Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

10 Yıl Aradan Sonra Depremzedeyi Şok Eden Dava

17 Ağustos Marmara Depremi sonrasında Bayındırlık Bakanlığı tarafından Yalova’nın Soğucak Köyü mevkiinde yapılan kalıcı konutlardan birine Orman Genel Müdürlüğü tarafından Orman Arazisine yapıldığı gerekçesi ile tapu iptal davası açıldı.

Haber Giriş Tarihi: 30.12.2009 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com

Aldıkları mahkeme celbi ile neye uğradıklarını şaşıran depremzedeler ise, “Burasını devlet yaptı. Şimdi mahkeme açıp orman arazisi diyor. Böyle bir olay ancak Türkiye’de yaşanır” şeklinde konuştular.

Marmara Depremi sonrasında Yalovalı hak sahibi depremzedeler için Soğucak Köyü mevkiinde yapılan Kalıcı Konutlardan birisi hakkında aradan geçen 10 yıl sonra orman arazisine yapıldığı gerekçesi ile dava açıldı. Bayındırlık Bakanlığı tarafından yapılan konutun 2B Orman arazisinde olduğunu iddia eden kurum ise Orman Genel Müdürlüğü.

Orman Genel Müdürlüğü zamanında TOBB’un verdiği para ile Bayındırlık Bakanlığı tarafından yapılan 3003-3 3ncü Ada adresindeki 10 daireli bloğun tamamının 2B arazisi üzerine kurulduğunu belirterek Yalova Asliye Hukuk Mahkemesinde tapu iptal davası açtı. Müdürlük mahkemeye ise tapu kayıtlarını, Orman Kadastro Harita ve Tutanakları ile hava fotoğrafları ve bilirkişi raporlarını da delil olarak sundu. Orman Genel Müdürlüğü bununla da kalmayarak Karayolları Genel Müdürlüğünü de kalıcı konutlara yaptığı yol nedeniyle dava etti.

10 yıl aradan sonra tapu iptali davası ile neye uğradıklarını şaşıran depremzedeler ise olayı trajikomik olarak nitelendirdi. Kalıcı Konutları devletin yaptığını söyleyen Paşakent Mahallesi Muhtarı Aydın Özat, “Bunu yapan devlet. Aradan 10 sene geçmiş. Açılan bir dava sonrasında vatandaşlar mağdur. Böyle bir çarpıklık olmaz” dedi.

Tapularının iptali gerekçesi ile haklarında açılan dava ile neye uğradıklarını şaşıran vatandaşlar ise, “Mahkeme celbi elimize geçtiğinde şaşırdık kaldık. Sanki biz bu konutları buraya gece kondu olarak yaptık. Hukuken bizde hakkımızı arayacağız” şeklinde konuştular.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.