Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Plastik Sektörünün Devleri Yalova’da Buluştu

PSP Toplantısı Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (YÜSEM) Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Haber Giriş Tarihi: 12.03.2012 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
yalovamiz.com
Plastik Sektörünün Devleri Yalova’da Buluştu

TÜRK Plastik Sanayicileri Araştırma ve Geliştirme Vakfı (PAGEV) ve Plastik Sektörü Platformu (PSP) Koordinasyon Kurulu Başkanı Mehmet Uysal, “Avrupa’da 9., 10. sıralardayken plastik sektörü o kadar hızlı büyüdü ki üretimimiz şu anda Avrupa’da 3’üncü sıraya geçti” dedi.

Toplantının açılış konuşmasını Yalova Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Yıldırım yaptı. Yıldırım, sektörün sorunlarını tartışmak ve çözüm önerilerini oluşturmak amacıyla düzenlenen toplantının Yalova’da yapılmasından dolayı mutlu olduklarını belirtti. PAGEV ve PSP Koordinasyon Kurulu Başkanı Mehmet Uysal plastik sektörünün çok hızlı büyüdüğüne dikkat çekti.

Plastik sektörünün 30-35 sene öncesinde ana gelişmesi olduğuna dikkat çeken Uysal, sözlerini şöyle sürdürdü: “Son 10 ile 15 yıl içerisinde de sektör çok büyük bir hız kazandı. 2000 yılında plastik sektöründe Avrupa’da 9., 10. sıralardayken sektör o kadar hızlı büyüdü ki üretimimiz şu anda Avrupa’da 3’üncü sıraya geçti. Bizim önümüzde İtalya var. Aramızda 1 milyon tonluk bir tonaj kaldı. Ben iddia ediyorum; bu hızla birlikte plastik sektörümüz 2012’nin sonunda İtalya’yı yakalayacak. Yani yüzde 10’un üzerinde bir büyüme öngörüyoruz”

Sektörün sıkıntılarında da değinen Uysal, şöyle konuştu: “Sektör çok çabuk büyüyünce, dolayısıyla sorunları da çok çeşitli ve çok fazla oldu. Özellikle vergiler konusunda sıkıntı var. Yüzde 85’i ithal edilen hammadde olduğu için gümrüklerdeki vergiler yoğun olarak sıkıntı yaratıyor. Bu sektörün sırtındaki ağır bir yük. Biz bunlarla uğraşıyoruz. Petkim tek hammadde üreticisi ama yüzde 15’e hitap ediyor. Hafta geçmiyor ki Petkim’in koruma tedbirleriyle mücadele etmeyelim. Dâhili işlem belgesi için hammaddenin yüzde 50’sinin Petkim’den alınması şartı koyuldu. Yurtdışından daha uygun fiyat sunmuyor. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu. Kolaylık sağlanması gerekirken maliyeti yükseltici işler çıkarıyorlar.”

Plastik ile ilgili olumsuz yayınlara karşı da müdahale edeceklerini kaydeden Uysal, “Bazı bilim adamları gerçek olmayan söylemlerle çıkıyor. PAGEV olarak bunun önüne geçmek için elimizden geleni yapacağız. Bilimsel gerçekleri herkese göstermek istiyoruz”

Sektörümüzde en önemli gelişen sahalardan birisinin de kompozitler olduğunu sözlerine ekleyen Uysal, “Hafiflikleri ve sağlamlıklarıyla kompozitler önemli. Bunu destekleyen ek malzemeler var karbon fiber gibi. Türkiye şu anda 1 numaraya doğru gidiyor. Şu anda 2’nci sıradayız. Alt branşımız olarak çok iyi durumda bu sektör. Herkes şunu bilsin ki gelecek plastiğin üzerine kurulacak.”

Uysal, Yalova Üniversitesi’nin laboratuarlarını da gezdiğini ve gayet modern bulduğunu ifade etti. Toplantıda açılış konuşmalarının ardından sektördeki sorunlar görüşüldü. Toplantıya Pencere Üreticileri Kalite Birliği Başkanı Ferruh Özkan, Profil Üreticileri Kalite Birliği Başkanı Muzaffer Tamer, Kompozit Sanayiciler Derneği Başkanı İsmail Hakkı Hacıalioğlu, Kayseri Plastik Sanayiciler Derneği Başkanı Yusuf Özkan ve İstanbul Ticaret Odası 50 Numaralı Plastik Kauçuk Komitesi Başkanı Mehmet Nuri Kolu da katıldı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.