Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

1 Mayıs Coşkuyla Kutlandı

1 Mayıs İşçi Bayramı uzun yıllar aradan sonra Yalova 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanında gerçekleştirilen coşkulu bir törenle kutlandı.

Haber Giriş Tarihi: 02.05.2017 10:39
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
1 Mayıs Coşkuyla Kutlandı

Tertip Komitesi’ni Eğitim Sen, Eğitim İş, ADD, Hacı Bektaş Kültür Vakfı, Emekli Sen, CHP ve HDP temsilcilerinin oluşturduğu 1 Mayıs İşçi Bayramı  renkli görüntülere sahne oldu. Alana girişlerinde alkışlarla karşılanan sendika ve partilerde alandakileri selamlayarak karşılık verdiler. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı ise tertip komitesi adına Eğiti-Sen Şube Başkanı Kubilay Bozkurt gerçekleştirdi. Bozkurt, "Bu yıl 1 Mayıs İşçi sınıfının mücadele ve dayanışma günü 15 Temmuz darbe girşimini fırsat bilen AKP hükümetinin ilan ettiği OHAL'le birlikte kamu emekçilerinin ve işçi sınıfının kazanılmış haklarına karşı giriştiği saldırıların yoğunlaştığı bir dönemde gerçekleşmektedir. AKP iktidarının oluşturmak istediği yeni siyasal rejim emekçi sınıfının sömürüsünü derinleştirecektir. Kamu emekçilerinin iş güvencesinin elinden alınmak istenmesi taşeronlaştırmanın esnek ve güvencesiz çalışmanın yaygınlaşması, işçi ve emekçilerin çalışma ve yaşam koşullarının giderek ağırlaşmasına yönelik yasal düzenlemeler ve atılan fiilin adımları sürmektedir. Bizler geleceğimizin tüm emekçilerle birlikte şekilleneceğinin farkındayız. AKP iktidarının, 'İşçi ve memur ayrımını ortadan kaldıracağız' söylemi ve 657 sayılı Devlet Memurları kanunun da yapılması planlanan değişikle iş güvencesinden yoksun bir kamu istihdamı oluşturulmak istenmektedir. AKP iktidarı her fırsatta memurun iş güvencesine yönelik saldırılarda bulunmaktadır. Siyasal iktidarın istediği memurları hukuka değil kendisine bağlı olmasıdır. Bunu sağlamanın 1. koşulu devlet memurlarının iş güvencesinin ortadan kaldırılmasıdır. Hedefleri kamu kurumlarının tamamının baştan aşağı yapılandırılması ve emperyalizmin ihtiyaçları doğrultusunda ticarileştirilerek özelleştirilmesidir. Bizler Yalova'da ki emek örgütleri olarak artık yeter diyoruz" dedi.

Konuşmanın ardından sahneye çıkan KESK müzik grubu ise bir konser verdi. Konserde renkli görüntüler ortaya çıktı. Grubun müzikleri eşliğinde halaylar çekip dans eden işçiler 1 Mayıs kelimenin tam anlamıyla bir bayram havasında kutladılar.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.