Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yalova’nın İhracatı Yüzde 63 Arttı

Yalova Ticaret ve Sanayi Odası (YTSO), 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle basın mensuplarına kahvaltılı program düzenledi.

Haber Giriş Tarihi: 13.01.2022 07:56
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Yalova’nın İhracatı Yüzde 63 Arttı

Burada gazetecilerin sorularını yanıtlayan ve yeniden başkanlığa aday olup olmayacağı ile ilgili soruya da yanıt veren YTSO Yönetim Kurulu Başkanı Tahsin Becan, Yalova’nın en çok ihracat yapan iller arasında 24. sırada yer aldığını söyledi

YTSO, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle basın mensupları için kahvaltılı bir organizasyon düzenledi. Kudu Cafe’de gerçekleştirilen programa YTSO Yönetim Kurulu Başkanı Tahsin Becan, YTSO Yönetim Kurulu Üyesi Cemil Demiryürek, İl Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Merva Gencer ile basın mensupları katıldı.

“Yerel basının ve çalışanlarının yanındayız”
Yerel basının her zaman yanında olduklarını söyleyen Başkan Becan, burada bir konuşma yaparak Yalova’nın ekonomik göstergeleriyle ilgili de bilgilendirmede bulundu. Becan, “YTSO yönetimi olarak ilimizin çalışkan, azimli, Yalova’yı sabah akşam demeden 7/24 anında gelişmelerden haberdar eden basın mensuplarımız ile bir arada olmaktan memnuniyet duyuyoruz. Hepinizin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü canı gönülden kutluyorum. YTSO olarak bu organizasyonu uzun yıllardan beri yapıyoruz, hatta diğer kurumlara da örnek olduğumuzu söyleyebilirim. Tabii ki emeklerinizin 1 günde anılması yeterli değil bizler yerel basının, çalışanlarının her zaman yanındayız. Kamu adına tarafsız, dürüst ve ilkeli habercilik yaptığınız için sizlere teşekkür ediyorum. Zor koşullarda mesleğinizi icra etmeye çalışıyorsunuz, tüm vatandaşlarımızın haber kaynağı sizlersiniz, yerel basın olarak düşündüğümüzde şehrimizde Altınova’dan Armutlu’ya kadar neler olup bittiğini sizlerden öğreniyorlar. Bizim gibi kurumların yapmış olukları faaliyetlerin daha fazla duyurulması sizlerin aracılığı ile oluyor. O yüzden iyi ki varsınız diyorum. Hemen hemen her sektörde olduğu gibi yazılı medya sektöründe de ekonomik olarak sıkıntılar yaşanıyor, kurlarda yaşanan dalgalanmalar sizin olmazsa olmazınız. Kâğıt giderinizi oldukça yükseltti. Umut ediyoruz ki yeni düzenlemeler ile bu dalgalanmalar duracak ve her şeyin maliyeti biraz daha stabil hale gelecek. Biz YTSO yönetimi olarak kanun ve mevzuatların da bize izin verdiği ölçüde yerel basın ilanlarımızda iyileştirme yapmaya çalıştık. Tabi bu emeklerinizin karşılığı hiçbir bedelle ödenmez ancak dediğim gibi bizim de çorbada tuzumuz olması adına elimizden geldiği ölçüde yerel basına destek olmaya çalışıyoruz” dedi.

İhracat Destek Ofisi hayata geçirildi
Yalova Ticaret ve Sanayi Odası’nın TOBB tarafından 365 oda ve borsa arasında akredite edilen ilk 65 oda arasında olduğunu söyleyen Başkan Becan, bünyelerinde İhracat Destek Ofisi oluşturduklarını bildirdi. Becan, şirketlerin ihtiyaç duyduğu kapasite raporları, ekspertiz raporlarının oda tarafından düzenlendiğini de belirterek, Türk Patent Enstitüsü ile de bir protokol imzaladıklarını belirtti. Becan, “Türk Patent Enstitüsü ile yaptığımız protokol doğrultusunda odamız bünyesinde marka ve patent temsilciliği oluşturduk, üyelerimizin bu yönde yapacakları çalışmalara destek oluyoruz” diye konuştu.

Şehre her anlamda destek
YTSO olarak birçok çalışmanın da içerisinde yer aldıklarını söyleyen Başkan Becan, yaptıkları katkıları ve paydaşı olduklarını projeleri de açıkladı. TOBB öncülüğünde başlatılan Nefes Kredisi’ne de oda olarak imkânlar doğrultusunda katkı sağladıklarını söyleyen Becan, “Nefes Kredisine oda olarak imkânlarımız doğrultusunda her dönem katkı sağladık ve üyelerimizin finansmana erişimlerini kolaylaştırdık. Şehrin sosyal ihtiyaçlarına bütçemizin imkân verdiği ölçülerde katkı sağlıyoruz. Yalovalı 100 üniversite öğrencisine burs veriyoruz. TOBB desteği ile her yıl yaklaşık 1000 aileye erzak yardımı, 1000 ilköğretim öğrencisine mont ve bot yardımında bulunuyoruz. Şehrin uluslararası festivallerine maddi destek sağlıyoruz. Şehit ailelerinin irtibat ofislerinin kira bedellerine her ay katkı sağlıyoruz, pandemi döneminde 55 öğrencimize uzaktan eğitimlerine destek olmak üzere tablet bağışında bulunduk. Tabi bu çalışmaların yanında üyelerimizin yaşadığı her türlü sıkıntının gerek yerelde gerekse ulusal düzeyde çözümü için Başkanımız Sayın Rıfat Hisarcıklıoğlu ile sürekli temas halindeyiz. Bizlere iletilen sorunların çözüm noktasında üyelerimiz için bizler ve Rıfat Başkanımız her türlü girişimlerde bulunuyor ve bulunmaya da devam ediyoruz” şeklinde konuştu.

Yalova ihracatta 24. sırada yer aldı
Kentin ekonomik verileriyle ilgili de bilgilendirmede bulunan Başkan Becan, Yalova’nın ihracatında yüzde 63’lük bir artış yaşandığını dile getirdi. Becan, “Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine göre Yalova’da 2021 yılında gerçekleştirilen ihracat bir önceki yıla göre yüzde 63 artarak 855 milyon 685 bin dolar oldu. İhracatın 757 milyon 184 bin dolarını tersaneler gerçekleştirdi. Yalova en çok ihracat yapan iller arasında 24’üncü sırada yer aldı. Yalova’da en yüksek ihracat rakamına 219 milyon 898 bin dolar ile kasım ayında ulaşıldı. En düşük ihracatın olduğu ay ise 4 milyon 136 bin dolar ile ocak ayı oldu. Kentteki ihracatın aslan payını gemi ve yat sektörü aldı” dedi.

“Başkanlığa adaylık söz konusu olur mu?”
Başkan Becan, kendisine yöneltilen sorulara da yanıt verdi. Kendisine oda seçimlerinde yeniden başkanlığa aday olma düşüncesinin olup olmadığı sorulan Becan, soruya şöyle yanıt verdi; “Oda seçimleri ekim ayında. Seçimle ilgili bir çalışma yok ve daha erken. Her grupta değişik adaylar çıkacak. Bana aday olacak mısınız diye soruyorsanız bu sadece benim kararımla olacak bir şey değil. Odanın seçimi iki aşamalı bir seçim. Öncelikle kendi grubunuzdan kendi üyelerinizin vereceği oyla çıkmanız lazım. Sonra da diğer sektörlerden çıkan arkadaşlar yine sizi başkan görmek istiyorlarsa işte o zaman adayım diyebilirsiniz. Bu şartlar oluşursa tabi ki aday olacağım ama oluşmazsa olmayız, olanı kutlarız ve bayrağı devrederiz. Önemli olan yeni gelenin üstüne bir şeyler koyması. Sonuçta bizler koltuk hastası değiliz. Ama bir dönem daha yapmak istiyor muyuz? Evet, arkadaşlarımızla beraber istiyoruz. Yönetimde iyi anlaştığımız kafamıza uyan arkadaşlarımız var. Onlardan bir iki tanesi ben girmem derse ben de girmem. Bizde de öyle bir şey var. Ya hep beraber gireceğiz ya da girmeyeceğiz.”

 

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.