Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Anadolu Öğretmen Lisesi Sosyal Bilimler Lisesine Dönüşüyor

Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Üyesi, AK Parti Yalova Milletvekili Temel Coşkun Yalova Anadolu Öğretmen Lisesinin Yalova Sosyal Bilimler Lisesine dönüştürüleceğini böylece Yalova’da yeni bir okulun hizmet vereceğinin müjdesini verdi.

Haber Giriş Tarihi: 21.06.2014 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Anadolu Öğretmen Lisesi Sosyal Bilimler Lisesine Dönüşüyor

YÖK tarafından Anadolu öğretmen lisesi öğrencilerinin, öğretmen yetiştiren bölümleri tercih etmeleri halinde ek puan verilmesi uygulamasının kaldırılması nedeniyle bu liseler yükseköğretimde öğretmen yetiştiren alanlara kaynaklık etme işlevini yitirmiş bulunmaktaydı. Bu doğrultuda Milli Eğitim Bakanlığının aldığı karara göre Anadolu öğretmen liselerinin dönüşümlerinin yapılmasına başlandı. Bu kapsamda Yalova Anadolu Öğretmen Lisesi Sosyal Bilimler Lisesine dönüşümü gerçekleşti.

Konu ile ilgili açıklama yapan Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Üyesi, Yalova Milletvekili Temel Coşkun, “Yalova Anadolu Öğretmen Lisesinin Sosyal Bilimler Lisesine dönüşümü gerçekleşmiştir. Bu kapsamda mevcut eğitimine devam eden öğrenciler aynı statüde eğitim-öğretimine devam edecektir ve aynı statüde yani Anadolu Öğretmen Lisesi öğrencisi olarak mezun olacaktır. 2014-2015 yeni eğitim-öğretim yılındaki öğrenci kayıtları Yalova Sosyal Bilimler Lisesi olarak devam edecektir. Bu konuda kontenjan ve okul durumları tespit edilecektir. TEOG (Temel Eğitimden Ortaöğrenime Geçis) sisteminde öğrencilerimizin tercihine sunulacaktır.

Sosyal Bilimle Lisesi Türkiye’de toplam 33 tane bulunmaktadır. Öğrenciler tarafından tam talep görmekte olan Sosyal Bilimler Lisesi bu yıl ilk kez Yalova’mızda hizmet vermeye başlayacaktır. Sosyal Bilimler Liseleri 2003 yılında, Edebiyat ve Sosyal Bilimler alanlarında ihtiyaç duyulan üstün nitelikli bilim adamlarının yetiştirilmesine kaynaklık etmesi amacıyla kurulmuştur. Sosyal bilimler liseleri, eğitim-öğretim süresi hazırlık sınıfı hariç 4 yıl olan yatılı ve karma okullardır. Sosyal bilimler liselerinde öğrenciler, Türkçe-Matematik ve Sosyal Bilimler Alanlarında öğrenim görebilmektedirler.

Sosyal Bilimler Liseleri İstanbul, Ankara, Bursa, Kayseri, İzmir, Antalya, Eskişehir, Kocaeli, Gaziantep, Trabzon, Adana ve Diyarbakır büyükşehirlerimiz başta olmak üzere birçok ilimizde bulunmaktadır. Böyle bir eğitim hizmetinin Yalova’mızda olması Yalova halkının ve Yalova’da eğitimin adına bir şanstır. Bu konuda gerekli girişimlerimiz sonuç verdi ve bu dönüşüm Bakanlık düzeyinde gerçekleşti.
Özellikle de sözel alanlarda başarılı, sosyal zekâsı yüksek öğrencilerin eğitim-öğretim görmesi için kurulan Sosyal Bilimler Lisesinin Yalova’mızda kurulması, eğitimde iddialı ve marka bir kent olmamız adına ayrıca önem taşımaktadır. Başta öğrencilerimize, öğretmenlerimize, öğrenci velililerine, eğitim camiasına ve hemşehrilermize hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

Sosyal Bilimler Liseleri kuruluş yönetmeliğinde okulların hizmet amaçları şu şekilde olduğu belirtildi:
Edebiyat ve Sosyal Bilimler alanlarında ihtiyaç duyulan üstün nitelikli bilim adamlarının yetiştirilmesine kaynaklık eder. Edebiyat ve sosyal bilimler alanlarındaki ilgi ve yetenekleri üst düzeyde olan öğrencileri bu alanlarda yükseköğretime hazırlar. Öğrencilerin bilimsel, kültürel ve teknolojik gelişmeleri izleyebilecek düzeyde Türkçe ve yabancı dil öğrenmelerini sağlar. Öğrencilerde geçmiş nesiller ile çağdaşları arasında ortak duyguların uyandırılmasını sağlar. Türk sanat ve kültür birikimini anlayıp yorumlayabilen, yeni bilgi ve projeler üretebilen bireyler yetiştirir. Toplumun ekonomik ve kültürel kalkınmasına bilinçli bir şekilde katkıda bulunur. Öğrencileri edebiyat ve sosyal bilimler alanlarında araştırmaya yöneltecek ve gelişmelere ilgilerini uyandıracak ortam ve şartları hazırlar.
Sosyal bilimler liselerinde öğrenciler; Türkçe-Matematik ve Sosyal Bilimler Alanlarında öğrenim görebilmektedirler. Bu okullarda Bakanlıkça uygun görülen ders çizelgeleri ve öğretim programları uygulanır.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.