Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yalova İmes OSB’ye TSE Laboratuvarı

Kocaeli ve Bursa'daki otomotiv sektörlerinin orta noktasında olması ve TOGG'a yakınlığı sebebiyle Yalova İMES Makine İhtisas OSB’de TSE laboratuvarı kurulacak.

Haber Giriş Tarihi: 15.12.2020 09:06
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Yalova İmes OSB’ye TSE Laboratuvarı

Laboratuvar, otomotiv başta olmak üzere pek çok sektöre hizmet verecek.

66 yıldır Türkiye’nin rekabet gücünü artırmak amacıyla standardizasyon ve uygunluk değerlendirme faaliyetleri yürüten Türk Standardları Enstitüsü (TSE), otomotiv sektörünün kesişme noktası Yalova’ya laboratuvar kuruyor. TSE ve Yalova İMES Makine İhtisas OSB iş birliğiyle hayata geçirilecek TSE laboratuvarı, Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubunun (TOGG) yanı sıra, otomotiv, ulaştırma, makine ve inşaat sektörlerine hizmet edecek.

Otomotiv odaklı

TSE Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin, 2020 yılı içerisinde Yalova İMES Makine İhtisas OSB ve Yalova Ticaret Odası ile TSE arasında yapılan görüşmeler neticesinde Yalova ve çevresindeki yatırım olanakları ve teşviklerin değerlendirildiğini söyledi. TOGG yerli otomobilinin üretim merkezine ve otomotiv sektörünün diğer üslerine yakınlığından dolayı otomotiv sanayi başta olmak üzere, ulaştırma, makine ve inşaat sektörüne hizmet veren TSE’ye ait bir laboratuvarın Yalova İMES OSB’de kurulmasının kararlaştırıldığını dile getiren Şahin, “Yaklaşık 2 bin 500 metrekare alan üzerine kurulması planlanan laboratuvarın; gerek otomotiv sektöründe Türkiye’nin kalbi sayılan Güneydoğu Marmara Bölgesi’nde bulunması, gerekse TOGG yerli elektrikli otomobil fabrikasına olan yakınlığı sebebiyle otomotiv sektörü özelinde ulaştırma sektörüne hizmet etmesi düşünülüyor” dedi.

Ulaşım konusunda deneyimli

TSE Başkanı Şahin, hali hazırda TSE’nin belli laboratuvarlarında ulaştırma sektörü ile ilgili deney hizmetleri sunulduğunu, makine ve elektroteknik laboratuvarında yapılan bazı deneylerin doğrudan ve dolaylı olarak ulaştırma sektörüne hizmet verdiğini dile getirdi. Yapı Malzemeleri Yangın ve Akustik Laboratuvarında ise; demiryolu, denizcilik ve havacılık sektörü ile ilgili yanmazlık deneylerinin aktif olarak yapıldığını anlatan Şahin, TSE’nin Ulaşım ve Lojistik Sistemleri, Araç Tip Onay ve Belgelendirme birimlerinin ulaştırma sektörüyle ilgili yoğun bilgi birikimine sahip olduğunu ifade etti.    

Pek çok hizmet sunulacak

TSE’de yapılabilen ve yapılamayan metotları belirlediklerini dile getiren Şahin, TSE’nin tecrübeli olduğu konularla yeni kurulacak merkezin birleştirilerek, laboratuvarın taslak kapsamının oluşturulduğunu kaydetti. Şahin, burada Ulaştırma Yangın Test Laboratuvarı, Araç Koltuk Test Laboratuvarı, Mekanik Test Laboratuvarı, Kalibrasyon Laboratuvarı ve İskele Test Laboratuvarı kurulacağını anlattı. 

İhtiyaçlar belirleyici oldu

TSE Başkanı Şahin, şu bilgileri verdi: “Ulaştırma Yangın Test Laboratuvarının kurulmasında; TSE’nin hali hazırda yangın laboratuvarı bulunması ve demiryolu, denizcilik ve havacılık sektörü ile ilgili hizmet verebiliyor olması etkili oldu. Araç Koltuk Test Laboratuvarının kurulmasında; Yalova ve çevresinde otomotiv ve aksamları ile ilgili üreticilerin varlığı, koltuk üreticilerinin Bursa ve civarında kümelenmesi, Yalova İMES OSB yönetiminin emniyet kemeri, koltuk ve bağlantı parçalarının deneylerinin yaptırılması konusunda zorluklar yaşaması, TOGG Fabrikasının Gemlik’te bulunması ve kurulumu ile birlikte bu alanda bölgede otomotiv tedarikçi ekosisteminin gelişecek olması ile oluşacak test ihtiyacı bizi bu alana yönlendirdi. Mekanik Test Laboratuvarı ve Kalibrasyon Laboratuvarının kurulmasında; Yalova ve çevresinde bulunan OSB’lerinde otomotiv sektörü, makine sektörü, inşaat ve plastik sektörü, kalıp imalat sektörünün yoğunlukta bulunması, sanayi bölgelerinde üretilen ürünlerin temel mekanik testlerinin ve kalibrasyonların sıklıkla yapılmak zorunda olması belirleyici oldu. İskele Test Laboratuvarının kurulmasında ise Türkiye’de inşaat sektörünün, dolayısı ile iskele ve aksamları ile bağlantı parçaları üreticileri sayısının fazla olması, bu konuda TSE bünyesindeki belgelendirme faaliyetlerince desteklenecek kapsamlı deney hizmeti veren bir laboratuvarın bulunmaması, Yalova ve çevresinde iskele sistemleri üreticilerinin sayısının oldukça fazla olması bu kararı almamızı sağladı.”

LABORAVUARDA NELER YAPILACAK?

 Taslağı belirlenen laboratuarın şu hizmetleri vermesi planlanıyor: Motorlu karayolu, demiryolu ve deniz taşıtlarında yangın güvenliği konularında büyük ve küçük çaplı yangın deneylerinin yapılacağı ulaştırma Yangın Deney Laboratuvarları, Motorlu karayolu taşıtlarında koltuk, koltuk bağlantıları, emniyet kemerleri, isofix gibi araç aksamlarının statik ve dinamik dayanım testlerinin yapılacağı bir Araç Koltuk Test Laboratuvarı, Makine ve makine parçaları ve benzer malzemeler üzerinde mekanik deneylerin yapılacağı bir Mekanik Test Laboratuvarı, İskeleler ve bağlantı parçalarının statik dayanım testlerinin yapılacağı bir İskele Test Laboratuvarı, Bölgeye hizmet verecek bir Kalibrasyon Laboratuvarı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.