Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

112 Acil Çağrı Merkezinin Temeli Törenle Atıldı

Yalova'da tüm acil çağrıların tek numarada toplanmasına imkan sağlayacak olan 112 Acil Çağrı Merkezi'nin temeli törenle atıldı.

Haber Giriş Tarihi: 03.12.2012 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
112 Acil Çağrı Merkezinin Temeli Törenle Atıldı

Yalova Valisi Esengül Civelek, "Ben 112 Acil Çağrı Merkezimizin vatandaşlarımızın çağrılarına bundan böyle çok daha kısa sürede, etkin, verimli bir şekilde cevap vereceğine inanıyorum" dedi.

Yalova'da bugüne kadar farklı numaralar ve dağınık acil çağrı merkezlerinde verilen hizmet tek çatı ve tek numara altında toplanıyor. AB uyum süreci kapsamında Antalya ve Isparta'da pilot olarak hizmete giren uygulama Yalova'da da hayata geçiriliyor. Bu kapsamda Yalova Valiliği tarafından Çınarcık Yolu üzerinde 112 Acil Çağrı Merkezi Binası'nın temeli törenle atıldı. Törene Yalova Valisi Esengül Civelek, AKP Yalova Milletvekili Temel Coşkun, AKP Yalova İl Başkanı Mustafa Pehlivan, Yalova Vali Yardımcısı Selami Abban, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Atilla Akoğuz ve kurum müdürleri katıldı. Programın açılışında söz alan , İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Atilla Akoğuz binanın teknik özellikleri ile ilgili bilgi verdi. 112 Acil Çağrı Merkezi Binasının 3 bin 312 TL'ye mal olacağını dile getiren Akoğuz, "112 Acil Çağrı Merkezi Binası 8 bin 25 metre kare alan üzerinde 3 katlı olarak inşa edilecek. Bodrumu ve zemini bin 560 metre kare, üst katı 907 metre kare olmak üzere toplam 4 bin 27 metre kare inşaat alanına sahip olacak. Ayrıca binanın yan tarafında acil durumlarda kullanılmak üzere bir helikopter pisti de yer alacak. Proje bedeli 4 bin 700 TL olan bina 3 bin 312 TL'ye ihale edildi. 2013 yılı Haziran ayında kaba inşaatı tamamlanacaktır. Hedefimiz tüm acil numaraların tek çatı altında toplanıp tek noktadan yönlendirilmesini sağlamaktır" dedi.

Bu bina sayesinde Acil Çağrı Merkezleri'nin tek çatı altında toplanacağına dikkat çeken AKP Yalova Milletvekili Temel Coşkun ise, "Bugün burada önemli bir hizmetin temel atma safhasını tamamlamış oluyoruz. Temenni ediyorum ki 2013 yılının sonunda da bu merkezin açılışını yine hep birlikte gerçekleştireceğiz. Bizim dönemimizde dediğimiz de birileri alınıyor. 10 yıldır bu ülkede halkın dönemi başladı. 10 yıldır bu ülkede milletin talepleri teker teker yerine gelmeye ve gerçekten ciddi mesafeler alınmaya başlandı. İnsanı yaşat ki devlet yaşasın anlayışından yola çıkarak hizmet üretiyoruz. Acil çağrı merkezi hizmeti aslında ilimizde veriliyor. Ancak her birisi ayrı ayrı yerlerde ve olması gereken nitelikte değil. Bu hizmetlerin daha hızlı, modern verilmesi için burasını hayata geçiriyoruz. Hangi alanda hangi noksan varsa tespiti yapılıp Yalova'ya ve insanımıza yakışır hizmetleri birer birer hayata geçiriyoruz. Birileri de çıkıp Yalova sahipsiz diye sesleniyor. Yalova'da artık hizmet dönemi var. Kavga dönemi bitti. Bundan sonra Yalova'nın sahibi halkımızdır. Bizde onların hizmetkarı olarak ilimize ve halkımıza hizmet ediyoruz" şeklinde konuştu.
Merkezin en üst teknoloji ile donatılacağına vurgu yapan Yalova Valisi Esengül Civelek de konuşmasında şu sözlere yer verdi; "İlimizde eğitim, sağlık, gençlik spor, sosyal politikalar, çevre ve şehircilik, İl Özel İdare olmak üzere pek çok alanda yatırımlar gerçekleştiriyoruz. Bugün de İçişleri Bakanlığımızca Valiliğimize tahsis edilen ödenek çerçevesinde 112 Acil Çağrı Merkezinin temelini atıyor olmaktan mutluluk duyuyorum. Ülkemizde yardım ve ihbarlar çeşitli kurumların acil yardım telefonlarına yapılmadadır. Pek çok sayıda acil yardım telefonu olduğu için de zaman zaman uygulamada sorunlarla karşılaşıyoruz. Özellikle karşılaşılan acil bir olay birkaç kurumu ilgilendiriyorsa hangi kurumun öncelikli olacağı, ya da birkaç kurumu aynı anda arama gerekliliği müdahalelerde aksamalara neden olduğu gibi, zaman ve kaynak israfına da yol açıyor. Batı ülkelerinde acil hizmetler tek bir telefon aracılığı ile koordine ediliyor. Avrupa'da 112, Amerika'da 911 acil yardım hattıdır. Avrupa Birliğine uyum sürecinde ülkemiz tek acil numara çalışmasına başlamış ve bu konuda bakanlığımız Antalya ve Isparta'yı bu konuda pilot iller olarak belirlemiştir. Şimdi bu çalışmalar ülke genelinde yaygınlaştırılıyor. İnşa edilecek olan 112 Acil Çağrı Merkezinde tüm acil durum merkezlerinin yönetim merkezleri 7 gün 24 saat esasına göre hizmet verecekler. Bundan böyle Yalova'da tek acil durum telefonu da 112 olacak ve tüm acil durum çağrıları bu telefondan gerçekleşecektir. Merkez en üst düzey teknoloji ile donatılacaktır. Ben 112 Acil Çağrı Merkezimizin vatandaşlarımızın çağrılarına bundan böyle çok daha kısa sürede, etkin, verimli bir şekilde cevap vereceğine inanıyorum"

Konuşmaların ardından 112 Acil Çağrı Merkezi'nin temeline ilk harcı koyacak olan butona Yalova Valisi Esengül Civelek, AKP Yalova Milletvekili Temel Coşkun, Yalova Vali Yardımcısı Selami Abban, AKP Yalova İl Başkanı Mustafa Pehlivan birlikte bastı. Bu arada Vali Civelek inşaatın yapım işini üstlenen firmanın yetkilisinde binanın resmi teslim tarihinden daha önce bitirileceği sözünü aldı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.