Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

‘Yerli, Yeşil, Yenilikçi’ İMES OSB’den Sanayi Müzesi Ve Botanik Park

Yalova Makine İhtisas OSB içine kurulacak olan Botanik Park ve Sanayi Müzesi’nin protokolü Yalova Valisi Muammer Erol ve Yalova Makine İhtisas OSB Yönetim Kurulu Başkanı Direnç Özdemir tarafından imzalandı.

Haber Giriş Tarihi: 04.02.2021 10:05
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
‘Yerli, Yeşil, Yenilikçi’ İMES OSB’den Sanayi Müzesi Ve Botanik Park

Özdemir, “Sanayinin soğuk, gri ve duvarlarla çevrilmiş izole bir alan algısını yıkmak ve özellikle y ve z kuşaklarını bölgeye çekebilmek ve mutlu insanların bir arada çalışmaktan keyif aldığı bir yaşam alanı oluşturmak amacıyla başladığımız çalışmalar bugün örnek bir Sanayi Müzesi ve Botanik Park Projelerimizle meyvesini verdi” dedi

Yalova Makine İhtisas OSB Yönetim Kurulu Başkanı Direnç Özdemir, kurulacak olan Botanik Park ve Sanayi Müzesi ile ilgili, “Sanayi strateji belgesinde de işaret edilen ve mottomuz olan ‘yerli, yeşil, yenilikçi’ değerlerimize uygun olarak Organize Sanayi Bölgemizin içerisinde 8.500m2’lik bir Botanik Park ve 3.000 m2 kapalı alanı bulunan bir Sanayi Müzesi inşa ediyoruz” dedi.

Botanik Park ve Sanayi Müzesi’nin protokolü Yalova Valisi Muammer Erol ile Yalova Makine İhtisas OSB Yönetim Kurulu Başkanı Direnç Özdemir tarafından imzalandı. Törene Müze Tasarımcısı Yeşim Kartaler de katıldı.

Proje ile ilgili bilgi veren Başkan Özdemir, “Yola çıktığımız ilk günden itibaren yeşil ve yenilikçi bir bölge olma hedefiyle Yeşil OSB Sertifikasyonu ve Sıfır Atık Yönetim Sistemi gibi 21. yüzyılın evrensel çevre değerlerini öncelikli hedeflerimiz olarak belirledik. Karbon ayak izimizi küçültmeyi ve çevre dostu bir üretim yapmayı geleceğimize borçlu olduğumuz en büyük yatırımımız olarak görüyoruz. Sanayi Bölgeleri dendiğinde akla gelen gri sanayi algısını yeşile çevirmek için OSB’miz içerisinde ülkemizin yerli bitkilerinin sergileneceği bir botanik park oluşturmayı planladık. Bu amaç dahilinde 8.500 m2’lik bir alanı, içinde yaprak döken ağaçlardan ibreli ağaçlara, çalılardan kaya bahçesi bitkilerine kadar ülkemizin zengin bitki örtüsü çeşitliliğini yansıtacak şekilde tasarladığımız bu çalışma kapsamında ülkemizin zirai kültür çeşitliliğini tanıtmayı ve ülke çapında faaliyet gösteren üniversitelerimizin ziraat fakültelerine dilerlerse bir çalışma alanı sağlamayı, bölgemizde bulunan okullarımızın ziyaretleriyle çocuklarımıza yeşili korumayı ve ülkemizin endemik türlerini tanıtmayı ve en önemlisi de bölgemizi bir sanayi bölgesi olarak değil, artık yeni neslin ve 21. yüzyılın, yeni dijital çağın ihtiyaç duyduğu üretim alanları olarak ilan etmeyi ve yeni yaşam alanları üretmeyi hedefliyoruz” dedi.

3000 m2 kapalı alana sahip

Özdemir, şöyle devam etti; “Yine aynı kurucu değerlerimiz dahilinde bahsettiğimiz 8.500 m2’lik botanik park alanının tam merkezinde planladığımız Sanayi Müzemiz yer alacak. Ülkemizin üretim mirasının ve üretim kültürünün yanı sıra sanayi bölgemizdeki yüksek teknoloji üretimini, yeni nesil müzecilik tecrübesi ile harmanlayarak ziyaretçilere sunmayı amaçlayan 3000 m2 kapalı alana sahip müzemizde, dijital dönüşüm ile dünyada müzeciliğin yeni standartlarına uygun kürasyonlar yapmayı ve ülkemizin zengin kültür mirasına “Endüstri Çağı” dahilinde bir katkı sunmayı hedefliyoruz. Yenilikçi kimliğimizi temsil eden bir vitrin olarak tasarladığımız Sanayi Müzesi’nde üretim süreçlerimizin aşamalarını internaktif bir yaklaşımla, ziyaretçilerimizi de bu süreçlerin içine katarak 21. yüzyılda üretim teknolojilerinin geldiği yeri dokunmatik panolarla, sensörlerle ve hologramik görüntülerle anlatacağız. Sanayinin soğuk, gri ve duvarlarla çevrilmiş izole bir alan algısını yıkmak ve özellikle y ve z kuşaklarını bölgeye çekebilmek ve mutlu insanların bir arada çalışmaktan keyif aldığı bir yaşam alanı oluşturmak amacıyla başladığımız çalışmalar bugün örnek bir Sanayi Müzesi ve Botanik Park projelerimizle meyvesini verdi. Müteşebbis Heyet Başkanımız, Yalova Valimiz Sn. Muammer Erol ile birlikte imzasını atarak yapım sürecine başladığımız ilk yerli Botanik Park ve Sanayi Müzesi şimdiden hayırlı olsun diyorum.”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.