Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Arboretum Satışı Onaylandı

Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal, belediye meclisi üyelerine arboretumun satışıyla ilgili bilgi verdi. Koçal, 250 milyon TL'lik yatırımın Ortadoğu'nun ve bölgenin en büyük yatırımı olduğunu söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 13.11.2012 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Arboretum Satışı Onaylandı

Yalova Belediye Meclisi kasım ayı olağan toplantısı, belediyenin 2013 yılı bütçe görüşmeleri için uzun bir çalışma maratonuna girdi. Plan bütçe komisyonu, bütçeye yönelik çalışmalarının devam etmesi sebebiyle meclis komisyonun çalışmalarını tamamlamasını beklerken, bazı maddelerin görüşmesini de sürdürdü. Önceki gün satış ihalesi yapılan arboretum ile ilgili meclis üyelerine bilgi veren Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal, Suudi Arabistan Kralı Abdullah'a ait Merosa adlı şirketin arboretum üzerine Ortadoğu'nun ve bölgenin en büyük yatırımını yapacağını belirtti.

Arboretumu bir bütün olarak isteyen şirketin önümüzdeki günlerde şartları yerine getirerek araziyi alacağını belirten Koçal, "Arboretumu 3 parçaya bölerek ihaleye çıkmıştık. 15 dönüm, 13 dönüm ve 10 dönüm olarak. Bir de ilave olarak daha önceden çıkmadığımız 2 tane 7.5 dönüm vardı onları da çıkmıştık. Bu 2 tane 7.5 dönüme bir de 15 ve 13 dönüme talipli çıktı. 7.5 dönüme aynı kişi teklif verdi. Ancak verdiği teklifte muhammen bedele bağlı olarak usul hatası yapmış. İhale dışı kabul edildi. 10 dönüm ve 15 dönüm gerçekleşti. Olurlarını verdik, satış muamelesi de bitti. Yalnız orada şöyle bir durum var. Suudi Arabistan kıralı Abdullah tarafından finanse edilen Suudi Arabistan kökenli Merosa isimli bir firma Onlar şu anda Sapanca'da da sayısı bir hayli fazla olan villalar yapıyorlar. Bunların tamamı Araplara verilecek. Yalova'da da yatırım yapma kararı almışlar. Ancak böyle bir parsel değil tamamında yatırım yapmak istiyorlar. Yaklaşık 250 milyon TL'lik bir yatırım yapmayı öngörüyorlar. Ortadoğu'nun ve bu bölgenin en büyük turizm yatırımını yapmayı planlıyorlar. Bu Yalova için çok iyi bir şey. Bu yatırım zengin Ortadoğuluların Yalova'ya gelmesi anlamına geliyor. Hem yatırımın büyüklüğü hem de oluşturacağı turizm potansiyeli itibarı ile Yalova'ya önemli katkılar sağlayacak. Önümüzdeki günlerde tamamının satışını gerçekleştireceğiz" dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.