Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

YESOB’dan Zincir Marketlere Sınırlama Talebi

Yalova Esnaf ve Sanatkarlar Odası (YESOB) Başkanı Mustafa Bozkurt, Rekabet Kurumu tarafından hazırlanan "Türkiye Hızlı Tüketim Malları Perakendeciliği Sektör İncelemesi Nihai Raporu’nu değerlendirdi.

Haber Giriş Tarihi: 06.04.2023 10:02
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
YESOB’dan Zincir Marketlere Sınırlama Talebi

 Bozkurt, raporda yer alan zincir marketlerin mağaza açılışlarına yönelik sınırlama önerisini desteklediklerini belirtti.

Bozkurt, yaptığı açıklamada, zincir marketlerin kuralsız çoğalmasının önlenmesi gerektiği konusunda uzun yıllardır talepte bulunduklarını söyledi. Raporda yer alan "Perakende Ticaretinin Düzenlenmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi Taslağı’nda yer alması gereken yükümlere ilişkin bazı öneriler"in esnaf için olumlu bir gelişme olduğunu ifade eden Bozkurt, özellikle zincir marketlerin belirlenecek bir mesafe çapında ikinci bir şube açmalarının veya bir devralma işlemi yapmalarının engellenmesi önerisini önemsediklerini vurguladı. Bozkurt, “Belli bölgelerde adım başı zincir market görmek mümkün. Bu durum o bölgeye yeni bir perakendecinin girmesini engelliyor. Ayrıca esnafımızın da rekabet gücünü zayıflatıyor.” dedi.

Raporun zaman kaybedilmeden yasalaştırılması ve uygulanması gerektiğini dile getiren Bozkurt ayrıca eczanelerde olduğu gibi nüfus kriteri getirilerek zincir marketlerin açacakları şube sayısının belirlenmesini de istediklerini dile getirdi. Bozkurt, rapordaki en önemli gelişmenin zincir marketlerin bulundukları bölgeye göre sınırlanması olduğunu da belirtti. “Rapor’a göre zincir marketler artık adım başı şube açamayacaklar. Şimdi yapılması gereken raporun zaman kaybedilmeden yasalaştırılması ve harfiyen uyulmasıdır. Yan 2 kilometrelik alana bir de eczanelerde olduğu gibi nüfus kriteri getirilerek açacakları şube sayısı belirlenmelidir.” diye konuştu.

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.