Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Üretimde Büyük Düşüş

Deprem veri toplamayı zorlaştırdı, sanayi üretimi sekizde iki geriledi. Madencilik ve taş ocakçılığı sektörü on sekizde iki, imalat sanayi sektörü sekizde iki azaldı. Elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme sektörü ise dörtte bir düştü.

Haber Giriş Tarihi: 12.04.2023 08:51
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Üretimde Büyük Düşüş

Deprem etkisiyle sanayi üretimi düştü Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2023 yılı Şubat ayına ilişkin sanayi üretim endeksi verilerini açıkladı. Buna göre, sanayi üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8,2 azalırken, bir önceki aya göre yüzde 6,0 azaldı. TÜİK, deprem felaketinden etkilenen illerde veri toplamada yaşanan zorluklar nedeniyle alternatif veri kaynakları ve istatistiksel yöntemler kullanarak tahmin yaptığını belirtti.

Sanayinin alt sektörleri (2015=100 referans yıllı) incelendiğinde, 2023 yılı Şubat ayında madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 18,2, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 8,2 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 4,5 azaldı.

Sanayi üretimi bir önceki aya göre de düşüş gösterdi. Madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre yüzde 11,2 ve imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 6,6 azalırken, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 1,4 arttı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.