Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yeni Türk Ticaret Kanunu Anlatıldı

Yalova Ticaret ve Sanayi Odası (YTSO) ve KOSGEB’in ortaklaşa düzenlediği seminerde oda üyelerine yeni Türk Ticaret Kanunu anlatıldı.

Haber Giriş Tarihi: 24.03.2012 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Yeni Türk Ticaret Kanunu Anlatıldı

YÜSEM Konferans Salonu’nda gerçekleşen “Yeni Türk Ticaret Kanunu’nun Getirdikleri” adlı seminere konuşmacı olarak Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölüm Başkanı Doç. Dr. Sait Kaygusuz katıldı. Kaygusuz, oda üyelerine ilk olarak Türk Ticaret Kanunu’n genel açıdan özelliklerini aktardı. Yeni kanun ile birçok yeniliğin geldiğini ifade eden Kaygusuz, firmaların bu konuda bilinçlenmesinin önemine vurgu yaptı. Kanunu tasarısının kabul edilerek yasalaştığını ve 1 Temmuz 2012 tarihinde yürürlüğe gireceğini ifade eden Kaygusuz, “Ancak bu kanunun anonim ve limited şirketlerin denetlenmesine ilişkin hükümleri ile şirketlerin yeni muhasebe düzenine geçiş hükümleri 2013 yılında yürürlüğe girecektir” diye konuştu.

Türk Ticaret Kanunu'nun KOBİ'ler üzerindeki etkilerine de değinen Kaygusuz, “Yeni kanunla pay sahibinin şirketine borçlanması yasaklanıyor. Muhasebe ilkeleri kökten değişiyor ve uluslararası muhasebe standartları geliyor. Bunun yanı sıra bağımsız denetim geliyor. Yönetim kurullarına devredilemez görev ve yetkiler geliyor. Riskleri yöneten şirket kavramı çıkıyor. Şirketlere artık internet sitesi zorunluluğu da geliyor. Azınlık hakları da güçlendiriliyor” dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.