Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

12 Yıldır Bu Acı Dinmedi

17 Ağustos Marmara Depremi’nin yüreklere bıraktığı acı aradan geçen 12 yıla rağmen tazeliğini koruyor. Depremde hayatını kaybeden binlerce insanımızı bu gece Deprem Anıtı’nda düzenlenecek törenle bir kez daha anacağız.

Haber Giriş Tarihi: 16.08.2011 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
12 Yıldır Bu Acı Dinmedi

Ve bir kez daha yüreklerimiz kanarken gözyaşlarımız sel olup akacak.
Tarihler 16 Ağustos 1999’u 17 Ağustos’a bağlayan o geceyi tarihin en büyük felaketlerinden birisi olarak kayda geçti. O gece saatler 03:02’yi gösterdiğinde meydana gelen 7.4 şiddetindeki depremde Yalova binlerce evladını enkaz altına gömdü. Aradan geçen 12 yıla rağmen acılar hiç dinmedi. Deprem verilerine göre 17 Ağustos depreminde Yalova bölgesinde çok katlı binalardan oluşan 10 bin 201 ve işyeri tamamen yıkılırken, 23 bin 517 konut ve işyeri orta ve az hasar gördü. Tek katlı binalardan ise sadece 136 sı yıkıldı. Yalova ve ilçelerinde çok katlı yapılardan oluşan binalarda toplam 10 bin 201 konut ve işyeri depremle birlikte yıkık ve oturulmayacak konuma geldi. Ağır hasarlı binaların yanı sıra 8 bin 953 konutun orta, 14 bin 566 konut ve işyerine de az hasarlı rapor verildiği Yalova’da tek katlı olan işyeri ve konutlardan ise sadece 136 sı yıkıldı. Depremde 2 bin 504 kişi yaşamını yitirirken 4 bin 506 kişi ise yaralandı.
Aradan geçen 12 yıl içerisinde Yalova hızla toparlandı. Binalar deprem yönetmeliğine göre yapılmaya ve daha sıkı denetlenmeye başlandı. Depremin en ağır hasarı meydana getirdiği Hacımehmet Ovasında ise depremin izleri silindi. Adı Ölüm Ovası olarak anılan Hacımehmet ovası artık Yalova’nın inşaat sektörünün en hızlı geliştiği nokta durumuna geldi. Sakarya, Kocaeli ve Düzce’de halen depremde ağır hasarlı olarak tespiti yapılan binalar enkaz şeklinde beklerken, Yalova’da ise yıkılmayan ağır hasarlı bina kalmadı. Yalova bu anlamda da depremin izlerini hızla silmeyi başardı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.