Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Atatürk Anıtı Amerika Yolcusu

Yalova Belediye Meclisi söküldükten sonra depoya konan 3 metrelik Bronz Atatürk Heykeli’nin Amerika’nın New Jersey eyaletinde bulunan Peterson Kentinde oluşturulan Atatürk Parkına konmak üzere Amerika’ya gönderilmesini oy birliği ile kabul etti.

Haber Giriş Tarihi: 06.01.2010 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com

Amerkika’da yaşayan ve önümüzdeki aydan itibaren Türk Amerikan Dernekleri Federasyonundaki görevinden ayrılacak olan Yalovalı Faruk Acar’ın Yalova Belediye Meclisinden bir talepte bulundu. Buna göre Peterson şehrinde projeleri onaylanarak kabul edildikten sonra Ulu Önder Atatürk’ün adı verilen parka bir Atatürk Anıtı konmak istendi. Bunun içinse Yalova Belediyesi tarafından depoya kaldırılan 3 metrelik Bronz Atatürk Heykeli talep edildi. Bu talep Yalova Belediye Meclisi’ne geldi. Faruk Acar tarafından gönderilen talep yazısı Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal tarafından meclis üyelerine okundu.

Belediye Meclisi üyeleri ise talebi olumlu bulduklarını dile getirerek kararı oy birliği ile meclisten geçirdiler. Buna göre heykelin yapımcısından da onay alındığı takdirde şu andaki heykelden önce Cumhuriyet Alanında yer alan bronz heykel 3 bin TL’lik nakil ücreti de karşılanarak gemiyle Amerika’nın Peterson şehrine gönderilecek. Öte yandan Peterson Kenti ile Yalova Belediyesi arasında kardeş şehir görüşmeleri de başlatılacak.Sarıkamış Şehitleri Anıtının Yerini Komisyon Belirleyecek

Yalova Belediye Meclisi diğer önemli bir konuyu daha gündemine aldı. Asılsız Ermeni İddiaları İle Mücadele Federasyonu (ASEF) tarafından meclise gönderilen dilekçe ile Uğur Mumcu Kültür Merkezi’nin önündeki alana Sarıkamış’ta şehit olan 91 askeri simgeleyen bir anıt yapılması istenmişti. Belediye Meclisi bu alanın çok dar olmasını göz önünde tutarak yapılacak anıtın yeri ve şekli ile ilgili araştırma yapması için bir komisyon oluşturdu. Baydur Bilen (CHP), Hikmet Yavuz (DP) ve Muammer Dönmez (AKP)’den oluşan komisyon ASEF Yetkilileri ile de görüşerek anıt için yeni bir yer tespit edecek. Ancak anıt için 1302 Osmanlı Parkı öne çıkıyor. Komisyon, ASEF Yetkilileri ile görüş birliğine varırsa Sarıkamış Şehitlerini temsilen bir anıt yapılacak.Mehmet Okur’un Adı Salona Veriliyor

Diğer yandan NBA’da oynayan Yalovalı basketbolcu Mehmet Okur’un isminin Şehit Osman Altınkuyu Anadolu Lisesi’ne verilmesi ve belediye tarafından yaptırılan büstünde bu salonun bahçesine yerleştirilmesi oy birliği ile kabul edildi. Önümüzdeki günlerde bu konuyla ilgili gerekli çalışma yapılacak.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.