Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Armutlu Belediye Başkanından İlginç İddia

Armutlu ilçesinde bulunan ve 23 yıl önce Bursa Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunca tarihi eser olarak tescili yapılan bazı konutların yıkılmasına karşın, evler kağıt üstünde tarihi eser olarak görülüyor.

Haber Giriş Tarihi: 22.10.2013 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Armutlu Belediye Başkanından İlginç İddia

Armutlu Belediye Başkanı Mehmet Birkan, yıkılmaya yüz tutmuş ve yıkılan bazı eski evlerin tarihi bina olarak tescil edilmesinden dolayı Armutlu ilçesinde yaşayanların can güvenliğinin tehdit altında olduğunu söyledi.

Armutlu ilçesinde, Bursa Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından 10.03.1990 tarih ve 976 sayılı kararı ile tescil edilen 24 konut bulunduğunu, ancak daha sonra bazı varislerin kendi aralarında yaşadığı problemler nedeniyle Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kuruluna yaptıkları başvurularla birlikte bu sayının 45’e çıktığını söyledi.
Tarihi konut olarak gösterilen konutların kullanılmaz durumda olduğunu bazı konutların ise tamamen yıkıldığını, bazıların ise tenekeden yapılmasına karşın sadece bir penceresinden dolayı tarihi ev statüsüne alındığını belirten Armutlu Belediye Başkanı Birkan, “ Tarihi eser olarak kayıtlara geçen evlerin önemli bir bölümü yıkılmak üzere. Bazı konutlara da ikinci katlara tenekeden çıkma yapılmış durumda. Bir bölümü de tamamen yıkılmış durumda” dedi.

Bazı evlerin sadece ahşap penceresinden dolayı, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunca 23 yıl önce tarihi eser olarak tescil edildiğini söyleyen Birkan “ 1990 yılında sadece bir ahşap kuşak yada penceresinden dolayı tarihi eser olarak tescil edilen evler yıkılmasına karşın kağıt üstünde tarihi eser olarak görüldüğü için ne hak sahipleri ne de belediye olarak herhangi bir şeş yapamıyoruz” şeklinde konuştu.

Tarihi eser olarak tescil edilen evlerin gerçek sayısının 10’u bulmadığını söyleyen Birkan “Bursa Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğüne eski binalarla ilgili tespit yapılmasını talep ettik. Yıkılmayan ve ayakta kalan evlerin onarılarak, kent estetiğine uygun hale getirmeyi talep ettik. Ancak yıllardır başvurumuza yanıt alamadık” dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.