Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Alkış, "Susuzluk Tehlikesi İle Karşı Karşıyayız"

İl Genel Meclisi Başkanı Ali Rıza Alkış gerekli önlemlerin alınmaması durumunda Yalova'nın ileriki dönemde susuzlukla burun buruna geleceği uyarısında bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 26.08.2012 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Alkış, "Susuzluk Tehlikesi İle Karşı Karşıyayız"

İlin tüm yükünü Gökçe Barajı'nın kaldırmasının mümkün olamayacağına vurgu yapan Alkış alternatif su kaynaklarının oluşturulması gerektiğini söyledi. Alkış Ortaburun Sulama Suyu Göleti'nin de içme suyu amaçlı dönüşümünün yapılması önerisinde bulundu.

Bir dönem çevre illere dahi su veren Yalova'da susuzluk tehdidi sıkça telaffuz edilmeye başlandı. Özellikle Körfez Köprüsü'nün tamamlanması sonrasında öngörülen nüfus artışı neticesinde mevcut su kaynaklarının yetersiz kalacağı öngörüsü yeni kaynakların oluşturulmasını da kaçınılmaz hale getirdi. Yalova'nın önümüzdeki süreçte susuzluk tehlikesi ile burun buruna gelebileceğini dile getiren İl Genel Meclisi Başkanı Ali Rıza Alkış'ta alternatif su kaynakları oluşturulmasının aciliyetine vurgu yaptı.

Ortaburun Sulama Suyu Göleti'nin içme suyu amaçlı bir dönüşümden geçirilmesini de teklif eden Alkış, "Eğer mevcut Gökçe Barajı ile hedeflenen 750 binlik Yalova nüfusunun su ihtiyacını karşılayacağımızı düşünüyorsak aldanırız. Yalova'nın yeni su kaynaklarına ihtiyacı vardır. DSİ'nin Kurtköy'de, Gökçe Barajının üstüne ikinci bir baraj ve Kaytazdere'de bir baraj daha yapılması söz konusu. Yine Ortaburun'da sulama suyu amacıyla yapılan göletin Yalova'nın şu konjontüründe bu misyondan çıkartılması lazımdır. Zira burası acilen içme suyu amaçlı kullanılmalı ve bu yöndeki dönüşümü sağlanmalıdır. Bu gölet Çalıca, Ortaburun, Çınarcık ve Koru'nun su sıkıntısı durumunda destekleyici bir rezerve dönüştürülmesi gereklidir. Yine altyapının da bir an önce oluşturulması şarttır. Biz burası ile ilgili DSİ'ye gerekli yazıları da yazdık. DSİ bu göletin bölgedeki tarımsal sulama anlamında rantablı olup olmayacağını inceleyecek.
Yalova'da su hoyratça kullanılıyor. Bu ileride bir risk oluşturacaktır. Gökçe Barajı Yalova'nın tüm yükünü kaldıramayacaktır. Alternatif su kaynaklarının mutlak surette araştırılması lazımdır" dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.