Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

"Yalova Ekonomisi 5'e Katlanır"

Yalova Ticaret ve Sanayi Odası (YTSO) Başkanı Tahsin Becan Yalova'nın çıkışının OSB'lerin bir an önce kurulmasından geçtiğini söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 27.04.2017 09:12
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
"Yalova Ekonomisi 5'e Katlanır"

3 yıl içerisinde OSB'lerin tamamının kurulacağını düşündüğünü belirten Becan, "OSB'ler hayata geçtiğinde Yalova'nın ekonomik hacmini ve istihdam hacmini en az beş kat arttırır" dedi.

YTSO Başkanı Tahsin Becan OSB'lerin kurulum süreci ile ilgili olarak bilgiler verdi. Çiçekçilik OSB'nin %80 oranında tamamlandığını belirten Becan sürecin uzamasındaki en büyük etkenin ise yer sahiplerinin açtığı davalar olduğunu söyledi. Becan, "OSB'ler yıllardır sürünüp duruyor. Bunların sürünme nedenleri ne ticaret odaları ne bakanlar. Yalova'nın bir şanssızlığı hazine arazilerinin çok az olması. Bizim tüm sıkıntımız ise arsalarda ki tapuları alamamamız. Her OSB'nin alacağı arsanın en az 500 sahibi oluyor. Bir diğer şanssızlığımızda köprünün geçmesi sonrasında Yalova'da ki arsa fiyatlarının aşırı derecede artması. Yalova'da 2 ay geçmiyor bir yerin değeri artıyor. Tam OSB ile ilgili bir rakamda anlaşılıyor hemen arsa sahipleri cayıp ben bu fiyata vermem diyor. O da kendi açısından haklı. Onun içinde bir çok OSB'nin kurulacağı yerin arsa sahipleri ile mahkemeler sürüyor. OSB'leri uzamalarının en temel sebebi bu. Çoğunu hallettik. Çiçekçilik OSB'de alımlar büyük oranda bitti. Az bir bölümü kaldı her halde kısa süre içerisinde o da bitecek" dedi.

İMES Yalova'ya geliyor
250 üyesi bulunan İMES OSB'de olan Yalova'ya geliyor. İMES'in Yalova'da kurulmasıyla birlikte ilde ciddi bir ekonomik canlılık yaşanacağını belirten Becan, "İMES Yalova'da kurulmak için başvuruda bulundu. Ancak bu referandumdan dolayı bir duraksadı. Şimdi referandum tamamlandı. O da kısa süre içerisinde gerekli çalışmalarını tamamlayarak adım atma aşamasına gelir. İMES OSB'nin şu anda 250'ye yakın üyesi var. İstanbul'da yer olmadığından Yalova'ya gelecek" dedi.

Yalova cazibe merkezi olacak
İMES OSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili İrfan Küçükay da Yalova'nın kendileri açısından taşıdığı önemi şu şekilde özetliyor, " Türkiye’nin en büyük sanayi şehirleri; İstanbul, Kocaeli, Bursa'nın  tam kalbinde yer alan Yalova'ya kurulacak İMES OSB, konumu ile Türkiye sanayisinin cazibe merkezi olacak. 3. Boğaz Köprüsü, İMES OSB’nin 1 kilometre yakınından geçecek. Sakarya Akyazı ve Kurtköy arasındaki yolun ihalesi yeni yapıldı, Körfez Köprüsü ile bağlantı yolumuz da tamamlandığı zaman İMES OSB Türkiye sanayisinin kalbinin attığı yer olacak. İMES OSB’deki fabrikaların üretimi ciddi oranda arttı. Önümüzdeki dönem Ar-Ge ve inovasyona yoğunlaşacağız. Önemli olan yükte hafif, pahada ağır ürünler üretmek. İMES OSB’de, ileri teknoloji ve katma değeri yüksek ürünler üretmeyi hedefliyoruz. Bunun için de üniversite-sanayi işbirliğini geliştireceğiz. Biz, bir marka olduk. Yalova’da kuracağımız OSB’nin de adı o nedenle Yalova İMES OSB olacak"

3-4 seneye tamamlanır
YTSO Başkanı Tahsin Becan Yalova'nın çıkışı olarak gördüğü OSB'lerin tamamının 3-4 yıl içerisinde bitirilerek hayata geçirileceğini düşündüğünü vurguladı. Becan, " OSB'lerin kurulması için net bir rakam veremiyoruz. Bu iş çok bile uzadı. Ama ben 3-4 seneyi geçmeyeceğini düşünüyorum.  Yalova'da OSB'ler tamamlandığında ilin ekonomik büyüklüğünü beşle çarpmak lazım. İlimize ciddi bir iş hacmi ve iş istihdamı kazandıracaklar. Bizim OSB'lerimizin yanısıra başka illerden Yalova'ya gelmek isteyen de çok OSB var. Özellikle köprüden sonra burasını lojistik üssü yapmaya karar veren bir çok firma var. Onlarda yer arıyorlar. Bütün bunları bir araya topladığımızda ilimize ne denli bir ekonomik hacim kazandıracakları daha net olarak ortaya çıkar. Bana göre OSB'ler Yalova'nın çıkış yoludur" diye konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.