Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

22 Milyonluk Yatırım, 193 Milyonluk Müjde

Orman ve Suişleri Bakanı Veysel Eroğlu toplam değeri 22 milyon TL olan temel atma ve açılışlara katılmak üzere Yalova'ya geldi.

Haber Giriş Tarihi: 21.11.2016 08:29
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
22 Milyonluk Yatırım, 193 Milyonluk Müjde

Bakan Eroğlu açılışın ardından Yalova'ya önümüzdeki yıllar içerisinde yapılacak olan 193 milyon TL'lik 18 yatırımın da müjdesini verdi.

Orman ve Suişleri Bakanı Veysel Eroğlu Yalova programına Osmangazi Köprüsü üzerinde gerçekleşen programla başladı. Burada Yalova Valisi Tuğba Yılmaz, AK Parti Yalova Milletvekili Fikri Demirel, AK Parti Yalova İl Başkanı Yusuf Ziya Öztabak ile il protokolü tarafından çiçeklerle karşılanan Bakan Eroğlu Hersek Lagünü'nü dürbünle inceleyen ve flamingoları gözlemleyerek lagün ve buradaki kuş çeşitliği hakkında bilgiler aldı. Osmangazi Köprüsünün Hersek Lagünü'ne zarar vermemek için güzergah değiştirdiğini hatırlatan  Bakan Eroğlu, burada basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Ülkede kuraklık olmasına rağmen susuzluk yaşanmadığını vurgulayan Eroğlu, kişi başına düşen su miktarının azaldığı yönündeki söylentileri ise yalanladı. Bakan Eroğlu, "Hersek Lagünü çok önemli sulak alanlarımızdan birisi. Bu nedenle Osmangazi Köprüsü'nün güzergahı bile değiştirildi. Burası da korundu. Başbakanımız Binali Yıldırım'a da bu nedenle çok teşekkür ediyoruz. Burasını muhteşem hale getireceğiz. Dünyanın en önemli sulak alanlarından birisi olarak dünyaya da tanıtacağız. Bizim amacımız tabiatı korumak. Bazıları Türkiye'de sulak alanların azaldığını söylüyor. Aksine sulak alanlar artıyor. Biz yüzlerce sulak alanı burada olduğu gibi yol ve köprü güzergahlarını değiştirerek koruduk. Hersek Lagünü de bunun en somut örneğidir" dedi.

"Su sıkıntısı yok"
Bakan Eroğlu konuşmasını şu sözlerle sürdürdü; "Yine bazıları kişi başına düşen su oranının azaldığını söylüyor. Yağışlardan değil, nüfus artıyor. Yağan yağmuru nüfusa bölerseniz elbette azalır. Eskiden nüfus 25 milyondu, şimdi 79 milyon. Bunun yağışlarla alakası yok. İstanbul 6.5 milyonken su yoktu. Haftada 1 gün su verebiliyorduk. 1994 yılında ben İSKİ Genel Müdürüydüm. Şimdi İstanbul 18 milyon, 2071 yılına kadar suyu var. Kişi başına düşen su miktarı ölçü değildir. Önemli olan suyu akıllı şekilde yönetmektir. Biz de dünyada ilk 3'e giren ülkelerdeniz. Bu sene kuraklık olmasına rağmen su sıkıntısı yok."

Bakan Eroğlu daha sonra Hersek Lagünü'nde yaşayan kuşların fotoğraflarının yer aldığı sergiyi inceledi ve doğaya sülün bırakma törenine katıldı. Bakan Eroğlu ve protokol mensupları 200 adet sülünü Hersek Lagünü'ne bıraktı.

Toplu temel atmaya ve açılışlar yaptı
Orman ve Suişleri Bakanı Veysel Eroğlu Armutlu Yumrudere Barajı, Armutlu Sarpdere Barajı ve Armutlu Deresi 2. kısım ıslahı projelerinin temel atması ile Termal Kadıköy Beldesi Kızılcık Dere Isllahı ve 3 adet ormancılık projesinin toplu açılış ve temel atma törenine de katıldı. Bakan Eroğlu ile birlikte DSİ Genel Müdürü Murat Acu, Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez, DKMP Genel Müdürü Nurettin Taş ve Meteoroloji Genel Müdürü İsmail Güneş'te programa katıldılar. DSİ Genel Müdürü Murat Acu ve Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez kürsüye gelerek genel müdürlüklerinin Yalova'da gerçekleştirdiği çalışma ve yatırımlarla ilgili bilgiler aktardı. AK Parti Yalova Milletvekili Fikri Demirel ve Yalova Valisi Tuğba Yılmaz ise yatırımlardan duydukları memnuniyeti dile getirerek kısa birer selamlama konuşması gerçekleştirdiler.

Bakanlık projelerinin tanıtım videosunun izlenmesinin ardından kürsüye çıkan Bakan Eroğlu Yalova'da yapılacak 22 milyon TL'lik yatırımın yanısıra 193 milyon TL'lik 18 yatırımın daha müjdesini verdi. Bakan Eroğlu, "Yalova'da şimdi yeni barajlar yapıyoruz. Buradaki vatandaşlarımızın 2071 yılına kadar su sıkıntısı çekmeyeceğinin garantisini veriyorum. Köprü ile birlikte Yalova'da turizm potansiyeli de artıyor. Yerleşik nüfusun 10 katı kadar buraya turizm amaçlı vatandaşımız gelecek. Yine turizm bölgelerinde vatandaşların susuz kalmaması için mevcut nüfusun en az 10 katına yetecek kadar su sağlamak için buralarda da barajlar, içme suyu tesisleri yapılacak. Yalova'ya baktığımızda Yalova bütün Türkiye'nin mozaiğidir. Burada ülkenin her yerinden insan var. Bizde o nedenle Yalova'yı önemsiyoruz. Bu ilimize de buraya yakışan yatırımları yapıyoruz" dedi.

Konuşmasında doğu ve güneydoğu da süren terör operasyonlarına da değinen Bakan Eroğlu kararlılık mesajı verdi. Bakan Eroğlu konuşmasında, "Şu anda bu devlet her zamankinden daha güçlüdür. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Son terörist etkisiz hale gelinceye kadar mücadelemiz sürecektir. Arkalarında, hangi devlet hangi istihbarat teşkilatı olursa olsun bu kahraman millet onları perişan edecektir. Bende diyorum ki yarabbi  FETÖ başta olmak üzere PKK, PYD, DEAŞ gibi bütün terör örgütlerini ve bunların arkasındaki devletleri perişan et ve tarih sahnesinden sil. Türkiye'nin yıldızı parlak. Bizi Avrupa'ya almayan ülkeler var ya çoktan dağılacak. Bizi alıncaya kadar dağılacaklar. Ama bu bayrak ilelebet bu topraklarda dalgalanacak. Bu ülkenin ve toplumun büyük hedefleri var. Hedefimiz Cumhuriyetin 100 kuruluş yıldönümünde 2023 yılında Dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girmektir" dedi.

Bakan Eroğlu ardından Yalova'da ki 2 baraj ve 1 dere ıslah projesi ile 3 adet ormancılık projesinin toplu açılış ve temel atmasını sağlayacak olan butonlara Yalova Valisi Tuğba Yılmaz, AK Parti Yalova Milletvekili Fikri Demirel, AK Parti Yalova İl Başkanı Yusuf Ziya Öztabak ve AK Partili Belediye Başkanları ile birlikte bastı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.