırıldı. Meclis seçemezse aziz milletimiz ben seçerim dedi. 2007'de zaten zor çalışan sistemin ayarı bozuldu. Şu anda yaptığımız ayarı bozulan bu sistemi tekrar düzenlemektir" diye konuştu.

"Seçimle diktatör gelmez"
Başkanlık sistemi ile diktatörlük oluşacağı söylemlerine de cevap veren Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, "Şimdi soruyorlar; Bu sistem diktatör yapmaz mı diye. İstanbul Büyükşehir Belediyesi  başkanı Kadir Topbaş diktatör mü. Kendisi başkan yetkileri var. Başkan yardımcıları var. Seçimle gelip, seçimle gidiyor. Diktatörler darbeyle gelir. Seçimle diktatör gelmez. Dolayısıyla seçim olduğu sürece asla endişe edecek bir şey yoktur" diye konuştu.

Valiliği ziyaret etti
Bakan Özlü buradaki programın ardından Yalova Valiliğine geçti. Valiliğe gelişinde çiçeklerle karşılanan Bakan Özlü ardından valilik anı defterini imzaladı. Yalova Valisi Tuğba Yılmaz makamında Bakan Özlü'ye ebru bir tablo hediye etti. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Yalova Valisi Tuğba Yılmaz, AK Parti Yalova Milletvekili Fikri Demirel ve AK Parti Yalova İl Başkanı Yusuf Ziya Öztabak daha sonra bir süre sohbet ettiler.

Esnaflara neden evet demeleri gerektiğini anlattı
Bakan Özlü ardından Kirazlı Sanayi Sitesi'ni ziyaret ederek buradaki esnaflarla sohbet etti. 16 Nisan 2017 tarihinde gerçekleşecek olan anayasa değişikliği oylamasında esnafların neden evet demesi gerektiğini anlatan Bakan Özlü kendine yöneltilen soruları da yanıtladı. Bakan Özlü bir tekstil fabrikasını da gezerek buradaki işçilerle sohbet edip onlarla birlikte yemek yedi.

Tekerlekli Sandalye dağıttı
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü'nün Yalova programının son durağı ise 90. Yıl Spor Salonu oldu. Bakan burada YOSK ile Galatasaray takımları arasında oynanan Tekerlekli Sandalye Süper Ligi karşılaşmasını izledi. Devre arasında bakan Özlü engellilere tekerlekli sandalye dağıtımı da gerçekleştirdi. Özlü daha sonra Yalova'dan ayrıldı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.