Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

"Açıklamalarımız Hiç Bir Kişi Ya Da Kurumu Hedef Almıyor"

Yalova Odalar Üst Kurulu İnkılap Gemisi'nin mevcut halini eleştirip kaldırılmasını talep ederken hiç bir kişi ya da kurumu hedef almadıklarını bildirdi.

Haber Giriş Tarihi: 27.10.2015 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
"Açıklamalarımız Hiç Bir Kişi Ya Da Kurumu Hedef Almıyor"

Kurul İnkılap Gemisinin daha kaç yıl orada bekletileceğini sorarken ilin turizm potansiyeline verdiği zararın ile kattıklarından çok daha fazla olduğunun da altını çizdi.

Yalova Odalar Üst Kurulu geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama ile İnkılap Gemisi'nin kaldırılarak açıkta bir noktada resif olması amacıyla batırılmasını teklif etmişti. Bu teklife çeşitli çevrelerden gelen tepkiler üzerine yeni bir açıklama yapan üst kurul sözlerinin hiç bir kişi ya da kurumu hedef almadığını bildirdi. Kuruldan yapılan yazılı açıklamada ise şu detaylara yer verildi, "Kurulumuzun çalışmalarının temel amacı Yalova'mızın her yönden gelişmesine katkı sağlayacak mevcut olanakları geliştirmek, yeni projeler yaratarak araştırma ve çalışmaların sonuçlarını ortak kullanımını sağlamak için rutin veya gerektiğinde proaktif bir müdahale ile sonuç esaslı çalışmalar yapmaktır. Bugüne kadar yapılan üst kurul çalışmaları daima Yalova’nın yararına olan düşünceleri içermiş yaşadığımız şehrin sorumlularına çözüm önerileri sunmuş şehrimizin ve vatandaşlarımızın ortak yararlarını öncelikle benimsemiştir. Bu doğrultudaki düşüncelerimiz öncelikle tüm kamuoyu ile paylaşılmış ve yetkili mercilere iletmiştir. Çalışmalarımız bu doğrultuda da devam edecektir"Kimseyi hedef almadık

Yalova Odalar Üst Kurulu yapılan açıklamalarda eski belediye başkanı Yakup Koçal'da dahil olmak üzere hiç bir kurum ve kuruluşu hedef almadıklarını dile getirirken, "Yakın zamanda gündeme alarak görüştüğümüz Yalova'mızın Cumhuriyet Meydanında Denizden ayrıştırılarak enkaz haline gelmiş İnkılap gemisinin kaldırılması, yine şehrimiz sahillerinde eğlence alanları ve çay parkları görünümünde maksat ve amacını aşmış yapılanmaların hızla çoğaldığı, bu durumun çirkin görüntüler sergilediği, ana tema olarak detaylı teknik analizlerle sahillerimizin halkın kullanımına terk edilmesi gerektiği konusunda ortak bir açıklama Yalova Kamuoyuna yapılmıştı. Ancak hiçbir kurum ve kişiyi hedef almadan yapılan bu açıklamamızın eski belediye başkanı Yakup Koçal tarafından hiç de uygun olmayan bir üslupla cevaplanmasını üzüntü ile takip ettik" denildi.Daha Kaç yıl orada kalacak

Üst kurul geminin daha kaç yıl burada atıl vaziyette duracağını da sorduğu açıklamasını şu şekilde sürdürdü, "Bizler öncelikle Yalova meydanında bulunan geminin getirildiği günden beri tıpkı Mudanya’da bulunan gemi gibi su üzerinde kalarak denize elverişlilik statüsünü yitirmeden hizmet vermesini talep ettik, ama o zamanki yetkililer bunu gerçekleştiremediler. Ne yazık ki bir önceki dönem belediye başkanımız Yakup Koçal’ın bahsettiği gibi geminin getirilmesi ve söküm aşaması belli bir kamu harcamasına sebep olmuştur. Ancak mevcut haliyle orada duran gemi bir şekilde değerlendirilemiyorsa daha kaç yıl orda kalarak çevre kirliliğine neden olacak ve tüm kepazeliğiyle Yalova meydanına rezil bir anıt gibi sergilenecektir.Bu çirkin görüntünün çevreye ve turizme verdiği zarar maddi anlamdaki kamu zararından çok daha fazladır. Bugün ticari bir şirket zarar etmeye devam ediyorsa o şirketi kapatma yoluna gideriz, zararın neresinden dönülürse kardır. Bizler fikri, tecrübesi, ticari deneyimleri olan, oda başkanları olarak olaya böyle bakarız, bizim üst kurul olarak batak ve şaibeli işlerle işimiz olmaz ve olmayacaktır. Bunun yanı sıra eğer Yalova halkı o geminin oradan kalkmasını istiyorsa veya resif olarak kullanılmasını istiyorsa ve şartlarda buna uyuyorsa olur, yok olmuyorsa parçalanıp hurda olarak değerlendirme imkanı vardır.Bunun için çok bilgili ve belgeli olmanın zaten bir anlamı yok.Gerekirse Yalova halkına bu konuda anket bile yapıp sormak mümkündür, çünkü biliyoruz ki bu haliyle o hurda yığını gemiyi gençlerimiz ve çocuklarımız için tehlike yarattığı için kimse istemiyor. Ancak bu gemi düzenlenerek güzel bir görsel ile hizmete açılma şansı varsa bizler buna karşı değiliz, biz bu şekliyle yıllarca orada durmasına ve polemik malzemesi yapılmasına karşıyız. Bizler Yalova’yı ilgilendiren bir konuda açıklama yaparken konuyu yeterince araştırır ve değerlendiririz""Seninkisin abesle iştigal değil mi"

Yalova Odalar Üst Kurulu üyeleri açıklamalarına, "Abesle iştigal" diye tepki gösteren Yalova Belediyesi eski Başkanı Yakup Koçal'a da, "Peki seninki abesle iştigal değilmi" sorusunu yönelterek, "Ayrıca, Yakup Koçal’ın 07 Eylül 2011 tarihinde Yalova gazetesinde söylediği 'Meclis İnkılap için sökülmesi dışında bir karar alamaz' düşüncesi Üst Kurul olarak bizim paylaştığımız düşünce ile örtüşmektedir. Kendileri biz oda başkanlarını bilgisizlik ve belgesizlikle tenkit edip, abesle iştigal suçlaması yaparken yıllar önce söylediği ile bugün söylediği arasındaki fark abesle iştigal değil midir? Bizler Koçal’ın ilgili konunun yasal bir zeminde çözüme kavuşması konusundaki talebimizin neresini anlamadığını anlamış değiliz. Aynı zamanda Akademik odalarında aramızda bulunduğu kurulumuz tarafından yapılan açıklamaların gerekli araştırmalar yapılmadan yapılmış açıklamalar olarak değerlendirmek ve bilgisizlikle itham etmek sadece ben bilirim egosudur. Sonuçta bizler Yalova Odaları Üst Kurulu olarak kişilerle hiçbir sorunumuz olamaz ve yoktur da, bizler Yalova yararına olacak düşüncelerimizi söyleriz, yetkili merciler uygun görürlerse uygularlar. Tek amacımız yaşanabilir, kaliteli, huzurlu bir Yalova yaratmak için önerilerimizi sunmaktır.Yalova için çözüm bekleyen konularda önerilerde bulunmak ve takipçisi olmak, şahsi hiçbir beklenti içine olmadan sivil toplum kuruluşlarından oluşan kurulumuzun ana hedefi olacaktır" dediler.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.