Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Afet Yardımını Ödemeyenlerin Evleri Satışa Çıkartılacak

17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nde hasar gören ve evleri yıkılan vatandaşlara 20 yıl vade ile verilen “Afet Yardımları” nın taksitlerini 3 yıl süre ile ödemeyenlerin konutları satışa çıkartılacak.

Haber Giriş Tarihi: 29.11.2007 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com

Yazılı bir basın açıklaması yayınlayan Yalova Bayındırlık ve İskan Müdürü Sebahattin Bilyay borçlu durumdaki vatandaşların kısa süre içerisinde borçlarını ödemeleri uyarısında bulundu.

Marmara Depremi sonrasında konut ve işyerleri yıkılan vatandaşların zararlarının karşılanabilmesi amacı ile çıkartılan bir yasa gereği hak sahibi olanlara 20 yıl vade ve eşit taksitlerle Afet Yardımı yapılmıştı. Bu yardımdan yararlananlara ödemelerinin gecikmesi halinde yıllık %5 faiz uygulanacağı bu taksitleri 3 yıl süre ile ödemeyenlerin ise konutlarının satılacağı bildirilmiş. Ancak bu uyarılara rağmen Afet Yardımından yararlanan ancak belirtilen yasal ödeme planına uymayanların olması nedeniyle Yalova Bayındırlık ve iskan Müdürlüğü tarafından yazılı bir açıklama yayınlandı. Kurum Müdürü Sebahattin Bilyay imzası ile yayınlanan açıklamada; “İlimiz ve çevresinde 17.08.1999 ve 12.11.1999 tarihlerinde meydana gelen afetler nedeniyle hak sahibi kabul edilen afetzedelere 7269 / 1051 Sayılı Umumi Hayata Müessir Afetler Dolaysıyla Yapılacak Yardımlara Dair Kanun uyarınca Aynı Kanunun 40. maddesinde; borçlandırma bedellerinin; konut, konut inşası gibi yardımlarda en çok 20 yıl ve eşit taksitler halinde tahsil edileceği; vadesinde ödenmeyen taksitlerden geçen günler için yıllık % 5 nispetinde gecikme faizi tahsil olunacağı; üst üste 3 yıl taksitini ödemeyenlerin borçlarının muacceliyet kesbedeceği, muacceliyet kesbeden hesapların bankaca kendi usul ve mevzuatına göre takip edilerek taşınmazların satılabileceği hükümlerine yer verilmiştir.

01.11.2007 tarihli ve 54-1/18384 sayılı Bakanlığımız yazısında, 7269/1051 Sayılı Kanun hükümlerine göre konut ve işyerinden hak sahibi olan ailelerin ipotekli borçlandırma işlemlerini sürelerinin dolmasına rağmen yapmadıklarının Bakanlığımıza iletilen şikayetlerden anlaşıldığını belirterek, ilk başlangıç tarihinden itibaren üst üste üç yıl taksitlerini ödemeyen ailelerin borçlarının muaccel kılınmasını; borçları muaccel kılınan ailelerin borçlarını ödemedikleri takdirde tahsis olunan taşınmazların satışa çıkarılacağının ilan yoluyla duyurulması istenmektedir.

Bu durumda; afet sonucu hak sahibi olup ta; kalıcı konut ve kalıcı işyeri alan borçlandırmalarını yapan afetzedeler, E.Y.Y. ( Evini Yapana Yardım ) metoduna göre inşaat kredisi kullanan afetzedeler, MEER ( Marmara Depremi Acil Yardım ve Yeniden Yapılandırma Projesi ) kapsamında kırsal kesimdeki yaptırılan konutlar için verilen inşaat kredisi kullanan afetzedeler, gerek orta hasarlı konut ve işyeri olup ta onarım kredisi alan şahıs ve kooperatif hak sahibi afetzedeler, gerekse hazır konut kredisi kullanan afetzedeler; sözleşmelerine uygun olarak T.C. Ziraat Bankası Yalova Şubesindeki borçlandırma hesaplarındaki yıllık kredi borç geri ödemelerini süresi içinde yapmaları gerekmektedir.

Aksi takdirde; kredilerine ait yıllık taksitlerini zamanında ödemeyenlere kanuni yasal faiz miktarının uygulanacağı; 3 yıl üst üste taksit borçlarını ödemeyenlerin ise; gayrimenkullerinin İlgili banka şubesi tarafından kendi usul ve esaslarına göre takip edilerek gerekli yasal işlemler yapılarak satışa çıkarılacaktır” denildi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.