Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yalova'dan Piyasalara Güven Mesajı

Yalova Aktif Sanayiciler İşadamları Derneği (YASİAD) tarafından Limak Otel'de düzenlenen iftar yemeğine katılan Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Vedat Akgiray piyasalarda ki kararlılığa vurgu yaparak güven mesajı verdi.

Haber Giriş Tarihi: 06.08.2012 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Yalova'dan Piyasalara Güven Mesajı

YASİAD tarafından Termal Limak Otel'de düzenlenen iftar yemeği sanayici ve iş adamlarını bir araya getirdi. İftara Yalova Valisi Esengül Civelek, AKP Yalova Milletvekili Temel Coşkun, SPK Başkanı Vedat Akgiray ile çok sayıda davetli katıldı. Konuklarını kapıda karşılayan YASİAD Başkanı Birol Önderoğlu, iftara katılanlarla tek tek sohbet etti. İftarın ardından kürsüye gelen SPK Başkanı Vedat Akgiray sanayici ve işadamlarına güven mesajı verdi. Türkiye ekonomisinin çok kararlı bir şekilde ilerlediğine vurgu yapan Akgiray, "Türkiye'de alışılmış modeller var eski krizlerin verdiği bir korku sendromu var üzerimizde. Fakat ülkemizin de kararlılığı azami seviyede. İstanbul’umuz hızla uluslar arası bir finans merkezine dönüşüyor. Son iki yılı da 39 tane uluslar arası firma bölgesel veya küresel merkezlerini İstanbul’a taşıdılar. Bu firmalar İstanbulda sıfırdan merkezlerini kurmadı Dubai’den, Pekin’den, Berlin’den, Frankfurt’tan İstanbul’a geldiler. Demek ki bizim elimizde bir değer var ve biz bile bu değeri tam olarak görmüyoruz. Ama eloğlu görüyor. Dolayısıyla biz kalkınmamızı akıllı finansman modellerine göre şekillendirmek zorundayız. Bu da sadece devletin yapacağı bir şey değil. Çünkü Türkiye ekonomisinin %15’i devlet, %85’i – 90’ı özel sektör yani sizler oluşturacaksınız. Firmalarımızın finansmanlarını akıllı yöntemlerle modellediğimiz zaman ülkenin ekonomisi sağlam yürür. O zaman devlet yanlışta yapar, maaşlara zamda yapar bunun hiç bir önemi olmaz. Çünkü zaten özel sektör hepimizi taşıyor demektir" dedi.

SPK Başkanı Vedat Akgiray'ın ardından söz alan AKP Yalova Milletvekili Temel Coşkun ise Yalova'ya yatırım yapan, istihdam oluşturan herkese ve her kesime destek vermeye hazır olduklarını belirterek, "Başkanımız bizleri şöyle bir gezdirdi. Ben ekonomist değilim ama istifade ettim. Sizler işadamları olarak zannediyorum çok yaralandınız. Bana göre bu konuşma bizi yüreklendirdi, cesaretlendirdi borçtan kaçın dedi ama korkmadan yürüyün de dedi. Bu ülkede işler iyi gidiyor dedi. Bende SPK Başkanımıza katılıyorum. Ülke olarak çevremize, Avrupa’ya baktığımız zaman, Dünyaya baktığımız zaman gerçekten iyiyiz ve inşallah daha da iyi olacağız. Dün Temmuz ayı enflasyonumuz açıklandı. Ülkede enflasyon düşüşte. Rüyalarımıza giren enflasyondu gerçekten kâbus olan bir takım ekonomik korkuları artık bu millet üzerinden attı. Hem de öyle bir dönemde attık ki etrafımız fokur fokur kaynarken, sıkıntılar bir bir ardına gelirken bizim cesaretimiz daha fazla, bizim kendimize güvenimiz daha fazla, bizim yatırıma verdiğimiz önem daha fazla olmaya başladı. Bu karşılıklı tabi, iş dünyasıyla siyasetin ve yatırımcının karşılıklı moral bulması, bir birine değer vermesi ve destek vermesiyle oluştu. Yalova’mızın özeline girersek güzel bir resim var karşımızda. Sizlere yatırım yapacağınız her alanda yardımcı olmak için hazır olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Gerek sayın Valim gerek ben sizlerin önünde koşarız hangi kapıyı çalmamız gerekirse, hangi kilidi açmamız gerekirse onu da seve seve yaparız. Yeter ki bu güzel Yalova’mıza daha fazla hizmeti, daha fazla yatırımı ve daha fazla istihdamı beraberce temin edelim" diye konuştu.

Yalova Valisi Esengül Civelek'de konuşmasında Yalova'nın hızla bir cazibe merkezine döndüğünü dile getirerek, "40 yıldan bu yana sadece ilimize, bölgemize değil ülkemiz ekonomisine ciddi katkılar sağlayan, dünya pazarlarına üretim yapan sanayi kuruluşlarımızın varlığı ile hızla gelişen kobilerimiz ve Tersanelerimiz de geleceğimiz için bizlere umut vermektedir. Günümüzde Yalova’mız Doğu Marmara’nın kalbidir, cazibe merkezidir. Hepimiz biliyoruz ki körfez geçişi ve bağlantılı otoyol projesi ilimiz sınırlarında gerçekleştirilmekte. Sanayisi gelişmiş üç metropol kentin İstanbul, Kocaeli, Bursa’nın merkezindeki Yalova’mızın cazibesini, arttıracak, ilimizin geleceğini şekillendirecek bu projenin avantajlarından ve fırsatlarından yararlanması şarttır, zorunluluktur" şeklinde konuştu.
Gecede SPK Başkanı Vedat Akgiray'a YASİAD Başkanı Birol Önderoğlu tarafından bir plaket hediye edildi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.