Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yalova Üretimde Büyük Çıkış Yakaladı

Yalova’nın Çiftlikköy ilçesindeki Avrasya OSB’de bulunan Türkiye’nin en büyük hazır giyim moda perakendecisi LC Waikiki’nin Yalova Lojistik Merkezi’nin açılışı görkemli bir törenle gerçekleştirildi.

Haber Giriş Tarihi: 05.10.2022 09:28
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Yalova Üretimde Büyük Çıkış Yakaladı

Merkezin açılış kurdelesini ise Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati kesti

LC Waikiki’nin Yalova Lojistik Merkezi’nin açılışında konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Yalova son yıllarda üretimde büyük çıkış yakaladı. Yalova’nın kendisine yapılan övgüleri fazlasıyla hak ettiğini düşünüyorum. Yalova, ülkemize büyük katkılar sağlıyor” dedi.

Protokolden geniş katılım

Her iki bakanın katılımıyla gerçekleştirilen Yalova’da hem bölge istihdamına katkı sunacak hem de yurt dışında 55 ülkedeki global operasyonları için kritik rol üstlenecek, Yalova Lojistik Merkezi’nin açılışına Yalova Valisi Muammer Erol, Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk, AK Parti Yalova İl Başkanı Muğlim Bağatar, AK Parti Yalova Milletvekilleri Meliha Akyol ile Ahmet Büyükgümüş, Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bahçekapılı, Yalova İl Jandarma Alay Komutanı Albay Ali Binici, Yalova Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu, Çiftlikköy Kaymakamı Ömer Bilgin, Çiftlikköy Belediye Başkanı Ali Murat Silpagar, Yalova İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Soygüzel, Yalova Ticaret ve Sanayi Odası (YTSO) Başkanı Tahsin Becan, MHP İl Başkanı Namık Öz ile iş dünyasının seçkin isimleri ve LC Waikiki idarecileri ve yöneticileri katıldı.

LC Waikiki, globalleşme yolunda vites artıracak!

Devlet erkânının katılımıyla gerçekleşen açılış töreninde LC Waikiki Yönetim Kurulu Başkanı Vahap Küçük ile üst düzey yöneticiler de hazır bulundu. Avrasya Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan 274 bin metrekarelik yeni lojistik merkezini hizmete açtıklarını söyleyen Vahap Küçük, şirketin 4 kıtada, 56 ülkedeki uluslararası operasyonları için kritik rol oynayacak olan yeni lojistik merkezinde aynı zamanda Türkiye’nin en büyük C-Tipi antreposunun bulunduğunu bildirdi. Küçük, “LC Waikiki olarak, 4 kıtada, 56 ülkede 1200’den fazla mağazamızla 1 milyon 800 bin metrekarede müşterilerimize ulaşılabilir modayı sunmanın mutluluğunu yaşıyoruz. İhracattaki rolümüzle ülkemiz ekonomisine ve istihdamına katkı sağlamayı en önemli sorumluluğumuz olarak görerek ülkemizin bayrağını yurt dışında da dalgalandırmayı hedefledik. Bugün kendi üretim tesislerimizde 10 bin, tedarikçilerimizde ise 150 bin vatandaşımıza iş imkânı sağlıyoruz. Uluslararası pazarlarda sürdürülebilir büyümemizi sağlamak için üretim yatırımlarımız kadar lojistik ağımıza yaptığımız yatırımlar da önemli’’ dedi.

Haftada 1,5 milyon adet ürün sevk edilecek

Yalova Lojistik Merkezi’ne de değinen Vahap Küçük, “Yalova Lojistik Merkezi’nin haftalık sevk kapasitesi ise 1-1,5 milyon adet ürün olacak. Bu yıl, 8 yeni ülkeye giriş yaparak, yurt dışında 120, yurt içinde 30 olmak üzere toplam 150 yeni mağaza açacağız. Ciro büyüklüğümüzü de geçen yıla göre yüzde 80 artırarak, 66 milyar TL’ye çıkarmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Öte yandan yapılan açıklamada 2021 yılı ihracat rakamlarına göre, hazır giyim sektöründeki 12,8 milyar dolarlık toplam ihracatın yaklaşık yüzde 10’unun LC Waikiki ve Taha Grup iştirakleri tarafından gerçekleştirildiği bildirildi. LC Waikiki ve Taha Grup iştirakleri, Türkiye’ye 1 milyar USD’yi aşkın döviz girdisi sağladı.

“Yalova üretimde büyük çıkış yakaladı”

Burada bir konuşma yapan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Yalova’nın üretimde ciddi bir atılım yaptığını söyledi. Bakan Varank, “Büyük ve güçlü Türkiye için gece gündüz demeden çalışmaya devam ediyoruz. Yalova yeşiliyle mavisiyle insana huzur veren şehirlerimizden bir tanesi. Son yıllarda üretimde de büyük bir çıkış yakaladığını görmek Sanayi ve Teknoloji Bakanı olarak bana ayrı bir mutluluk veriyor. Biz çalışkan, ülkesini seven, misafirperver Yalovalı kardeşlerimizi tüm samimiyetimizle seviyoruz. Biliyoruz ki Yalovalı kardeşlerimiz de bizi seviyor. Bu manada arayı fazla uzatmadan sık sık bu güzel şehre geliyoruz” dedi.

“Yalova çıtayı daha da yükseltecek”

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ise yaptığı konuşmada Yalova’nın çıtayı giderek artırdığını söyledi. Yalova’dan övgü dolu sözlerle bahseden Bakan Nebati, “Coğrafi konumunun sunduğu muazzam olanaklarla Marmara Bölgemizin adeta goncası olan; Rabbimizin kentimize lütfu şifa deryası kaynak sularıyla; refahın, turizmin, tarımın, sanayinin ve geleceğin kenti Yalova. Milletimize hizmet uğrunda, koyduğumuz her tuğlaya, attığımız her adıma düşman olanlara inat; bizler beraberce inşa etmeye, yeni tesisler açmaya hep daha iyisini hedeflemeye, devam edeceğiz. İktidarımız süresince, yerel kalkınmayı en önemli gündem maddelerimiz arasına aldık. Ülkemiz gibi, şehirlerimiz de çağ atladı. Güzel Yalova’mızı eğitimden sağlığa, konuttan ulaşım altyapısına, enerjiden sulamaya, sanayi tesislerinden üretime kadar yüzlerce eserle donattık. Bugün, yapılan hizmetlerle şahlanan ve büyük potansiyelini daha ileriye taşıyan Yalova’mızın yüksek nitelikli istihdam kapasitesini takdir ediyor; katma değer oluşturan sanayi yatırımlarına öncelik vererek geldiği noktayı ülkemiz açısından önemli bir kazanım olarak görüyorum. Yalova, 2020 yılında yüzde 7,1 oranında büyüyerek ülkemiz genelinin üzerinde bir başarı göstermiş, toplam 18,4 milyar liralık katma değer üretmiştir. Yalova ihracat miktarı bakımından da son 20 yılda adeta şaha kalkmıştır. 2002 yılında 16 milyon dolar olan ihracatını 2022 yılı ağustos ayı itibarıyla tam 51 kat artırarak toplamda 835 milyon dolar seviyesine yükseltmeyi başarmıştır. İnşallah, bugün açılışını yaptığımız bu tesisle birlikte çıtayı daha da yukarılara taşıyacağınıza can-ı gönülden inanıyorum” şeklinde konuştu.

Dualarla kurdelesi kesildi

Yapılan konuşmaların ardından protokolün de katılımıyla İl Müftüsü İlyas Yılmaztürk’ün okuduğu duaların ardından LC Waikiki Lojistik Merkezi’nin açılış kurdelesi kesildi. LC Waikiki Yönetim Kurulu Başkanı Vahap Küçük, günün anısına Bakan Varank ile Bakan Nebati’ye özel işlemeli tablo hediye etti.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.